Karaciğer Nakliyle Hayata Dönen Esra Organ Bağışı İçin Mücadele Verecek

14 yaşındaki Esra Gökmen bir gün okulda yaşadığı ani karın ağrısı şikayetiyle hastaneye kaldırıldı. Yapılan tetkikler sonucu karaciğer yetmezliğine yol açan Wilson hastalığı teşhisi konuldu. Tedavi sırasında bilinci kapanan Gökmen, Memorial Şişli Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Koray Acarlı ve ekibi tarafından gerçekleştirilen nakil işlemi ile hayata tutundu. Babasından alınan karaciğer Esra’yı kurtarmıştı ancak okula gidemediği için çok üzülüyordu. 1 yıl boyunca tüm öğretmenleri evine gelerek ona ders verdi. Yıl sonunda takdir alan Esra, bunun kendisine çok önemli bir motivasyon olduğunu, hemşirelik okumak ya da organ bağışı konusunda insanları ikna etmek için organ bağışı koordinatörü olmak istediğini belirtti.

Tekirdağ’da yaşayan Havva- Selahattin Gökmen çiftinin kızları Esra, karın ağrısı şikayetleri ile doktora götürüldüğünde büyük bir şok yaşadı. O güne kadar sağlığı ile ilgili hiçbir sorunla karşılaşmamıştı ancak bu kez adını bile bilmediği bir hastalık olan Wilson nedeniyle karaciğer yetmezliği ile karşı karşıyaydı. Aileye kızlarının bir an önce nakil olması gerektiği söylendi ve bu konuda araştırma yaparken Memorial Şişli Hastanesi Organ Nakli Merkezi’ne ulaştılar. Baba Selahattin Gökmen, kızına karaciğerini vermek için gönüllü oldu. Prof. Dr. Koray Acarlı ve ekibinin gerçekleştirdiği nakil operasyonu ile yeniden hayata tutunan Esra sağlıklı bir şekilde büyüyebileceğim için çok mutluyum dedi.

“Çikolata ve patates de yiyebileceğim”
Esra Gökmen, ileride hemşire olmak istediğini belirtirken, “Tedavi sürecinde derslerimden biraz geri kaldım. Ama sonrasında evde eğitim imkanından faydalandım. Yaşıtlarıma yetiştim. Derslerim çok iyi. Büyüdüğümde bir hastanede organ nakli koordinatörü veya hemşire olacağım ve herkesi organ bağışı konusunda ikna etmekle uğraşacağım” şeklinde konuştu. Gökmen, tedavi sürecinde en sevdiği çikolatadan ve patates kızartmasından uzak kaldığını söylerken, “Artık kısıtlı da olsa en sevdiğim yiyecekleri yiyebileceğim” dedi.

Yavrumun “Anne beni acı çekmem için mi dünyaya getirdin”sözleri kulağımda çınlıyor
Esra Gökmen’in annesi Havva Gökmen ise, “Ameliyat olmadan çok önce, Esra ilaç tedavisi görürken bana söylediği ‘Beni acı çekmem için mi dünyaya getirdin?’ sorusunu hiç unutamıyorum. Neyse ki, çocuğum iyileşti. Bu süreçte derslerinden geri kalmaması için Evde Eğitim Hizmeti aldık. Esra, evde aldığı eğitim sonrası aldığı karne ve takdir belgesiyle bizleri bir kez daha gururlandırdı” diye konuştu.

Baba: Kızım benim ciğerim, hayatım ona feda olsun
Karaciğerinden kızına bir parça veren baba Selahattin Gökmen ise, Prof. Dr. Koray Acarlı’nın hayatlarında yeni bir sayfa açtığını ifade ederken, “Koray Hoca, Esra’nın nakil olması gerektiğini söylediğinde ‘O benim ciğerim, ben veririm karaciğerimi. Hayatım ona feda olsun’ dedim. Şükür ki kızım iyileşti” dedi.

Wilson zamanında teşhis edilemezse aniden karaciğer yetmezliğine neden olur
Karaciğer nakli operasyonunu gerçekleştiren Prof. Dr. Koray Acarlı da Wilson hastalığını ve Esra’nın iyileşme sürecini şöyle özetledi: “Wilson hastalığı birincil olarak karaciğer ve beyinde aşırı miktarda bakır depolanmasına yol açan anormal bakır metabolizmasıyla ilişkili kalıtsal bir hastalıktır. Wilson, erken teşhis edilip tedavi edilmezse karaciğer yetmezliğine, beyin hasarına bağlı olarak ölüme neden olmaktadır. Bu hastalıkta tarama yapmak ve erken teşhisi sağlayarak uygun zamanda tedaviye başlamak çok önemlidir. Hastalık fark edilmezse hastalar birden bire karaciğer yetersizliğiyle, sirozla karşı karşıya kalabilir. Karaciğer yetersizliği, sirozun nedeni araştırıldığında vücutta bakır yüksek bulununca Wilson tanısı konulur. Bunun da çözümü karaciğer naklidir. Esra Gökmen de başarılı bir karaciğer nakliyle hayata döndü. Bundan sonra da hayatına sağlıklı bir şekilde devam edecek. Büyüdüğünde organ bağışının yaygınlanması için çalışmayı hedeflemesi hepimizi çok mutlu etti”

Kolay Randevu Al