Karaciğer nakli ile gelen “BAYRAM”

Nevşehir’de yüksek ateş ile götürdükleri hastanede,  ateşi düşürdükten sonra taburcu edilen 9 aylık Sinem Bayram, fenalaşarak tekrar hastaneye kaldırıldı. Karaciğer yetmezliği nedeniyle hayati risk yaşadığı tespit edilen küçük Sinem, şuuru kapalı olarak ambulans uçak ile İstanbul’da bulunan Memorial Ataşehir Hastanesi’ne gönderildi.  Karaciğerini vererek kızını yeniden hayata bağlayan anne Adalet Bayram, “Bir günlük kabusum karaciğer nakli ile “Bayram”ım oldu” dedi.   

ZAMANLA YARIŞ YÜKSEK ATEŞLE BAŞLADI

Nevşehir’in Ürgüp ilçesinde yaşayan Bayram çiftinin iki çocuğundan birisi olan 9 aylık Sinem Bayram, 20 Nisan’da birden bire ateşlenmeğe başladı. Hemen Nevşehir’deki hastaneye götürülen Sinem bebek, doktorlar tarafından ateşi düşürülerek taburcu edildi. Ancak eve gelir gelmez tekrar fenalaşarak kendisinden geçti. Baygın halde hastaneye tekrar getirilen Sinem’e tetkikler yapıldı. Karaciğer enzimlerinin Aşırı yükseldiği tespit edildi. Doktorlar, makinaya bağladıkları küçük Sinem’in karaciğer enzimlerini normale çevirmeğe çalıştı. Ancak hiçbir sonuç alınamadı.  

AMBULANS UÇAK İLE İSTANBUL’A GÖNDERİLDİ

Yapılan tedaviye hiçbir yanıt vermeyen küçük Sinem’in ailesiyle görüşen doktorlar, karaciğer enzimlerinin normale dönmeyerek sürekli yükseldiği bunun da hayati riske neden olduğunu, tek çarenin ise karaciğer nakli olduğu bilgisini verdi. Bayram çifti ve hastanedeki doktorlar küçük Sinem’e hemen nakil yapılabilmesi için araştırma yapmaya başladı. Aile İstanbul’da bulunan Memorial Ataşehir Hastanesi’nde nakil yapılmasına karar verdi. Akut karaciğer yetmezliği teşhisi konulan Sinem bebeğin bekleyecek hiç zamanı yoktu, hızlı bir şekilde İstanbul’a getirilmesi gerekiyordu. Bayram çifti, Kayseri’deki ve İstanbul’daki hastanelerin doktorları Sinem’in hemen İstanbul’a getirilmesi için Sağlık Bakanlığı ile irtibata geçerek ambulans uçak istedi. Durumu değerlendirerek küçük Sinem’e çok acil  nakil yapılmasına kanaat getiren Sağlık Bakanlığı yetkilileri hemen Kayseri’ye ambulans uçak gönderdi.

AYNI GÜN NAKİL YAPILDI

Zamanla yarışan aile ve doktorlar, ambulans uçağın havalimanına inene kadar tüm hazırlıklarını eksiksiz tamamladılar. Anne Adalet Bayram, kızana karaciğerini vermek için gönüllü oldu.  Tam donanımlı ambulans ile havalimanına getirilen  Sinem ve annesi ambulans uçağa bindirilerek İstanbul’a yolcu edildi. Sabiha Gökçen Havalimanı’na inen ambulans uçaktan alınan Sinem ve annesi ambulans ile nakil yapılacak hastaneye getirildi. Kayseri’deki doktorlardan Sinem hakkında sürekli bilgi alan Memorial Ataşehir Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Yalçın Polat ve ekibi, nakil için hemen hazırlıklara başladı.

KOMADA BİLİNCİ KAPALI OLARAK İSTANBUL’A GETİRİLDİ

Komada ve bilinci kapalı olan Sinem ve annesi için hemen tetkikler yapılmaya başlandı. Karaciğer enzimlerinin aşırı yüksek olduğu ve görevini yapmadığı belirlendi. Sinem’in bekleyecek hiç zamanı kalmamıştı, naklin hemen o gün yapılması gerekiyordu. Prof. Dr. Yalçın Polat ve ekibi anne Adalet Bayram’ın karaciğerinden aldıkları küçük bir parçayı başarılı bir operasyon ile kızı Sinem’e nakletti.  Nakilden sonra büyük bir hız ile iyileşmeğe başlayan Sinem, şimdi odasında annesi ile birlikte taburcu edileceği günü bekliyor.

BİR GÜNLÜK KABUSUM NAKİL İLE BAYRAMA DÖNDÜ

20 Nisan’da yüksek ateş şikayeti ile götürdükleri  kızlarının karaciğer yetmezliği nedeniyle hayati risk yaşadığını bu nedenle de doktorların da yardımı ile ambulans uçak ile İstanbul’a geldiklerini belirten anne Adalet Bayram, “Şu anda kendimi kabus gördüğüm bir rüyadan uyanmış gibi hissediyorum. Kızımın o güne kadar hiçbir sağlık sorunu yoktu. Yüksek ateş nedeniyle hastaneye götürdük.  Doktorlar ateşini düşürdükten sonra taburcu ederek evimize gönderdi. Eve girer girmez Sinem kucağımızda tekrar fenalaştı. Hemen Kayseri’deki hastaneye götürdük. Yapılan tetkiklerde kızımın karaciğer enzimlerinin 50’den 1000’ne çıktığı tespit  edildi. Doktorlar kızımın karaciğerinin iflas ettiğini ve acil nakil yapılması gerektiğini söyledi. Hepimiz şok yaşadık. Kızama karaciğerimi vermek için gönüllü oldum. Ancak Kayseri’de nakil yapılmadığı için İstanbul’a gitmemiz gerekiyordu. Zamanla yarışımız başladı. Bizim ve doktorlarımızın çabası ile Sağlık Bakanlığı’nın gönderdiği ambulans uçak ile İstanbul’a geldik. Aynı günün akşamı karaciğerimi kızıma verdim. Bir günlük bir kabustu benim için. Aynı gün içinde yaşadığım kabusum karaciğer nakli ile bayramımıza döndü. Kızım ve ben şuan çok iyiyiz. Taburcu olduktan sonra kızımı ambulans uçak ile değil normal uçak ile kucağımda severek evimize götüreceğim” dedi.

ÇOCUKLARDA SEBEBİ BELLİ OLMAYAN AKUT KARACİĞER YETMEZLİKLERİ OLABİLİYOR

Memorial Ataşehir Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Yalçın Polat, zamanla yarış halinde yaptıkları karaciğer naklinin Sinem bebeği hayata yeniden bağladığını belirterek “Sinem Bayram ambulans uçak ile hastanemize komada ve şuuru kapalı olarak getirildi. Çocuklarda ve bebeklerde sebebi belli olmayan akut karaciğer yetmezlikleri meydana gelebilmektedir. Aynı durum ile karşı karşıya kalan Sinem’in karaciğeri tamamen çalışmaz hale gelmişti. Bu nedenle bekleyecek hiç zamanımız yoktu. Geldiği günün akşamı gönüllü olan annesinden aldığımız karaciğeri naklederek hayata yeniden tutunmasını sağladık. Nakilden sonra Sinem kendisine gelerek büyük bir hızla iyileşmeğe başladı. Birkaç gün sonra taburcu ederek sağlıklı bir şekilde memleketlerine göndereceğiz” dedi.

Kolay Randevu Al