Karaciğeri En Güzel Öğretmenler Günü Hediyesi Oldu

 

İstanbul eski Milli Eğitim Müdürü 62 yaşındaki Nurdoğan İlgün, karaciğer yetmezliği nedeniyle hayati risk yaşıyordu. Tek çaresi karaciğer nakliydi. Bir hafta önce evlenen 30 yaşındaki oğlu Yusuf İlgün, babasına karaciğerini vermek için gönüllü oldu. Balayı rezervasyonlarını iptal eden Yusuf İlgün, Memorial Ataşehir Hastanesi’nde emekli mili eğitim müdürü babasına karaciğerini vererek hayata ikinci kere hayata bağlanmasını sağladı. Oğlunun karaciğeri ile hayata tutunduğunu, meslek hayatı boyunca aldığı en anlamlı öğretmenler günü hediyesi olduğunu söyleyen baba İlgün, “Ciğerparem oğlum bana dünyanın en anlamlı hediyesini verdi” dedi.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü yaptı

Türkiye’nin bir çok büyük ilinde milli eğitim müdürlüğü yapan Nurdoğan İlgün, 1992-1993 yılları arasında İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü yaptıktan sonra Milli Eğitim Bakanlığı’nda çeşitli bölümlerde genel müdürlük yapmaya başladı. 2005 yılında emekli oldu. Eşi de öğretmen emeklisi olan Nurdoğan İlgün’ün bir kızı ve oğlu vardı, onları evlendirmek istiyordu. Kızı Ebru ve oğlu Yusuf babalarını dinleyerek sevdikleri ile evlenmeğe karar verdi. Önce kızı sonra da oğlu sevdikleri ile nişanlandı. Emekli öğretmen çift, çocuklarının nişan ve düğün hazırlıkları yapıyordu. Bu hazırlıkları yaparken baba İlgün’de halsizlik ve cildindeki sarılık oluşmaya başladı. Abisi Prof. Dr. Koptagel İlgün’ün ısrarı ile doktora kontrole gitti. Doktorlar, karaciğer enzimleri yüksek çıkan İlgün’e detaylı tetkik yaptı. Nedeni belli olmayan (Kriptojenik) karaciğer yetmezliği tespit edildi. Tek çaresi karaciğer nakli olmasıydı.

Kızını  ve oğlunu evlendirip nakle girdi

Doktorları Nurdoğan İlgün’e karaciğer yetmezliği nedeniyle hayati risk ile karşı karşıya olduğunu bu nedenle biran önce nakil yapılması gerektiğini söyledi. Ancak baba İlgün, kendi sağlığından çok iki çocuğunun düğününü düşünüyordu. Bir yıl önce karaciğer yetmezliği teşhisi konulan İlgün, nakilden çok çocuklarının düğün hazırlığını yaptı. Bir ay önce kızı Ebru’nun bir hafta önce ise oğlu Yusuf’un düğünlerini yaparak iki çocuğunun da mutlu günlerini gördü.

 

Babasından habersiz tetkikleri yaptırmıştı

Çocuklarının düğününü yaptıktan sonra nakil için hazır olan baba İlgün, Memorial Ataşehir Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Kamil Yalçın Polat’tan randevu aldı. Babasının karaciğer naklinden başka hiçbir çaresi olmadığını öğrendiği andan itibaren gönüllü olarak verici olan Yusuf İlgün, hem kendisi hem de kız kardeşinin düğün hazırlıklarını yaptığı sırada babasına karaciğerini vermek için gönüllü olmuştu. Babasının haberi olmadan tetkikleri yaptırmıştı, nakil için dokuları uyumlu çıkmıştı. Düğününden önce eşi ile konuşarak babasına karaciğerini vereceğini söylemiş, ondan da destek almıştı. Bu nedenle balayı rezervasyonu yaptırmamışlardı. Baba oğul, Prof. Dr. Yalçın Polat ve ekibi tarafından hemen ameliyata alındı. Daha bir haftalık evli oğlu Yusuf. İlgün’ün karaciğerinden alınan bir parça başarılı bir şekilde babası Nurdoğan İlgün’e nakledildi.

Ciğerparemin en güzel öğretmenler günü hediyesi

Türkiye’nin bir çok yerinde hem öğretmen hem de yönetici olarak görev yaptığını belirten Nurdoğan İlgün, emekli olduktan sonra tek hayalinin iki çocuğunu evlendirerek mutlu yuva kurmalarına şahitlik yapmak olduğunu belirterek “Kızım ve oğlum bizi dinleyerek sevdikleri ile evlenmeğe karar verdiler. Onların nişanları yaptık. Düğün için hazırlıklar yaparken kendimi halsiz ve yorgun hissetmeğe başladım, cildim her geçen gün sararıyordu. Doktorlar sebebi belli olmayan karaciğer yetmezliği dediler. Tek çarem nakildi. Ama ben çocuklarımın düğününü yapmadan nakil olmak istemiyordum. Nakilden bir ay önce kızımı bir hafta önce de oğlumu evlendirdik. Oğlum benden habersiz karaciğer tetkiklerini yaptırmış, uygun çıkmış. Balayına gitmedi düğününden hemen sonra beni hastaneye getirerek kendi karaciğerinin bir parçası ile bana ikinci hayatı verdi. Bir evladın babasına yapabileceği en büyük iyiliği yapan oğlum artık benim ciğerparemdir. Geçen hafta nakil oldu, öğretmenler günü hastaneden taburcu oldum. Oğlum ciğerparem, bana dünyanın en büyük, en anlamlı öğretmenler günü hediyesini verdi” dedi. Babasına karaciğeri ile ikinci bir hayat veren Yusuf İlgün ise “Emekli öğretmen çiftin bekar iki çocuğuyduk. Bizlerin düğün telaşı sırasında babamın karaciğer yetmezliği ortaya çıktı. Eşimle de konuşarak düğünden hemen sonra babama gönüllü olarak karaciğerimi vereceğimi söyledim. O da bana sonsuz destek verdi. Balayına sonra gideceğiz. Bir evladın babasına yapması gerekeni yaptım. Aynı şeyi ben yaşasaydım babam tüm organlarını verirdi. Babamla birlikte taburcu olduk, artık balayı planları yapabiliriz” dedi. Oğlundan babasına başarılı bir karaciğer nakli yaparak ikinci hayatı yaşamasını sağlayan Prof. Dr. Kamil Yalçın Polat, “Karaciğer yetmezliklerinin tek çaresi nakildir. İlgün beye oğlunun karaciğerini başarılı bir şekilde naklettik. Artık konforlu bir emeklilik hayatı yaşayabilir. Verici oğlu Yusuf İlgün ise istediği zaman balayına gidebilir” dedi.

Kolay Randevu Al