Kendi 82, Kalbi 18 Yaşında

82 yaşına kadar sağlıklı bir kalple yaşayan Muzaffer Arık’ın son zamanlarda yaşadığı mide yanmaları aslında kalbinin kendisine verdiği işaretlerdi. Mide problemi zannederek doktora başvuran Arık’ın yapılan tetkikler sonucunda kalbe giden dört damarında daralma olduğu tespit edildi.  Memorial Ataşehir Hastanesi Kardiyoloji-Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Azmi Özler tarafından gerçekleştirilen bypass cerrahisi ile Muzaffer Arık’ın kalbi yeniden sağlıkla atmaya başladı.

Yaşıma göre kalbim her zaman sağlamdı

Uzun yıllar kurumsal firmaların finans bölümlerinde yöneticilik yaptım, bir dönem de ticaret ile uğraştım. Kısacası çok yoğun bir iş hayatım vardı. 65 yaşında da aktif iş yaşamını bıraktım. Ancak kaç yaşında olursam olayım hayatım boyunca hep sağlıklı yaşadım diyebilirim. Sağlıklı beslendim, spor yaptım. Sigara içmedim. Bundan dolayı da hiçbir sağlık problemi yaşamadım. Ta ki 82 yaşıma kadar.

Mide problemi sandım

Hep sağlıklı diyebileceğim bir tempoda yaşadım. Sağlıklı beslenmeyi ve sporumu ihmal etmedim. Evimizin tüm bahçe işleri ile ben ilgilenirim. Hobi olarak kullandığım marangoz atölyemde çalışırım. Bir erkek çocuğum ve bir de erkek torunum var. Onlarla hep tempolu yürüyüşler yaparız. Hatta bu yürüyüşlerimiz bir, bir buçuk saat kadar olur. Yürüyüşte 3 nesil yarışırdık. Hiçbir sorun yaşamazdım. Ancak bir gün yürüyüşe başladığımızda daha 15. dakikada vücudumda mide ve yemek borusun birleşim kısmında bir sıkışma, sancı hissettim. Son zamanlarda da bu midemde zannettiğim sancılar devam etti. Bunu hep mide problemine yordum; çünkü hep sağlam bir kalbim vardı yine öyle olduğunu düşünüyordum. Hissettiğim yanmalar aslında mide problemi değil kalbimin bana verdiği bir işaretti.  Mide problemi ile doktora başvurduğumda yapılan tetkik ve tahliller sonucu kalp ile ilgili bir problem olabileceği söylendi. Zaten yapılan anjiyo sonrasında da 4 damarımda yüksek derecede darlık olduğu belirlendi. Hatta durumum o kadar ciddi boyutlara ulaşmıştı ki, kalp krizi geçirme riskim olabileceği için hastanede kontrol altında tutuldum ve by pass cerrahisi için süreç başladı.

Yaşımdan dolayı bypass olmak istemedim

Hep sağlıklı bir kalbimin olduğunu düşündüğüm için ameliyat denildiğinde yaşım 82 olsa da büyük bir şok yaşadım. Başta ameliyat olmak istemedim; çünkü ileri yaşlarda bunun riskli bir süreç olduğunu biliyordum. İlaçla bir tedavi bekledim. Ancak durumun bana anlatılınca ve düşününce en doğru kararın bypass cerrahisi olduğunu anladım. Biliyordum ki tek çözüm by pass'tı. Yeniden kalbimin sağlıkla atması için, eşim Ayşen Bercis ve ailemle tekrar bir arada olabilmek için bypass cerrahisi oldum. Şimdi bypass cerrahisi ile kalbime, bana ikinci bir şans verildi. Bu şansı kalbime çok iyi bakarak değerlendireceğim.

Prof. Dr. Azmi Özler

Memorial Ataşehir Hastanesi

Kardiyoloji- Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı

Yapılan anjiyo sonrasında Muzaffer Bey’in 4 damarında neredeyse yüzde 95-97 oranında darlıklar olduğunu tespit ettik. İleri yaşlarda bypass cerrahisini karar verdiğimiz iki tür hasta grubu vardır. Birincisi yaşamı tehdit eden; yani ani ölüm riskleri yaratabilecek bir durumladır. İkincisi ise yaşam kalitesini bozacak durumların olmasıdır. Muzaffer Bey’de bu iki durum da mevcuttu. Bunun için kesinlikle bypass cerrahisi gerekliydi. Nasıl bir evin su, kalorifer boruları zamanla kireçlenebiliyor, eskiyebiliyorsa damarlarımızda yaş ilerledikçe yaşlanabiliyor. Muzaffer Bey’in damarlarında da yaşa bağlı olarak daralmalar oluşmuştu. 82 yaşına kadar sorun yaşamamasının en önemli sebepleri ise sağlıklı beslenmesi, spor yapması kısacası sağlıklı bir şekilde yaşamasıdır. Kısacası yaşam tarzında yaptığı olumlu değişiklikler kalbini bu yaşa kadar korudu. By pass cerrahi operasyonunun her yaşa özgü riskleri elbette vardır. Ancak 80 yaş sonrasındaki by pass cerrahisi tek bir sisteme bağlı değildir. Böbrek, beyin, akciğer, karaciğer tüm organlar etkilenebilir. Bunun için daha riskli olabilmektedir. Ancak Muzaffer Bey’in operasyonunda bu risklerin hiçbiri yaşanması başarılı operasyon ile kalbi şimdi yine sağlıkla atıyor.

12 Nisan 2017