Kolunu Bile Kaldıramazken Nakil Sonrası Yürümeye Başladı

Iraklı Ahmad- Marwa Kahya çiftinin tek çocukları Ali Safee yeni doğan sarılığını bir türlü atlatamadı ve büyüdükçe daha da halsizleşiyordu. Yapılan testlerde doğumsal bir rahatsızlık olan bilier atrazi yani safra yolu yokluğu olduğu anlaşıldı ve küçük bebeğin acilen nakil olması gerekiyordu. Ali Saffee 17 aylık olana kadar yerinden bile kalkamıyordu ancak Memorial Şişli Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Koray Acarlı ve ekibi tarafından gerçekleştirilen başarılı bir nakille sağlığına kavuştu ve kısa bir süre içinde yürümeye başladı. Kahya ailesi şimdi bebeklerinin hastane koridorlarında koşuşturduğunu görmenin sevincini yaşıyor.

Kerkük’te dünyaya gelen Ali Safee’nin sağlık sorunları henüz iki günlük bebekken sarılık ile başladı. Aradan tam 2 ay geçmesine rağmen vücudu ve gözlerindeki sarılığı her geçen gün artıyordu ve karnı şişmişti. Muayene ve tetkikler sonucunda aileye bebekte  karaciğer içindeki ve dışındaki safra kanallarındaki gelişim bozukluğu nedeniyle ortaya çıkan safra yolu tıkanıklığı olduğu söylendi. Tek tedavisi ise karaciğer nakliydi. Genç çift, yaptıkları araştırmalar sonucunda Memorial Şişli Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Koray Acarlı’ya ulaştı. Baba Ahmad oğluna karaciğer vermek için hiç düşünmeden gönüllü oldu ve nakil gerçekleştirildi.

“Bu bebeğimizi de kaybedeceğiz diye çok korktuk”

Ali Safee’nin annesi 28 yaşında Marwa ilk hamileliğinin düşükle sonuçlandığını, Ali Safee’yi de kaybetme korkusunu her gün yaşadıklarını belirterek , “ Çocuğum bu kez yaşasın diye çok dua ettim. Dünyaya geldiğinde hepimiz çok sevinçliydik ama bu hevesimiz de yarım kalmıştı. Bebeğim büyüyordu fakat hiç hareket etmiyordu, sürekli bitkindi ve ağlıyordu. Nakilden sonra iyileşip ayağa kalktı ve attığı o birkaç adım bizi dünyanın en mutlu insanları yaptı” dedi.

Ali Safee’nin babası Ahmad Safee ise, “Bir baba olarak başa gelebilecek en kötü şeydi. Oğlumun öleceğini düşünüp kahroluyordum. Bir senelik tedavi süresi sonrasında bir iyileşme olmamıştı. Memorial Şişli Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Koray Acarlı ile karşılaşana kadar umutların tükendiği noktadaydık. Doktorumuz karaciğer nakli yapılması gerektiğini söylerken hiç tereddüt etmeden karaciğerimi oğluma verebileceğimi belirttim. Ameliyatımız gerçekleşti. Oğlum hayata döndü. Tek evladım Ali Safee hastalığı yüzünden bir yaşına gelmesine rağmen yürümeye başlamamıştı. Ameliyat sonrasında yürümeye başladı. Karnı şişti artık karnının şişliği indi. Şimdi 15 aylık oldu. Prof. Dr. Acarlı ve ekibine teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

ALİ SAFEE BUNDAN SONRA SAĞLIKLI BÜYÜYECEK
Memorial Şişli Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Koray Acarlı tedavi sürecini şu sözlerle anlattı: “Karaciğer yetmezliğine neden olan bilier atrazi, yeni doğan bebeklerde görülen bir hastalıktır. Ali Safee’de de bilier atrazi karaciğer yetmezliğine sebep olmuştu. Bilier atrazi ile doğan çocuklarda tek tedavi yöntemi karaciğer naklidir. Ancak nakil için bebeklerin belirli bir aya ve kiloya ulaşması gerekir. Karaciğer yetmezliğini geciktirmek için bazı ameliyatlar uygulanabilir ancak bu ameliyatlar genellikle başarısız olur. Karaciğer yetmezliği olan bebeklerin hayata devam etmeleri mümkün değildir. Bebek doğru kiloya ulaştığında karaciğer nakli yapılması şarttır. Ali Safee’ye de babasından alınan karaciğerle başarılı bir nakil yaptık. Küçük hastamızı ameliyat sonrasında taburcu ettik. Bundan sonra o da yaşıtları gibi sağlıklı bir çocuk olarak büyüyecek”

Kolay Randevu Al