Sevgililer günü hediyesi kızına karaciğeri ile hayat verdi

 14 Şubat sevgililer gününde dünyaya gelen Nil Cemre Özdinici, anne babasının en güzel sevgililer günü hediyesi oldu. Ancak sarılığı bir türlü geçmedi. Yapılan tetkiklerde Nil bebeğin karaciğer yetmezliği (Bilier atrezi) ile dünyaya geldiği tespit edildi. Yaşama tutunmasının tek yolu karaciğer nakliydi. Nakil yapılabilmesi için biraz büyüyüp gelişmesi beklenen Nil Cemre bebek 5.5 aylık olduğunda Memorial Ataşehir Hastanesi’nde babası Metin Özdinici’nin karaciğerinden alınan küçük bir parça nakledilerek yaşama tutundu.

ABLASI NİL, BELEDİYE BAŞKANI CEMRE İSMİNİ VERDİ

Birbirlerini severek evlenen Metin ve Özlem çiftinin Ecrin adını verdikleri bir kızları dünyaya geldi. Sağlıklı bir şekilde büyüyerek 8 yaşına gelen Ecrin, anne babasına her seferinde bir kardeş istediğini söylemeye başladı. Özdinici çifti de küçük kızlarının istediğini gerçekleştirerek ikinci çocuklarını yapmaya karar verdiler. Sağlıklı bir hamilelik geçiren anne Özlem Özdinici, geçtiğimiz 14 Şubat günü ikinci kızını dünyaya getirdi. Bir kardeşinin olmasını çok isteyen 8 yaşındaki abla Ecrin, kardeşinin isminin “Nil” olmasını, babasının çalıştığı Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı ise baharın müjdecisi ilk cemrenin 18 Şubat tarihinde düşeceğini söyleyerek bebeğin isminin “Cemre” olmasını istedi. Kızlarını ve belediye başkanını kırmak istemeyen anne baba bebeklerine Nil Cemre ismini verdi.

2 AYLIKKEN AMELİYAT OLDU AMA…

Sağlıklı bir şekilde dünyaya gelerek kendilerinin 14 Şubat sevgililer günü hediyesi olduğunu düşündükleri bebekleri Nil Cemre’de hastaneden taburcu olmadan sarılık başladı. Doktorları yeni doğan sarılık olduğunu belirterek taburcu etti. 14 gün sonra normal bebek kontrolü için çocuk doktoruna gittiler. Anne Özlem Özdinici, kızlarının doğduğu günden beri sarılık olduğunu ve kakasının renginin beyaz olduğu bilgisini verdi. Durumdan şüphelenen doktorları hemen tetkikler yapmaya başladı. Nil Cemre’nin safrayolu yokluğu (Bilier atrazi) ile dünyaya geldiği bu nedenle de karaciğerinde üretilen safra sıvısının atılamadığı bunun da geçmeyen sarılık ve  dışkı rengindeki değişikliklere neden olduğu belirlendi. İlaç tedavisine başlanan Nil Cemre, 2 aylık olduğunda safra yolları tıkanıklığının açılması için Kasai ameliyatı yapıldı. Ancak uygun bir safra yolu bulunamadığı için ameliyat başarısız geçti. Bunun üzerine olarak Memorial Ataşehir Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji Bölümü’ne muayeneye getirildi. Uzmanlar, Nil Cemre’nin hayata tutunabilmesi için tek çarenin karaciğer nakli olduğunu ancak nakil için biraz daha büyüyerek gelişmesi gerektiği bilgisini verdiler.

5,5 AYLIKKEN BABASINININ KARACİĞERİ İLE HATAYA TUTUNDU

Karaciğer nakli için boyunun uzaması ve kilosunun artması gereken Nil Cemre’ye ilaç tedavisi başlandı. 5,5 aylık olan Nil Cemre bebek kontrole getirildi. Yapılan tetkiklerde nakil yapılabileceği belirlendi. Balıkesir Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı’nın makam şoförlüğünü yapan baba Metin Özdinici karaciğerini kızına vermek için hemen gönüllü oldu.  Yapılan tetkiklerde babanın kızına karaciğerini verebileceği belirlendi. Memorial Ataşehir Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Yalçın Polat ve ekibi baba Metin Özdinici’nin karaciğerinden aldığı küçük bir parçayı başarılı bir şekilde kızı Nil Cemre’ye nakletti.

ANNESİ KIZIMIZA CAN VERMİŞTİ BEN KARACİĞERİM İLE HAYAT VERDİM

Nakilden kısa süre sonra taburcu olan baba Özdinici, kızına ikinci bir hayat vermek için hiç düşünmeden karaciğerini verdiğini belirterek “Nil Cemre bizim için adı gibi baharın müjdecisiydi. Sevgililer gününde ne yaparız diye düşünürken kızım dünyaya geldi. Bizim sevgililer günü hediyemiz olan Nil Cemre, dünyaya geldikten sonra sarılığı bir türlü geçmedi. Doktorları karaciğer naklinden başka çaresi yok dedi. Ben kızıma karaciğerimi vermek için gönüllü oldum. Başarılı da bir nakil oldu. kızımı nakilden bir hafta sonra sağlıklı bir şekilde kucağıma alarak evime gidiyorum. Annesi Nil Cemre’yi dünyaya getirerek ona can vermişti, ben de karaciğerimden bir parça vererek ona ikinci bir hayat verdim” dedi. Karaciğer naklini yaparak Nil Cemre’nin sağlığına kavuşmasını sağlayan Prof. Dr. Yalçın Polat, Nil Cemre’nin karaciğer yetmezliğinin sebebi doğuştan gelen safra yolu yokluğu (Bilier atrazi) olduğunu belirterek “Bebeklerdeki karaciğer yetmezliğinin tek çaresi nakildir. Nil Cemre’ye de nakil yapılabilmesi için uygun kilo ve boy uzunluğuna gelmesini bekledik. Başarılı geçen nakilden kısa süre sonra normale dönen Nil Cemre, artık yaşıtları gibi sağlıklı bir şekilde büyüyecek” dedi.

İSİM BABASI BELEDİYE BAŞKANI ORGAN BAĞIŞI KAMPANYASI BAŞLATTI

Kızına karaciğeri ile ikinci hayatı veren baba Metin Özdinici’nin makam şoförlüğünü yaptığı Balıkesir Erdek Belediye Başkanı mimar Hüseyin Sarı, aynı zamanda da Nil Cemre’nin isim babası oldu. Bir bebeğin bir organ ile hayata yeniden bağlanabileceğini Nil Cemre’nin naklinden sonra daha iyi ortaya çıktığını belirten Belediye Başkanı Sarı, sosyal medya üzerinden “Ülkemizde umutla organ bekleyen on binlerce hasta mevcut. Benim başıma gelmez diye düşünmemeli, her insanın başına gelebileceğini düşünerek yaşam boyu kullandığımız ve bizi yaşatan organlarımızı bağışlayarak başka insanlara umut olabiliriz” diyerek organ bağışı kampanyası başlattı.

Kolay Randevu Al