Yaşıtının Karaciğeri İle Hayata Döndü

Kaşıntıları Karaciğer Nakli İle Bitti

ÖZEL HABER

Sağlıklı bir şekilde dünyaya gelen 3 yaşındaki Melinda Kurtlar’da daha 5 aylıkken başlayan aşırı derecedeki kaşınmaların sebebi uzun süre anlaşılamadı. Bir yaşına geldiğinde gelişmesini engelleyen ve organını etkileyen “Alagille Sendromu” teşhisi konuldu. Safra yolları azlığı olan Melinda’nın hastalığı yenmesinin tek çaresi karaciğer nakliydi. Kızlarına karaciğerlerini vermek isteyen anne babanın kilolu olmaları nedeniyle karaciğer testleri uygun bulunmadı.  Ulusal bağış listesine kaydedilen Melinda’ya  uygun karaciğer müjdesi  bir telefon ile geldi. İlk uçakla Adana’dan İstanbul’a getirilen Melinda’ya Memorial Ataşehir Hastanesi’nde yaşıtının bağışlanan karaciğeri nakledilerek hayata yeniden merhaba demesi sağlandı.

Fransa’da teşhis koyamamıştı

Adana’da dünyaya geldikten sonra sağlıklı bir şekilde büyümeğe devam eden Melinda Kurtlar, 5 aylıkken aşırı derecede kaşınmalar başladı. Kaşıntı nedeniyle vucudunda yaralanmalar yanısıra uyku bozukluğu huzursuzluk çeken Melinda’nın büyüme gelişimi zamanla bozulmaya başladı.  Karaciğer testlerindeki yükseklik ve aşırı derecedeki kaşıntılarına bir türlü neden bulunamıyordu. Kan örnekleri Fransa’nın en iyi hastane ve laboratuvara gönderildi ancak nedeni bulunamadı.  Yaşıtları gibi gelişmeyen ve başta yüzü olmak üzere bir çok yerini kaşıyarak kanamalara sebep olan Melinda’nın hastalığı ailesinin de hayatını alt üst etmişti. Anne-baba, bir yandan kaşınmalarını önlemeğe çalışıyorlar bir yandan da yaşıtları gibi gelişmesi için ellerinden geleni yapıyordu.

Bir yaşında teşhis konulabildi

Bülent ve Fatoş Kurtlar çifti ilk ve tek çocukları olan Melinda’nın sağlığına kavuşması için araştırmalarını aralıksız sürdürüyordu. Başta Fransa olmak üzere bir çok hastaneden bir sonuç alamayan Kurtlar çifti, hayatlarını adadıkları kızlarını Memorial Ataşehir Hastanesi Çocuk Sağlığı, Hastalıkları Uzmanı ve Çocuk Gastroenteroloji Bölümü'ne muayeneye getirdiler. Uzmanlar, bir yaşına basan Melinda’ya yaptığı tetkiklerde birçok organını etkileyen “Alegille Sendromu ve safra azlığı ‘’ teşhisi koydular. Kullanılan ilaçlar Melinda’nın kaşıntısının geçmesine neden oldu. Ancak ilaçlara ara verildiği zaman kaşıntılar tekrar başlıyordu. Melinda’nın sağlığına kavuşmasının tek yolu yeni bir karaciğer nakledilmesiydi.

Bir telefon ile gelen mutluluk

Çocuklarının sağlığına kavuşması için hemen gönüllü olan anne baba tetkikler yaptırmaya başladı. Ancak her ikisinin de karaciğer enzimleri uygun çıkmadı. Bu nedenle uygun bir karaciğer bulunması için hemen Organ Nakli Merkezi’ne başvurdular. Uygun bir karaciğer için tam 8 ay beklediler. Telefonlarını hiç yanlarından ayırmayan Kurtlar çiftine müjdeli haber geçtiğimiz ay geldi. Melinda için uygun bir karaciğer bulunmuştu. Hemen Adana’dan ilk uçağa bilet alarak İstanbul’a geldiler. Melinda ile aynı yaştaki bir çocuk hayatını kaybetmiş, ailesi ise başka çocuklara yeniden hayat vermesi için organlarını bağışlamıştı. Kadavra karaciğere yapılan tetkikler  Melinda için uygundu. Zaman kaybetmemek için Memorial Ataşehir Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Yalçın Polat ve ekibi nakil için hemen hazırlıklara başladı. Akşam saatlerinde başlayan hazırlık ve nakil sabahın ilk ışıklarında bitti. Yaşıtının karaciğeri başarılı bir şekilde Melinda’ya nakledildi.

Tüm organlarımızı bağışladık

Melinda’ya karaciğeri ile ikinci bir hayat veren yaşıtı olan çocuğun hayatını kaybetmesine çok üzüldüklerini belirten baba Bülent Kurtlar, “Kızımızın sağlığına kavuşması için yaklaşık 3 sene uğraştık. Melinda’ya karaciğerimizi vermek istedir ancak uyumlu çıkmadı. Bizim kızımız ile aynı yaşlardaki bir çocuğun hayatını kaybetmesine kendi çocuğumuzu kaybetmiş kadar üzüldük. Anne babasına organlarını bağışlayarak Melinda’ya yeniden hayat vermesine sebep oldukları için sonsuz kere teşekkür ederiz. O çocuk Melinda’nın ve bizim kalbimizde yaşayacak. Organ bağışının ne kadar çok önemli olduğunu çocuğumuza lazım olunca andık. Biz aile olarak tüm organlarımızı bağışladık” diye konuştu.

Organ bağışı Melinda’nın hayatını kurtardı

Melinda’nın hastalığını teşhis eden ve nakil sürecine hazırlayan uzmanlar, kaşıntısı olan ve nedeni belirlenemeyen durumlarda karaciğer hastalıklarının mutlaka araştırılması gerektiğini belirterek “Ana belirtiler biri kaşıntı olan Alagille Sendromu tanısını incelemeler sonucu koyduk. Bu hastalığın tek çaresi yeni bir karaciğer nakledilmesiydi. Kadavradan takılan karaciğer uygun şekilde çalışarak kaşıntıları kayboldu ve iştahı tamamen normale dönerek yaşıtları gibi büyüyebilecek” dediler. Kadavra karaciğeri Melinda’ya naklederek hayatında ikinci bir pencere açılmasını sağlayan Prof. Dr. Yalçın Polat, “Karaciğer yetmezliklerinin tek çaresi nakildir. Ülkemizde yeterli bağış olmadığı için çoğunlukla canlıdan nakil yapıyoruz. Melinda içinde anne babası gönüllü olmuştu. Ancak karaciğer enzimleri uyumlu çıkmadığı için anne babadan yapılamadı. Bağışlanan kadavradan karaciğer olduğunu telefonla Adana’daki ailesine bildirdik. Hemen ilk uçakla geldiler. Kadavra karaciğer uyumlu çıkınca nakli o gece başarılı yaptık. Yenilenen karaciğer ile Melinda bundan sonraki hayatını sağlıklı bir şekilde sürdürecek” dedi.

Kolay Randevu Al