Memorial Bahçelievler Hastanesi Dünyada "Leed Platinum" Sertifikası Alan İlk Hastane Oldu

Dünyanın en kapsamlı sağlık komplekslerinden biri olarak, yalnızca insana değil çevreye duyarlı bir anlayışla inşa edilen Memorial Bahçelievler Hastanesi, enerji ve çevre dostu tasarımda lider konumda olan kurumlara verilen ve en prestijli yüksek yeşil bina sertifikası olan LEED Platinum’un sahibi oldu.

Yeşilin ve gün ışığının iyileştirici gücünün, iç ve dış mimariye yansıtıldığı Memorial Bahçelievler Hastanesi’nin tüm detayları; deneyimli proje takımı ile birlikte, akustik, peyzaj, aydınlatma ve tasarım konusunda ünlü danışmanlar tarafından oluşturuldu.

Çevreye duyarlı ve enerji dostu bina

Çevreye duyarlı ve enerji dostu özelliklerine sahip olan Memorial Bahçelievler Hastanesi, diğer yapılara göre enerjiyi %50 oranında az kullanıyor. Yeşilin ve gün ışığının iyileştirici gücünün, yalnızca doğaya saygı ilkesi ile değil hastaların tedavi sürecine de olumlu etkisi nedeniyle tercih edildiği hastane, aynı zamanda doğaya ve çevreye zararlı atık oluşturmayacak şekilde inşa edildi. Memorial Bahçelievler, enerji tasarrufu ve kaynakların doğru kullanımı gibi kriterlere sahip olduğu gibi gün ışığını bina içine maksimum oranda alan özel mimari yapısı ile enerji verimliliğine katkı sağlıyor.

Dünyanın Leed Platinum sertifikalı ilk tam teşekküllü hastanesi

Yalnızca insana değil çevreye duyarlı bir anlayışla inşa edilen Memorial Bahçelievler Hastanesi, doğaya saygılı ve enerji dostu tasarımda lider konumdaki kurumlara verilen ve en prestijli yüksek yeşil bina sertifikası olan “LEED Platinum” aldı. United States Green Building Council (USGBC) yani Amerikan Yeşil Binalar Konseyi tarafından yürütülen sertifikasyon programları arasında en yüksek derecelendirme anlamına gelen LEED Platinum belgesini alan Memorial Bahçelievler, bu alanda dünyadaki tam donanımlı ilk hastane olma özelliği taşıyor.

8000 m2’lik yeşil alan

Memorial Bahçelievler Hastanesi’nin inşa sürecinde dikkat edilen en önemli kriterlerden biri de doğa ile insanın bağını koparmayacak özellikte bir yapı oluşturulmasıydı. Bina E-5 karayolundan biraz daha içeri çekilerek katmanlı bir tasarımla tamamlandı. Hastanede 8 bin m2’lik yeşil alanı bulunuyor. İç ve dış tasarımının gün ışığı alan özelliklerinin yanı sıra hasta odalarında doğal havalandırma özelliği de mevcut. Bu nedenle odalara açılabilir camlar yerleştirildi. 24 saat yaşayan bir yapı inşa edilmesi aşamasında, hasta ve yakınlarının konforu için her detayı gözden geçirildi. Tasarımda doğadan gelen renkler kullanıldı ve dingin toprak tonları tercih edildi. Hastaların kendini evde hissedeceği, endişe ve kaygı duymayacağı ortamlar oluşturuldu. Bina içinde yer alan görsellerde de doğa unsuruna ve yeşile yer verildi.

LEED Platinum Hakkında

Yeşil binaların derecelendirilmesini sağlayan bir sertifikasyon sistemi olan LEED, “Leadership in Energy and Environmental Design” tanımının baş harflerinden oluşmuş bir kısaltmadır. Türkçede “Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik” olarak kullanılmaktadır. Sertifika, LEED onaylı yeşil binalar kaynak verimlidir, daha az su ve enerji kullanır ve sera gazı emisyonlarını azaltır. Ayrıca, diğer binalara göre daha ekonomiktir. LEED sertifikasını benimseyen projeler, kriterlerin yapılardaki uygulanabilirliğine göre puan kazanmaktadır. Bir proje elde edilen puan sayısına dayanarak, dört LEED derecelendirme seviyesinden sadece birine sahip olur. Bunlar “Sertifikalı”, “Gümüş”, “Altın” ve “Platin” olarak sıralanmaktadır. Platin, bir hastanenin veya binanın ulaşabileceği en yüksek atamadır.