4 AYLIK BEBEĞİNİZ BAŞINI TUTAMIYORSA DİKKAT!

Formu doldurmak için tıklayınız.

Serebral Palsili Çocukların Tedavi ve Rehabilitasyonları,  Memorial Ankara Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde Gerçekleştirilebilmektedir!

Serabral Palsi’nin erken dönemde saptanabilmesi için öncelikle anne babaların çocuklarının motor gelişimini gözlemlemesi gerekmektedir. Serebral Palsi’yi düşündüren bulgular arasında;

-Yenidoğmuş bebek ilk aylarda kol ve bacaklarında kendiliğinden ortaya çıkan kıpır kıpır hareketlere sahiptir. Bir kolu ya da bacağının bu hareketlere katılmaması,

-4 aylık bebeğin başını tutamaması, baş parmağını sürekli avuç içinde tutması,

-8 – 9 aylık bebeğin desteksiz oturamaması ve dönememesi,

-10 aylık bebeğin elinden tutup ayağa kaldırıldığında bacaklarının çaprazlaması ve emeklerken bacaklarını çekememesi,

-Bebekler ilk 1 yaşta her iki elini eşit kullanır. Çocuğun sol elli ya da sağ elli olduğu 1 yaşından sonra belli olur. Bir yaşın altındaki bebeğe oyuncağı uzatıldığında hep aynı eliyle alıyor diğer elini hiç kullanmıyorsa, bu bebeğin solak olduğu anlamına gelmez.

Bu gibi durumlarda akıllara Serebral Palsi getirilmelidir.

Hastaların Kas katılığı Botox Tedavisi ile Giderilebiliyor!

Serebral Palsi hastalığının rehabilitasyon tedavisinde, nörofizyolojik egzersizler, denge çalışmaları, duysal eğitim, güçlendirme ve germe egzersizi, spor ve oyun aktiviteleri, ortezler uygulanmaktadır.  Bununla birlikte yüzde 80 oranında görülen “spastik” tipin tedavisinde, Botox tedavisi uygulanmaktadır. Botox enjeksiyonu sadece çocuğun fonksiyonelliğini engelleyen kas grubuna lokal olarak yapılmakta ve 2 yaşından itibaren uygun olan hastaların tedavisinde kullanılabilmektedir.

Bölüm Doktoru;

Memorial Ankara Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü

Prof Dr Gülten Karaca  https://www.memorial.com.tr/doktorlar/gulten-karaca/

14 Ekim 2019