Ben Takibinde Son Teknoloji

Formu doldurmak için tıklayınız.

Uzun süre güneşe maruz kalan, kolaylıkla güneş yanığı olan ve ailesinde cilt kanseri öyküsü olan kişiler yılda bir kez dermatoloji muayenesinden geçmelidir.

Memorial Ataşehir Hastanesi'nde tek bir beni veya belli bir vücut alanını değerlendirecek kadar kompakt ve tüm vücudu tarayacak kadar kompleks bir sistem olan FotoFinder ile benlerinizin durumunu takip edebilir, cilt kanserine karşı önlem alabilirsiniz.

CİLT (DERİ) KANSERİNİN TEŞHİSİNDE YÜKSEK TEKNOLOJİ

Tüm kanserler içinde en yaygın görülenlerinde birisi olan deri (cilt)kanseri teşhisi konulan kişi sayısı tüm dünyada hızla artmaktadır.

Cilt kanseri belirtileri ile risk faktörleri bilmek hastalığı önleme ve erken teşhis konusunda önemlidir.

Cilt kanserinin en önemli risk faktörleri arasında;

 • Çok sayıda ben varlığı
 • Güneşe özellikle çocukluktan itibaren yoğun maruz kalmak
 • Solaryum
 • Açık tenli olmak
 • Ailede deri kanseri hikayesi bulunması
 • İleri yaş sayılabilir.

Cilt kanserinin belirtisi deri üzerindeki değişimlerdir. Cilt üzerinde yeni oluşumlar, ben,  lezyon, yumru (kabarıklık), leke, yara vs. yakından takip edilmelidir.

Hemen hemen bütün deri kanserleri erken teşhis edilirse tedavi edilebilmektedir. Cilt kanseri bakımından riskli gruptaki kişilerin deri muayeneleri rutin aralıklarla yapılmalıdır.

Cilt kanserinin erken teşhisinde ben taraması

Cilt kanserinin erken teşhisi, deri muayenesi ile sağlanır. Halk arasında ben taraması olarak bilinen kontrol yönteminde sadece benler değil cilt üzerindeki bütün değişimler kontrol edilmektedir.

Deri(cilt) kanserini teşhisinde;

 • Klasik gözle muayene: Aşikar bir deri kanserini belirlenmesini sağlar.
 • El dermoskopu ile muayene: Cilt kanserinin erken dönemde teşhis edilmesine yardımcı olur. Günümüzde, gözle muayene, muhakkak dermoskopla desteklenmelidir.
 • Digital dermoskopla muayene: Dermoskopik görüntülerin saklanmasına imkan verir. Var olan ben veya lezyondaki değişim eski görüntüler ile karşılaştırmak suretiyle tespit edilir. Erken tanı imkanını artırır, gereksiz cerrahilerin de önüne geçer.
 • Tüm vücut haritalama (Total Body Mapping): Tüm vücut haritalama yöntemi cilt kanseri erken teşhisinde teknoloji ve bilgiyi birleştiren en son tekniktir. Bu teknikle, zaten takip edilen lezyonların dışındaki yeni veya değişen her lezyon (ben, yara vs.) otomatik olarak tespit edilir.

Tüm Vücut Haritalama İşlemi (Total Body Mapping)

 1. Tüm vücut haritalama yöntemi cilt kanserini erken teşhisinde kullanılan en son teknolojidir.

Deri kanserleri, var olan bir benden gelişebileceği gibi, birçoğu da direk olarak ortaya çıkar. Digital dermoskopi ile birlikte tüm vücudun fotoğraflanması risk altındaki hastaların izlenmesinde en iyi metottur. Otomatik tüm vücut haritalanması (Automated Total Body Mapping), ile her bir ben veya lezyon ayrı ayrı takip edilir.

 

 1. Hızlı fotoğraflama ile tüm vücudun taranması

Detaylı bilgi ve randevu için lütfen formu doldurunuz. 

28 Mayıs 2019