COVID-19 Antikor Testleri ile COVID-19'u Belirtisiz Geçirip, Hastalığa Karşı Bağışıklık Geliştirme Durumunuzu Öğrenebilirsiniz!

Formu doldurmak için tıklayınız.

COVID-19 (SARS-CoV-2) ANTİKOR TESTLERİ NEDİR?

SARS-CoV-2, IgG antikor testi COVID-19 olduğundan şüphelenilen, enfeksiyon belirtileri gösteren veya SARS-CoV-2 ile enfekte olmuş hastaların kanlarında SARS-CoV-2 antikorları tespit etmek amacıyla tasarlanmıştır.

COVID-19 ANTİKOR TESTLERİ NASIL YORUMLANIR?

Seroloji testleri olarak da bilinen antikor testleri, aktif yeni tip COVID-19 (SARS-CoV-2)enfeksiyonunu ilk günden tespit etmez. Yani bir kişide COVID-19 olup olmadığını söyleyemez.

IgM antikorlarını saptayan serolojik testlerden elde edilen POZİTİF sonuç,  yakın zamanda kişinin virüs ile karşılaşmış olunduğunu gösterir.  Ancak enfekte hastalarda virüse cevap olarak henüz antikor gelişmediği durumlarda NEGATİF test sonucu elde edilebilir.

IgG antikorlarının POZİTİF saptanması tip COVID-19 (SARS-CoV-2) enfeksiyonuna maruz kalınmış olduğunu gösterir. IgG antikorunun pozitif seviyelere ulaşması genellikle bulgular başladıktan en az 10 ile 14 gün sonrası gerçekleşir. IgG antikoru pozitif olarak saptanan bir kişinin COVID-19 (SARS-CoV-2) enfeksiyona karşı bağışıklık sisteminin yanıt verdiği anlaşılmaktadır.

Antikor testinden elde edilen NEGATİF sonuçlar, özellikle virüsle temas eden bireylerde COVID-19 enfeksiyonunu dışlamaz.

COVID-19 ANTİKORLARI NASIL TESPİT EDİLİR?

Antikor testleri, COVID-19 virüsüne maruz kalmış ve bağışıklık yanıtı geliştirmiş olabilecek kişileri tanımlamada, COVID-19 (SARS-CoV-2) ile mücadelede kritik bir rolü olduğu düşünülmektedir.

Covid-19 antikorlarının tespit edildiği hızlı kart testlerinin doğruluğu ve güvenilirliğinin düşük olduğu yönünde tartışmalar vardır. IgG antikoru pozitif saptanmış bireylerin için bu sonuç, Covid-19 enfeksiyonunu geçirmiş olduklarını gösteren çok önemli bir parametredir. Özellikle hastalığı belirtisiz olarak geçirmiş kişilerin belirlenmesi için tek yöntemdir.

Bireylerin iş hayatına ve normal yaşamlarına dönmeleri için antikor testleri “bağışıklık belgesi” olarak önem kazanacağı kabul edilmektedir.

04 Haziran 2020