Erken Menopoza Karşı Önlem Alın!

Formu doldurmak için tıklayınız.

Erken menopoz riskiniz mi var? Yumurtalık rezerviniz nasıl?

Kadınlarda bebek sahibi olma şansının azalmasının en önemli nedenlerinden biri de 35 yaş sonrasında yumurtalık rezervinin azalmaya başlaması olarak gösteriliyor. Ancak ayrıntılı bir değerlendirme ve yaşam tarzı değişiklikleri ile anne olmak ve menopoz konusunda riskleri belirlemek mümkün olabiliyor. 

Yumurtalık sayısı ana karnında belirleniyor

Erkeklerde yaşam boyunca sperm üretimi sürerken, kadınlar için yumurtlama düzeni aynı şekilde devam etmemektedir. Kadınlarda henüz anne karnındayken yumurta oluşumu başlamaktadır. Her bireyde farklılık gösteren yumurtlama sayısı, dünyaya geldikten sonra da artmamaktadır. İlerleyen yaşlarda regl döneminin başlamasıyla, her regl döneminde yumurtalıklardaki yumurta sayısı bir miktar azalmaya devam etmektedir. 

35 yaş sonrası daha dikkatli olunmalı!

Ailede erken menopoz ya da gebe kalamama sorunu olmasa da, hiçbir jinekolojik yakınma görülmese de sağlıklı her bir kadın için 35 yaş bebek sahibi olmak için önemli bir sınırdır. 35 yaş kuşağından sonra istisnai durumlar olsa da yumurta sayısında ve kalitesinde azalmalar daha sık görülmektedir.

Anneniz 40 yaşından önce menopoza girdiyse…

Ailede erken menopoz öyküsü varsa  hiçbir belirti görülmese de mutlaka gerekli testlerle yumurta sayısı ve yumurtalık yaşı kontrol edilmesi gereklidir. Özellikle annede 40 yaşından önce görülen menopoz durumu varsa,  yıllık değerlendirmeler ile yumurtalık yaşı kontrol edilmelidir.

Memorial Hizmet Hastanesi'nde düşük yumurta rezervi tanısı konmuş, erken menopoz riski olan veya zorunlu sağlık sorunları sebebi ile henüz doğum yapmamış tüm kadınlar yumurta veya yumurtalık dokularını dondurabilmektedir.

Kadın Doğum Polikliniği'nde Doç.Dr. Volkan Turan muayenesi ve  ultrason kontrolü ile yumurtalık rezervlerinizin durumunu öğrenebilir, gerekli görüldüğü takdirde yumurtalarınızı dondurabilirsiniz.  

Detaylı bilgi ve randevu için formu doldurmayı unutmayınız. 

444 8 111

13 Mayıs 2019