KALICI GÖRME KAYIPLARINA KARŞI: VİTREKTOMİ CERRAHİSİ!

Formu doldurmak için tıklayınız.

Göz vücudumuzda hacim olarak çok küçük bir kısmı kaplamasına rağmen, en önemli organlarımızdan birisidir. 5 duyu organımızdan birisi olarak tabir edilen gözlerimizle gündelik hayatta beynimize gelen verilerin yüzde 85’ini elde ederiz. Bu anlamda değerlendirildiğinde göz sağlığının vücut sağlığı ile ne kadar yakından ilişkili olabileceği anlaşılabilir.

Modern tıp teknolojilerinin gelişmesi ile hastaları karanlığa mahkum eden bazı göz hastalıkları başarıyla tedavi edilebiliyor. Kalıcı görme kayıplarına neden olduğu bilinen çeşitli hastalıklarda uygulanan vitreus cerrahisi yani “Vitrektomi ameliyatları” ile hastaların iyileşerek iyi bir görme düzeyine sahip olması sağlanıyor. 

Vitrektominin en büyük avantajlarından biri gözün ulaşılması ve görülmesi en zor noktalarını belirleyerek tedavisinin gerçekleştirilmesini sağlaması.

Diyabet ve enfeksiyonla ortaya çıkan göz rahatsızlıklarında uygulanabiliyor

Vitrektomi ameliyatları; göz içi kanama, ileri evre diyabetik göz hastalığı, retina ayrışması, görme merkezi deliği, görme merkezi önü zar oluşumu, göz içi enfeksiyonları, göz içi yabancı cisim yaralanmaları, dev retina yırtıkları, katarakt ameliyatları sırasında gözde kalmış lens kalıntıları, göz içi sinir tabakasının yırtılması, erken doğuma bağlı olarak uzun süre oksijen çadırında kalan bebeklerde görülebilen son evre prematüre retina hastalıklarının tedavisinde uygulanmaktadır.  Vitrektomi aynı zamanda lazer tedavisine yanıt vermeyen diyabet hastaları için de önemli bir tedavi yöntemidir.

Vitrektomi cerrahisi ile sosyal yaşama hızlı dönüş sağlanıyor

Vitrektomi, çoğu zaman lokal anestezi ile göz uyuşturularak yapılır. Böylelikle hasta kısa sürede evine dönebilir. Ancak ameliyat sonrası hastanın bir gece kontrol altında olması, daha güvenlidir. Vitrektomi ameliyatları sayesinde körlük riski taşıyan birçok hastanın görüş kalitesi artar ve bu hastalar çok hızlı bir şekilde sosyal yaşamlarına dönebilir.

Ameliyat sonrası kişisel temizlik ve darbelere dikkat!

  • Ameliyat olan göz darbelerden mutlaka korunmalıdır.
  • Gözler kağıt mendille silinmemelidir.
  • Göz, 10 gün süresince suyla temizlenmemelidir.
  • Sıcak su ve buhardan kaçınılmalıdır.
  • Ani gelişen ağrı, görme bozukluğu, kızarıklık, şişlik olduğunda hemen doktora danışılmalıdır.
  • Gözünün içerisine silikon ya da gaz yerleştirilen hastalara, günün belli saatlerinde yüz üstü yatmaları önerilir.

Vitrektomi cerrahisi ile ilgili detaylı bilgi almak için lütfen formu doldurunuz.

444 7 888

31 Aralık 2019