Kişiye Özgü Fizik Tedavi Uygulamaları

Formu doldurmak için tıklayınız.

Günümüzde bir çok kişide doğumsal kaynaklı yada yaşamın bir bölümünde herhangi bir nedenle ortaya çıkan ağrıları olmaktadır. Yaşlılarda olduğu kadar gençlerde de görülebilen bu ağrılar, farklı nedenlerle ortaya çıkıp, kişinin günlük yaşantısını olumsuz etkileyebilir. Ağrının azaltılması, yaşam kalitesinin ve işlevsel kapasitenin artırılması amacı ile uygulanan ağrısı tedavileri ise, ağrının kaynağı ve kişisel özelliklere göre değişiklik gösterir.

Memorial Diyarbakır Hastanesi'nde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümünde kişiye özgü fizik tedavi uygulamaları ile günlük yaşamınızı etkileyen ağrı ve rahatsızlıklar tedavi edilmektedir. Özel tedavi programları ile yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen ya da kişiyi sosyal yaşamdan koparan ağrı ve rahatsızlıklar iyileştirilmektedir.

Kişiye Özgü Manuel (Elle) Tedavi

Bel-boyun fıtığı, spor, omurga ve kas hastalıklarında uygulanan kişiye özgü manuel tedavi, herhangi bir makine kullanmadan elle yapılan tedavi şeklidir. Manuel tedavide uygulayıcı hekim, kas spazmı, kas gerginliği ve eklemlerdeki disfonksiyonun (işlev bozukluğu) neden olduğu ağrıları azaltmak için bölgedeki eklemleri bükmek, çekmek, germek ve kas dokusuna baskı yapmak için ellerini kullanırlar. Her rahatsızlığın kendine has tedavisi olması nedeniyle elle tedavide olumlu sonuçlar alınmaktadır.

  • Masaj da dahil olmak üzere yumuşak doku ve kaslara basınç uygulanır. Uygulanan bu basınç kasları rahatlatır, dolaşımı artırır, hasarlı dokuyu parçalamaya yardımcı olur ve yumuşak dokulardaki ağrıyı azaltır.

  • Farklı hızlarda (yavaştan hızlıya) hareketler içeren mobilizasyon / manipülasyon yöntemi kemik ve eklemleri bükmek, çekmek veya kuvveti itmek (hafiften kuvvetliye) ve germek (‘genlik’ olarak adlandırılır) için kullanılır.

Akapunktur İle Ağrı Tedavisi

Vücutta daha çok bel ve boyun ağrıları, diz, omuz ve diğer eklem ağrıları gibi kas iskelet sisteminin ağrılı sendromlarının tedavisinde kullanılan akupunktur yöntemi, vücut üzerinde bulunan belirli noktalara iğne batırmak suretiyle uygulanıyor.

Ağrı tedavisinde kullanılan akupunktur, vücutta endorfin salgısına yol açarak analjezi oluşturmasının yanında kas iskelet sistemi ağrılarına yol açan nedenlerini (kasılma, ödem, inflamasyon, iskemi) ortadan kaldırdığı için kalıcı bir iyileşme sağlamaktadır.

Memorial Diyarbakır Hastanesi’ndeki size özel sunulan ayrıcalıklardan faydalanmak için lütfen formu doldurunuz.

444 7 888

13 Eylül 2019