Kol ve Bacaklarınızdaki Şişlik Lenfödem Habercisi Olabilir!

Formu doldurmak için tıklayınız.

Lenf sisteminin ameliyat, ışın tedavisi veya travma sonrası hasar görmesi sonucu kollar veya bacaklarda oluşan sıvı birikimi kaynaklı şişliklere “Lenfödem” denir. İlerleyen aşamalarında geriye dönüşün zor olduğu, kişiyi enfeksiyona yatkın hale getiren lenf ödem, önlenebilir bir sorundur. 

Dolaşım sisteminin önemli bir parçası olan lenfatik sistem, bağışıklık fonksiyonları açısından hayati önem taşımaktadır. Lenfödem, çeşitli nedenlerle lenfatik akıştaki bozulmayla kol ve bacaklar başta olmak üzere yüz veya boyunda lenf sıvısının birikmesiyle meydana gelmektedir. Travma, hamilelik, obezite, enfeksiyon ve aşırı yük taşımakla birlikte tetiklenebildiği gibi, çoğunlukla kanser hastalarında görülmektedir. Yaşam konforunu azaltan bu sorun tedavide geç kalınması durumunda kalıcı hale gelebilmektedir.

Meme Kanseri Tedavisi Sonrası Her 4 Kadından 1'inde Lenfödem Görülmektedir

Meme kanseri kadınlar arasında en sık görülen kanser türleri arasında ilk sırada yer almakta ve görülme oranı gittikçe artmaktadır. Meme kanserinde koltukaltı lenf bezlerinin tümör tarafından basıya uğraması, cerrahi tedavi sırasında ilgili lenf bezlerinin alınması ya da tümörün tedavisi sırasında uygulanan Radyoterapi nedeniyle lenfatik akışın bozulması el-önkol ve kolda lenfödeme yol açmaktadır. Meme kanseri tedavisi olan her 4 kadından 1’inde görülen lenfödem sıklıkla kolda şişlik, ağrı, ciltte sertlik ve hareket kısıtlılığı ile ortaya çıkmaktadır. Kadınların yaşam konforunu azaltan bu sorun tedavide geç kalınması durumunda kalıcı hale gelebilmektedir.

Lenfödem Tedavisi

Lenfödem tedavisinde kullanılan çok bileşenli bir tedavi yaklaşımı olan "Kompleks Boşaltıcı Tedavi” uygulamaktadır. Kompleks boşaltıcı terapi; manuel lenfatik drenaj, bandajlama, egzersiz ve cilt bakımından oluşan hasta eğitiminin kombinasyonundan oluşmaktadır. Kompleks boşaltıcı terapi ile koldaki şişliğin azaltılması ve kazanılan durumun korunması amaçlanmaktadır. Bu tedavi yöntemleri; Lenfödem eğitimi sertifikası olan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı ve Lenfödem Fizyoterapisti tarafından uygulanmalıdır. 

Bölüm Doktoru;

Memorial Ankara Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü

Prof. Dr. Gülten Karaca  https://www.memorial.com.tr/doktorlar/gulten-karaca/

17 Ekim 2019