Lenfödem

Formu doldurmak için tıklayınız.

Lenf sisteminin ameliyat, ışın tedavisi veya travma sonrası hasar görmesi sonucu kollar veya bacaklarda oluşan sıvı birikimi kaynaklı şişliklere “Lenfödem” denir. İlerleyen aşamalarında geriye dönüşün zor olduğu, kişiyi enfeksiyona yatkın hale getiren lenf ödem hakkında Memorial Ankara Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Prof. Dr. Gülten Karaca bilgi verdi. 

Lenfödem önlenebilir bir sorundur

Dolaşım sisteminin önemli bir parçası olan lenfatik sistem, bağışıklık fonksiyonları açısından hayati önem taşımaktadır. Lenfödem, çeşitli nedenlerle lenfatik akıştaki kol ve bacaklar başta olmak üzere yüz veya boyunda lenf sıvısının birikmesiyle meydana gelmektedir. Travma, hamilelik, obezite, enfeksiyon ve aşırı yük taşımakla birlikte tetiklenebildiği gibi, çoğunlukla kanser hastalarında görülmektedir. Yaşam konforunu azaltan bu sorun tedavide geç kalınması durumunda kalıcı hale gelebiliyor.

Meme kanseri kadınlar arasında en sık görülen kanser türleri arasında ilk sırada yer almakta ve görülme oranı gittikçe artmaktadır. Meme kanseri tedavileri sonrasında her 4 kadından birinde lenf ödem görülmektedir.

Lenfödem tedavisinde kullanılan çok bileşenli bir tedavi yaklaşımı olan "Kompleks Boşaltıcı Tedavi” uygulamaktadır. Kompleks boşaltıcı terapi; manuel lenfatik drenaj, bandajlama, egzersiz ve cilt bakımından oluşan hasta eğitiminin kombinasyonundan oluşmaktadır. Bu tedavi yöntemleri; Lenfödem eğitimi sertifikası olan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı ve Lenfödem Fizyoterapisti tarafından uygulanmalıdır. Kompleks boşaltıcı terapi ile koldaki şişliğin azaltılması ve kazanılan durumun korunması amaçlanmaktadır

Lenfödemden korunma yöntemleri

1- Cilt her zaman temiz tutulmalı ve iyice kurulanarak ıslak bırakılmamalıdır.

2- Kesikler, kedi ve köpek tırmalaması, sinek ya da böcek sokmaları gibi enfeksiyona yol açacak travmalardan korunulmalıdır.

3- Lenf bezi alınan koldan kan aldırılmamalı, enjeksiyon yapılmamalı ve tansiyon ölçülmemesine dikkat edilmelidir.

4- İç çamaşırı, kıyafet ve takılar lenf dolaşımını engelleyecek kadar sıkı olmamalıdır.

5- Ütü, süpürme, el işi, ağır yük kaldırma gibi uzun süreli ve yoğun aktivitelerden kaçınılmalıdır.

6- Doktor tarafından planlanmış uygun egzersizler yapılmalı, kol uzun süre hareketsiz bırakılmamalıdır.

7- Lenfödem riski olan kol üzerine yatılmamalıdır.

8-Etkilenmiş elin tırnaklarını keserken deri kesilmemeli, manikür yaptırılmamalıdır.

9- İstenmeyen tüyler tıraş makinası yardımıyla alınmalı, jilet kullanılmamalıdır.

10- Lenfödemi olan hastalar sıcak su, hamam, sauna ve kaplıca suyuna maruz kalmamalı ve güneşlenmemeye özen göstermelidir.

11 Ekim 2019