Memorial Ankara Hastanesi Endokrinoloji Bölümü

Formu doldurmak için tıklayınız.

Tedavi edilmeyen diyabet yaşam süresini 5-10 yıl kısaltır!

Gıda alımının ardından, kan şekeri yükselince pankreastaki ensülin yapan hücreler uyarılır ve kana ensülin verilir. İnsülin kan şekerinin hücre içine girmesini sağlayarak kan şekeri normal düzeyde tutulur. Hücrelere giren şeker burada yakılır ve enerji olarak kullanılır. İnsülin eksikliğinde veya etkisizliğinde şeker hastalığı "diyabet" ortaya çıkar. Kanda şeker miktarı artar ve böbreklerden idrarla dışarı atılır.

Diyabetin toplumdaki sıklığı nedir?

Türkiye’de diyabet sıklığı erişkinlerde 1997’de % 7.2  iken 2010’da % 13.7 ‘ye çıktığı görülmüştür. Sıklık bu şekilde iken toplumun diyabet farkındalığı % 50’ler civarındadır.

Neden sıklık artıyor?

Bu artışta obezitedeki artış, sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşam en faktörlerdir. 

Kimlerde şeker hastalığından şüphelenilmeli ?

Ağız kuruluğu, çok su içme, sık idrara çıkma (gecede 1’den fazla), çok yemek yeme (hücreler aç), yorgunluk, kilo kaybı (kontrolsüz diyabette), geç iyileşen yaralar, bulanık görme, ayaklarda yanma gibi belirtiler.

Tanı nasıl konur?

Normalde AKŞ 70-100 ve TKŞ de 70-140 arasında olmalıdır.

Açlık kan şekeri 126 mg/dl´den yüksekse, Diyabet belirtileri varken rastgele ölçülen kan şekeri düzeyi 200mg/dl´ den yüksekse,Şeker yükleme testi sırasında kan şekeri düzeyi 200mg / dl veya üzerinde ise diyabet tanısı konur.

Diyabet iyi tedavi edilmezse ne gibi sorunlara yol açar?

Diyabet, tüm dünyada mortalite ve morbidite nedenidir. Dünyada her yıl 5 milyonkişinin diyabet nedeniyle yaşamını yitirdiği tahmin edilmektedir.

 

Memorial Ankara Hastanesi

Endokrinoloji Bölümü

Doç Dr Ethem Turgay Cerit/https://www.memorial.com.tr/doktorlar/ethem-turgay-cerit/

 

13 Kasım 2019