Memorial Ankara Hastanesi Kadın Doğum Bölümün’de LAPAROSKOPİK CERRAHİ işlemleri başarı ile gerçekleştirilmektedir!

Formu doldurmak için tıklayınız.

Teknolojinin ilerlemesi, birçok sektörde olduğu gibi tıp alanında da yeni tekniklerin ortaya çıkmasını sağladı. Bu yeni tekniklerden bir tanesi de jinekoloji alanında uygulanan laparoskopik ameliyatlar oldu. Açık ameliyat tekniği ile hastaların iyileşme ve ayağa kalkma süresi uzun olurken, “Kapalı ameliyat” anlamına gelen laparoskopi tekniği, iyileşme sürecini hem hızlandırdı hem de daha konforlu hale getirdi. Memorial Ankara Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Doç. Dr. Hasan Onur Topçu, jinekolojide laparoskopik ameliyatların uygulanması hakkında bilgi verdi.

Ameliyat 1 santimden küçük kesiler ile yapılıyor

Laparoskopi tekniği açık ameliyatlarda yapılan büyük kesilerin aksine, 1 cm’den küçük kesiler yoluyla, özel cerrahi aletlerle karın içinde ameliyatların yapılabilmesini sağlamaktadır. Jinekolojik laparoskopi, çoğunlukla göbek deliğinin hemen altından yaklaşık 1 cm’lik kesi açılması ile başlamaktadır. Ardından karın içi, bu kesiden küçük bir iğne yardımıyla karbondioksit gazı verilerek şişirilmektedir. Karnın şişirilmesi ile birlikte yine aynı kesiden ışık kaynağı ve video sistemi içeren laparoskop adı verilen özel bir optik cihazın kullanılabilmesini sağlayan 10 mm çapında bir port yerleştirilmektedir. Bu sayede istenilen organlardan iyi kalitede görüntü alınması sağlanmaktadır. Kamera yardımıyla gerçekleştirilen operasyonun sonunda ise açılan küçük kesiler kapatılmaktadır.

Süre ameliyat tipine göre değişiyor

Laparoskopik cerrahinin süresi yapılan ameliyatın tipine göre değişmektedir. Örneğin patlamamış dış gebelik cerrahisi 15-30 dakika arasında sürerken, derin infiltratif endometriozis veya çoklu miyomu olan hastalarda bu cerrahi 2-3 saat arasında sürebilmektedir.

Operasyon genel anestezi altında yapılır

Laparoskopik cerrahiler neredeyse her zaman genel anestezi ile gerçekleştirilmektedir. Karın içi görüntüyü sağlamak için verilen karbondioksit gazı akciğerlerin yeterince genişlemesine engel olabilmektedir. Bu yüzden genel anestezi sırasında ventilatör desteği verilerek, karbon dioksit gazının yaptığı basıncın yol açabileceği akciğerlerin az havalanması durumu önlenebilmektedir.

Laparoskopi ile daha az ağrı, daha çabuk iyileşme

Laparoskopi ameliyatı geçiren hastalar, açık ameliyat geçiren hastalara göre daha az ağrı çekmekte, daha çabuk iyileşme dönemi yaşamakta, iş ve sosyal hayatlarına daha çabuk dönebilmektedir. Bununla birlikte bağırsak hareketleri açık ameliyata göre daha hızlı bir biçimde normale dönmektedir. Ayrıca büyük kesiler kullanılmamasından dolayı da laparoskopik cerrahi açık cerrahiye göre kozmetik açıdan avantajlara sahiptir.

Jinekolojide birçok cerrahi işlem laparoskopik olarak yapılabilir

Jinekolojide neredeyse tüm cerrahi işlemler birkaç istisna dışında laparoskopik olarak yapılabilmektedir. Ancak laparoskopik jinekolojik kanser ameliyatları, endometrioma ve derin infiltratif endometriozis ameliyatları ve miyom ameliyatları çoğunlukla ileri düzey laparoskopi becerisi gerektirdiğinden, deneyimli cerrahlar tarafından tam donanımlı merkezlerde yapılmalıdır.

 

13 Eylül 2019