Memorial Ankara Hastanesi’nde yüksek riskli ve çoğul gebelik takibi gerçekleştirilmektedir!

Formu doldurmak için tıklayınız.

RİSKLİ GEBELİKLER ANNE VE BEBEK HAYATINI TEHDİT EDİYOR

Riskli gebelikler anne ve bebek hayatını tehdit eden önemli bir problemdir. Bazı gebelikler, takip sürecinde riskli hale gelirken, bazıları da annenin hamilelik öncesindeki sağlık problemleri dolayısıyla en başında dikkat gerektirir. Riskli gebeliklerin takibinin bu alanda deneyimli kişiler tarafından yapılması hayati önem taşır. Memorial Ankara Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Doç. Dr. Kudret Erkenekli riskli gebelikler ve takip süreci hakkında önemli bilgiler verdi

Hamilelik, kadın hayatının en özel dönemlerinden biridir. Normal ve doğal bir süreç olarak nitelenen bu dönemde, hafif belirtilerle ortaya çıkan hastalıklar olabileceği gibi, hiç belirti vermeden gelişen ve sonunda anne ile bebeğin hayatını tehdit edecek boyutlara varan hastalıklar da gelişebilmektedir. Anne ve bebeğin gebelik süresince herhangi bir sağlık sorunu yaşama olasılığının yüksek olduğu bu gibi durumlar riskli gebelik olarak tanımlanır.

Riskli gebeliklerin takibi bu konuda uzman doktorlar ve ekip tarafından yapılmalıdır

Riskli gebeliklerin altında yatan nedenler, gebeliğe özgü bir durum olabileceği gibi, anne adayında öncesinde var olan bir hastalığın gebelik sırasında seyir değiştirmesinden de kaynaklanabilmektedir. Hamilelikte risk yaratabilecek sorunlar tüm gebeliklerin yaklaşık yüzde 6-8’inde görülmektedir. Buna karşılık var olan sorunun daha da kötüleşmesi ve ciddi tehlike yaratabilmesi olasılığı ise yüzde 50’nin üzerinde olmaktadır. Bu sebeple riskli grupta yer alan anne adayının bu konuda uzman doktorlar ve ekip tarafından takip edilmesi ve doğumun donanımlı hastanelerde gerçekleştirilmesi anne ile bebeğin yaşamı için çok önemlidir.

Gebeliğin riskli olmasının birçok sebebi var!

Gebeliğin riskli olmasına neden olan faktörler 4 farklı gruba ayrılmaktadır. Bunlar;

Gebeliğin başında risk oluşturan nedenler: 35 yaş üstü ya da 17 yaş altı gebelik, fazla kilolu ya da aşırı zayıf olmak, daha önceki gebeliklerin ölü doğum ve anomali ile sonlanması, daha önceki gebeliklerde erken doğum olması, gebelik zehirlenmesi, çok sayıda doğum ve sezaryen yapmış olmak, akraba evliliği gibi sebepler risk faktörleri arasında bulunmaktadır.

Gebelik öncesi annede bulunan hastalıklar: Gebelik öncesi annede var olan kronik hipertansiyon, diyabet, epilepsi, kalp hastalıkları, astım, tiroit hastalıkları, psikiyatrik hastalıklar ve kanama-pıhtılaşma bozuklukları gibi hastalıklar gebelikte ve doğum sonrası anne ile bebek için hayati risk taşımaktadır.

Gebelik takibi sırasında ortaya çıkan sorunlar: Sadece devam eden hamilelik sırasında ortaya çıkan problemlerdir. Çoğul gebelik, kanama, su gelmesi, erken doğum tehdidi, düşük tehlikesi, rahim ağzı kısalığı, gebelik zehirlenmesi (pre-eklampsi), gebelikte ilaç kullanımı, radyasyon maruziyeti, gebelik şekeri, bebeğin eşinin aşağı yerleşimli olması bunlardan bazıları olmaktadır.

Bebeğe bağlı gebelik sorunları: Fetüste görülen anomaliler, fetal tarama testlerinde risk saptanması, bebeğin suyunun az veya fazla olması, bebekte gelişme geriliği gibi durumlar riskli gebelik için etken faktörler arasında yer almaktadır.

Genel sağlık kontrollerinizi hamile kalmadan önce yaptırın

Riskli gebelikleri tespit edebilmek için ilk olarak bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin, hamilelik gerçekleşmeden önce genel sağlık kontrollerini yaptırmaları gerekmektedir. Daha önce tekrarlayan düşükleri olan anne adaylarının önceki düşüklerinin kaçıncı haftada gerçekleştiği ve nasıl olduğu gibi ayrıntılar uzmanlar tarafından değerlendirilmelidir. Bununla birlikte hamilelik öncesi ya da başlangıcında memede kitle olup olmadığına bakılmalı ve smear testi mutlaka yapılmalıdır.

Gebeliklerde risk durumu değişkenlik gösterebilir

Sorunsuz bir şekilde devam eden gebeliklerde de durum her an değişebilmektedir. Bunun için risk grubu içinde olsun olmasın her anne adayına periyodik 4-D ultrasonografik incelemeler ve bazı izlem tahlilleri yapılmalıdır. Bazı özel durumlarda ise anne karnından su alınıp incelenerek,  gerektiği durumda anne karnındaki bebeğe cerrahi girişimler yapılabilmektedir.

13 Eylül 2019