Yaşlanmanın Önüne Geçin

Formu doldurmak için tıklayınız.

Serbest radikallerin(toksinlerin) neden olduğu oksidatif stres durumu yaşlanmanın en önemli ve ana nedenidir. Memorial Check-Up merkezinde Oksidatif Stres Testi ile toksinlerin neden olduğu yaşlanmanın önüne geçebilirsiniz.

Vücudumuza alınan oksijenin kullanımı sırasında oluşan agresif moleküller serbest radikallerdir. Normal olarak vücudumuz bu radikalleri kontrol altında tutar, ancak bazen denge bozulur ve çok sayıda radikaller oluşur. Bu duruma oksidatif stres denir. Böyle bir durumda, serbest radikaller sağlıklı hücrelere saldırır, okside eder ve hücreyi bozarlar.

Oksidatif Stres Nasıl Oluşuyor?

 Oksijenin zararı, kimyasal reaktif olma potansiyelinin sonucunda reaktif oksijen ve nitrojen türlerinin, bunların etkilerini azaltacak olan antioksidanlar ile olan dengede baskın olmasıyla ortaya çıkıyor.

Hücreler Nasıl Etkileniyor?

Reaktif oksijen türleri hücresel materyallere zarar vererek hücrenin fonksiyonlarını ve canlılığını etkiler.

Oksidatif Stres Hangi Hastalıklara Yol Açar?

Oksidatif stres, kontrol edilemezse pek çok hastalığa neden olabilir. Bunlar;

  • Tromboz oluşumu, ateroskleroz ve kardiyovasküler hastalıklar
  • Kronik iltihaplı hastalıklar (artrit, alerji)
  • Karaciğer, böbrek ve akciğer hastalıkları
  • Nörodejeneratif hastalıklar(Parkinson, Alzheimer)
  • Kanser hastalıkları  ile ilgilidirler.

Oksidatif Stres Ölçümü 

Serbest radikalleri doğrudan ölçmek için ESR, kemilüminesans ve enzimsel yöntemler kullanılmakta; bu yöntemler, yapılan deneylerde ve kontrollü sistemlerde en iyi sonucu vermektedir.

Oksidatif Strese Karşı Ne Yapılabilir?

Oksidatif stresin oluşum sebepleri arasında, aşırı fiziksel zorlanmalar, olumsuz çevre koşulları, ilaçlar, sigara, alkol, yetersiz ve yanlış beslenme de söz konusu olabilir. Laboratuvar sonuçlarına göre, bireysel risk faktörlerini ortadan kaldırmak ve doktorunuzun önerileri doğrultusunda vitaminler, mineraller ile antioksidan savunma sistemini desteklemek gerekir.

Oksidatif Stres Testi ile detaylı bilgi için lütfen formu doldurunuz.

28 Mayıs 2019