Meme Kanseri Kontrol Programları

Programlarımız hakkında detaylı bilgi için lütfen formu doldurunuz.

Meme Kanserinden Korkmayın!

Memorial
Meme Sağlığı Merkezi

Dünyada her yıl yaklaşık iki milyon kadına meme kanseri teşhisi konulmaktadır. ABD’de ise her gün 527 kadın meme kanseri tanısı almaktadır. Türkiye’de de meme kanseri, her yıl 20 bin kadının yaşamını etkileyen kadın kanserlerinden biridir. Kadınlarda görülen kanserlerin %25’ini, tüm kanserlerin de %12’sini oluşturan meme kanseri, günümüzde artık 30’lu yaşlarda da sıkça ortaya çıkmaktadır. Geçmişte her 12-14 kadında bir tespit edilen hastalığa, artık sekiz kadından birinde rastlanmaktadır. Meme kanseri, birçok kanser türünde olduğu gibi erken evrede belirlendiğinde tedavi edilebilir bir hastalıktır. Meme kanserinin tedavisinde amaç, kanserin kan ve lenf yoluyla yayılmadan önce meme içinde küçük bir kitleyken tanı konulmasıdır. Bu aşamadaki hastalarda tedavi tamamen mümkündür.

Meme kanserinde tedavi yöntemini hastalığın evresi belirler. Hastalığın öncelikli ve en önemli tedavisi olan cerrahide, artık meme koruyucu yöntemler öne çıkmakta, erken evrede yakalanan vakalarda meme kaybı olmadan, gelişmiş tekniklerle yayılımı önceden tespit edilerek önlem alınabilmekte ve tümöre direkt olarak müdahale yapılabilmektedir. İlerlemiş evrede cerrahi ile memenin alınması söz konusu olsa da plastik cerrahi teknikleri ile meme rekonstrüksiyonu (yeni bir meme) yapılmaktadır. Meme kanseri tedavisinin tarihçesine bakıldığında geçmişe göre günümüzde bireyin vücut bütünlüğünü korumayı hedefleyen modern cerrahi yöntemler geliştirilmiştir. Özellikle plastik ve rekonstrüktif cerrahideki gelişmeler, onkoloji ve genel cerrahi ekiplerinin birlikte çalışması ile en zor tümörlerde bile hasta memnuniyeti en üst düzeye çıkarılmaktadır.

Memorial Meme Sağlığı ve Hastalıkları Merkezleri, memenin iyi huylu hastalıklarının yanında meme kanserinin tedavisinde de hastalarına dünya standartlarında tedavi olanaklarına sahiptir. Meme kanseri tanısı almış hastalar, multidisipliner bir bakış açısı ve yaklaşım ile ilgili birçok branş tarafından konsey kararı ile değerlendirilmekte, hastaya en uygun ve özel tedavi planı çıkarılmaktadır. Hasta, en ileri tedavi seçeneklerinin yanı sıra, sosyal açıdan da destek alma şansına sahiptir.

bg-image

Kanserden Korkma! Farkında Ol! Geç Kalma!

ERKEN TEŞHİS İLE ÖNLEMİNİ AL!


“1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı”nda Siz de Farkında Olun!


Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türüdür ve görülme oranları her yıl artmaktadır.
Meme Kanserinde erken tanı ve tedavi için;
  • 1. Adım: Her ay kendinizi muayene ediniz.
  • 2. Adım: Yaş grubunuza ve aile öykünüze göre klinik meme muayene ve mamografi/ ultrasonografi kontrollerinizi aksatmadan yaptırınız.
  • BÖLÜM DOKTORLARI

    MEMORIAL SAĞLIK REHBERİ YAZILARI

    Meme kanseri ile etkin mücadelenin ipuçları