Beyin pili parkinson hastalarını özgürleştiriyor

Ellerde titreme, hareketlerin yavaşlaması, kaslarda katılık, yürümede güçlük… Bütün bu istemsiz hareket bozukluklarına yol açan Parkinson, distoni ve tremor gibi nörolojik hastalıklar kişinin sosyal hayatını olumsuz etkiliyor ve kendi başlarına hayatlarını yürütemez hale getiriyor. Beyin pili tedavisi sayesinde bu olumsuzluklardan kurtulabilen hastalar özgürleşerek yanlarında kimse olmadan yeniden sosyal hayatlarına dönebiliyor. Memorial Ataşehir Hastanesi Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahi Bölümü’nden Doç. Dr. Yavuz Aras, beyin pili hakkında bilgi verdi.

İlk olarak ilaç tedavisi

Parkinson, distoni ve tremor gibi nörolojik hastalıkların tedavisinde ilk olarak ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Hastanın ilaca verdiği yanıt pil tedavisi ile yakından ilgilidir. Parkinson tedavisine mutlaka ilk olarak ilaçla başlanmalıdır. Hasta ilaca yanıt veriyorsa bu pile de yanıt vereceği noktasında önemli bir ipucu olmaktadır. Parkinson benzeri sendromlarla ayırt edebilmek için önce ilaçla başlayıp, hastayı ilaç alırken takip etmek ve sonrasında ilacın yan etkileri çıktığında veya ilaçtan verim alınamadığı döneme gelindiğinde pil kullanılması günümüzde tercih edilen yöntemdir.

Hastanın hayat kalitesi artıyor

Beyin pili uygulaması özellikle Parkinson hastalarının hayat kalitesini yükseltmektedir. Parkinson, distoni ve tremor gibi dejeneratif hastalıklar grubunda tercih edilen beyin pili uygulaması aslında hastalığı tedavi etmemektedir. Beyin pili, hastaların yaşadığı rahatsızlıkların neredeyse tama yakınını düzelterek hayat kalitesini normal insan seviyesine çekebilen çok başarı ve teknolojik bir uygulama olarak ön plana çıkmaktadır. Özellikle Parkinson hastalığında hasta tremor denilen tablodan çok rahatsız olmaktadır. Donuk yüz ve hareket etme güçlüğü beyin pili uygulamasında sonra çok dramatik bir şekilde düzelmektedir. Beyin pili tedavisi son yıllarda epilepsi tedavisinde de ilaca dirençli olgularda kullanılabilmektedir.

Pilin belli aralıklarla değiştirilmesi gerekiyor

Beyin pillerinin ömrü yaklaşık 5 yıldır ancak uyurken kapatıldığında bu süre bir miktar artabilmektedir. Hastalar genellikle 5 yıl kadar yeni bir pil ihtiyacı olmadan kullanabilmektedir. Beyin pilinin mekanizması geceleri uzaktan kumandası ile kapatılarak pilin ömrünü bir miktar daha uzatmak mümkündür. Eğer pil biterse yarım saat süren lokal anestezik girişimle köprücük kemiğinin üzerine yerleştirilmiş olan pil kısmı değiştirilebilmektedir. Beynin içine uzanan diğer aparatlara dokunulmamaktadır. Kısa bir işlemle beyin pilini beş yılda bir değiştirmek mümkündür.

Beyin pili ile MR’a girilebiliyor

Beyin pili kullanan hastaların en çok merak ettiğin konuların başında MR çektirip çektiremeyecekleri gelmektedir. Beyin pili takılı hastaların belli kriterleri karşılaması durumunda MR çektirebilmektedir. Ancak MR görüntülemesi için uyumsuz pillerin bu süre zarfında kapatılması gerekmektedir.

Güncelleme Tarihi : 9 Haziran 2021

Yayınlanma Tarihi: 9 Haziran 2021

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

Bu Konuda Uzman Doktorlar

Sosyal Medya Hesaplarımız
Kolay Randevu Al