Çocuklarda Obezite

Degisen beslenme aliskanliklari nedeniyle günümüzün en önemli saglik sorunlarindan biri haline gelen “obezite”, eriskinler kadar çocuklari da etkiliyor. Çocuklarda görülen obezitenin temelinde aileden gelen genetik mirasin etkisi kadar, yemek yeme aliskanliklari da önemli bir faktör. Memorial Antalya Hastanesi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Bölümü’nden Uz. Dr. Denizay Yürürer, pek çok kronik hastaliga davetiye çikaran sismanliktan korunmak için, saglikli beslenme aliskanliklarini çocukluk çaginda baslamasi gerektigini söyledi.

İçindekiler

Çocukluk çagindaki kilo artisi obezitenin habercisi!

Çocukluk çaginda yag hücrelerinin olmasi gerekenden fazla artis göstermesinin ciddi bir sismanlik tehlikesi olusturdugunu ifade eden Uz. Dr. Yürürer, “Yag dokusu orani yasa göre degisiklik gösterir. Bu oran sagliksiz bir biçimde arttiginda ortaya çikan sismanlik, vücutta asiri yag depolanmasi ile ortaya çikan, fiziksel ve ruhsal sorunlara neden olabilen bir enerji metabolizmasi bozuklugudur. Hastalik, zamanla yüksek tansiyondan, diyabete, kalp damar hastaliklarina kadar pek çok ciddi saglik soruna neden olmaktadir. Yag hücre sayisi artisi, ergenlige kadar hizla devam eden bir süreçtir. Alinan kalori ile iliskili olan bu artisin hizi, yas ilerledikçe azalmaktadir. Bu nedenle çocukluk çagindaki kilonun, kisinin obezite riski ile dogrudan iliskisi vardir” diye konustu.

Hormonal ve genetik hastaliklar da çocuklarda sismanlik nedeni

Yaygin olarak görülen sismanligin, tüketilenden fazla enerji alimindan kaynaklandigini dile getiren Uz. Dr. Yürürer, obeziteye neden olan faktörleri söyle açikladi: “Aileden gelen genetik mirasin, çocukta görülen sismanlik üzerinde etkileri oldugu, yapilan bilimsel arastirmalarla kanitlanmistir. Sismanligin altinda yatan diger nedenler ise; hormonal denge ve genetik hastaliklardir. Bebegin dogumundan sonraki ilk 6 ay, 4-5 yaslari ve ergenlik dönemi, çocuklarda en sik sismanligin görüldügü yaslardir.”

Obezite çocuklarda ortopedik sorunlara yol açiyor

Sismanligin, çocuklarin büyüme ve gelismesine olumsuz etkilerinin de bulundugunu söyleyen Uz. Dr. Yürürer, “Sismanlik bebeklerde geç yürümeye neden olabilmektedir. Ayrica bu çocuklarda bacaklarda egrilik ve düztabanlik gibi ortopedik rahatsizliklara rastlanmaktadir.  Ergenlige de daha erken yasta giren obez çocuklarda sismanliga bagli olarak psikolojik bozukluklar da görülebilir” dedi.

Obeziteyi hafife almayin!

Uz. Dr. Denizay Yürürer çocuklarda obezite riskine karsi ailelere su önerilerde bulundu:

  • Bebeginizin düzenli kontrollerini aksatmayin. Bu kontrollerle erken dönemde obezite riski belirlenebilir.
  • Bebek her agladiginda beslenmemelidir. Çocugun beslenme sekli ve aldigi gidalar, ailenin kontrolünde olmalidir.
  • Çocuk ya da bebek televizyon izlerken beslenmemeli, çocuga ailece oturulan sofra aliskanligi kazandirilmalidir.
  • Fast food, cips, çikolata ve sekerli gidalarin tüketiminden olabildigince kaçinilmali, mümkünse çocuk bu gidalarla tanistirilmamalidir.
  • Küçük yaslardan itibaren, çocuk her türlü sportif aktivite için desteklenmelidir.
  • Obezite sorununa karsi vakit kaybetmeden uzman yardimi almak gerekmektedir.

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

Bu Konuda Uzman Doktorlar

Sosyal Medya Hesaplarımız
Kolay Randevu Al