Çölyak Hastalarının Toplumsal Desteğe İhtiyacı Var

Ekmek, makarna ve hamur işlerine el sürmeden yaşanan bir hayat kulağa çok keyifli gelmiyor. Ancak bu besinlerde bulunan “glüten” maddesinden uzak durmaları gereken Çölyak hastaları için bu tarz bir diyet tek tedavi yöntemini... Memorial Antalya Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü uzmanları, daha çok çocukluk çağında görüldüğü düşünülse de her yaşta ortaya çıkabilen Çölyak hastalığı ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Çölyak hastalığının genetik yatkınlığı olan kişilerde “glüten” adı verilen protein ile tetiklenen bir bağışıklık sistemi rahatsızlığı olduğunu söyleyen Doç. Dr. Akça, “Bu protein arpa, buğday, çavdar ve az miktarda yulafta bulunur. Bu tahıllardan üretilen ekmek, makarna, hamur işleri sindirim sisteminde sorun yaşanmasına yol açarak Çölyak hastalığına neden olur.” dedi .

Çölyak tanısı erişkinlerde daha zor konuluyor

Toplumdaki yaygın kanının aksine, sadece çocukluk çağında değil yetişkinlerde de çölyak hastalığının görülebildiğini söyleyen Doç. Dr. Akça, çocuklar ve yetişkinlerde belirtilerin farklı gözlemlendiğini söyledi ve bu farklar hakkında şu bilgileri verdi: “Çocukluk çağında bu hastalık ortaya çıktığı zaman büyüme ve gelişme geriliği, uzun süreli ishal gibi hastalığın tipik bulguları ortaya çıkmakta ve hastalıktan daha kolay şüphe edilerek tanı konulmaktadır. Ancak özellikle yetişkinlerde hastalığın tipik bir seyri olmaması nedeniyle çok dikkatli olunmazsa hastalık kolaylıkla atlanabilmektedir. Hastalık kusma, karında şişkinlik, bazen kabızlık, ağızda aft, kemik erimesi, kansızlık, eklem ve kas ağrıları hatta depresyon ve psikolojik sorunlar gibi çok geniş bir yelpazede sorunlara yol açabilmektedir. Bu nedenle özellikle erişkinlerde bu hastalığın tanısı konusunda şüpheci olmak ve araştırmak gereklidir.”

Tek tedavi yöntemi glütensiz yaşam

Tek tedavi yönteminin diyetten glütenin uzaklaştırılması olduğunu belirten Doç. Dr. Akça, “Glütensiz diyet ömür boyu devam etmelidir. Farkında olduğumuz ve olmadığımız birçok ürün glüten içermektedir, bu nedenle diyetisyenden yardım almak önemlidir.” dedi.

Doç. Dr. Akça çölyak hastaları için çalışan derneklere dikkat çekerek; “Tanı konulmamış hastaların tanı alması, ömür boyu glütensiz beslenmesi gereken insanların bu diyete toplu yaşanılan yerlerde de rahatça ulaşabilmesi, marketlerde gerçek glütensiz ürünlerin üretilerek satılması, glüten içeren ürünlerin etiketlerinde belirtilmesi gibi amaçlar için çalışmalar yapan derneklere destek olunmalıdır.” dedi.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 10 Mart 2021

Yayınlanma Tarihi: 24 Ocak 2012

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

Bu Konuda Uzman Doktorlar

Sosyal Medya Hesaplarımız
Kolay Randevu Al