Kırmızı Göz Hastalığı Hafife Alınmamalı

Özellikle soguk kis aylarinda mikrobik göz hastaliklarinin görülme sikligi da artiyor. Insanlarin siklikla kapali ve kalabalik ortamlarda bulunmalari da hastaligin yayilmasinin temel sebebi…

Alinacak birkaç basit önlemle göz sagligini korumanin mümkün oldugunu söyleyen Memorial Diyarbakir Hastanesi Göz Hastaliklari Bölümü’nden Op. Dr. Belgin Ekmekçiler,  soguk havalarda göz sagliginin korunmasi için dikkat edilmesi gerekenler hakkinda bilgi verdi.

Gözlerdeki kizarikliga ve çapaklanmaya dikkat

Kis mevsiminde üst solunum yolu enfeksiyonlariyla birlikte siklikla gözlerin de kizarik oldugunu ve çapaklandigini görmek mümkündür. Üst solunum yolu enfeksiyonlariyla birlikte seyreden ve viral etkenler nedeniyle ortaya çikan kirmizi göz, siklikla ek bir tedavi gerektirmemektedir. Bazi kirmizi göz olgulari ise aksine daha siddetli seyreder ve oldukça bulasicidir. Bunun en önemli örnegi de “adenovirus konjonktiviti” salginlaridir.

Kalici görme kaybina sebebiyet verebilir

Adenovirus nedeniyle gelisen kirmizi göz genellikle kresler, okullar, hastaneler ve toplu tasima araçlarinda hizla yayilir. Gözlerde oldukça yogun kizariklik ve çapaklanma ile seyreden bu hastalik bir hafta, on gün gibi bir süreçten sonra iyilesirken kimi hastalarda tedavi yapilmadigi takdirde ciddi, kalici görme bozukluklarina neden olabilir.

Sik sik eller yikanmali

Hastalik süresince yapilmasi gerekenler, belirtilere göre yön degistirmektedir. Antibiyotikli damlalar adenovirus enfeksiyonlarini ve diger viral göz enfeksiyonlarini iyilestiremez.  Yalnizca bakteriyel göz enfeksiyonu süphesinde ve adenovirus konjonktiviti nedeniyle zayiflamis göz direncinden faydalanmak isteyen bakteriyel konjonktivitin olusmasina engel olmak için kullanilmaktadir. Hastaligin bulasmasini engellemek için eller sik yikanmali, kirmizi gözü olan kisilerle tokalasmak ve öpüsmekten kaçinilmalidir. Bu göz enfeksiyonuna yakalanmis kisilerle, ayni havlu ve makyaj malzemeleri kullanilmamalidir. Adenovirus enfeksiyonu bazi hastalarda gözün kornea tabakasinin da tutulmasina neden olmakta ve görmeyi azaltabilmektedir.

Soguk ve rüzgarli havalarda gözlük takmayi ihmal etmeyin

Soguk ve rüzgarli havalarda göz yasi kanali tikanikligi olan hastalarin sikayetlerinde de artis olur. Gözyasi kanal tikanikligi, gözde sulanmaya neden olur ve devamli bir hal aldiginda ise ameliyatla tedavi edilecek kadar ileri bir boyuta gelebilmektedir. Kardan yansiyan günes isinlari, gözün kornea, lens ve retina tabakalarina zarar vermektedir. Bu nedenle uzun süre karli ortamda vakit geçirenlerin özellikle kayak merkezlerinde bulunanlarin mutlaka UV korumali günes gözlügü kullanmasi gerekir.

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

Bu Konuda Uzman Doktorlar

Sosyal Medya Hesaplarımız
Kolay Randevu Al