Okullar Açıldı, Çocukların Sağlığına Dikkat

Okul döneminin başlamasıyla birlikte özellikle yeni okula başlayacak çocukların detaylı bir sağlık muayenesinden geçmelerinin, onların sağlığı açısından önemli olacağını söyleyen Memorial Diyarbakır Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölüm Uzmanlarımız, yeni okula başlayan çocukların daha sağlıklı bir okul dönemi geçirmeleri için bilgi verdi.

Okul öncesi göz muayenesi şart

Çocuğunuz okula başlayacaksa ve yakın dönemde göz muayenesi olmamışsa, göz muayenesi olmasında yarar vardır. Özellikle ailede diğer bireylerde de görme bozukluğu varsa çocuğunuzun bir göz hekimi tarafından muayene edilmesi daha da önemli hale gelir. Çocuklarda görme bozukluklarına yol açan en sık rahatsızlık; görme tembelliği ve şaşılıktır. Bunun yanında diğer görme kusurları da görülebilir. Hemen her rahatsızlıkta olduğu gibi görme kusurlarının da erken saptanması tedavinin olumlu sonuçlanması açısından önemlidir.

Elleri yıkamak hastalıkların önlenmesinde etkilidir

Çocukların okula başlayacakları zamanlarda en sık rastlanan bir başka hastalık grubu da üst solunum yolları olarak nitelediğimiz kulak burun boğaza ilişkin rahatsızlıklardır ki bunların büyük çoğunluğu enfeksiyon kaynaklıdır. Okulların açılmasıyla beraber çocukların kalabalık ve kapalı ortamlarda bir arada bulunmalarıyla, sınıflarda havalandırmanın yetersizliğiyle ve havaların soğumasının etkisiyle üst solunum yolu enfeksiyonu oluşur ve damlacık yolu ile çok kolay bir şekilde diğer öğrencilere bulaşarak onlarında hasta olmasına yol açar. Enfeksiyon hastalıklarının yayılımını önlemede el yıkamanın önemini bir kez daha vurgulamakta fayda var. Düzenli el yıkama alışkanlığının edinilmesi enfeksiyon hastalıklarının önlenmesinde oldukça etkili ve basit bir yöntemdir.

Çocukların aşılarını düzenli bir şekilde yaptırmış olmanız gerekir

Okul döneminde en sık karşılaştığımız rahatsızlıklar daha çok virüs kökenli enfeksiyon hastalıklarıdır. Hastalıklardan bazıları; suçiçeği, kabakulak, kızamık, kızamıkçıktır. Bu hastalıklar aşı ile önlenebileceğinden çocuklarınızın aşılarını düzenli bir şekilde yaptırmanız gerekir. Bu sayede belirttiğimiz hastalıklara yakalanmazlar; yakalansalar bile hastalığı çok hafif geçirirler.  Diğer viral enfeksiyonlarda ise anneler ve babalar tedavi sürecinde; çocuğun istirahat etmesine, vitamin ve bol sıvı almasına, bulaşma riskini önlemek açısından da çocuğun aktif hastalık döneminde, diğer sağlıklı arkadaşlarından uzak kalmasına dikkat etmelidir.

Antibiyotik kullanımına dikkat

Virüslere bağlı enfeksiyonlar da antibiyotik kullanımının her hangi bir faydası yoktur. Ancak bakteriyel etkenlere bağlı daha az sayıdaki üst solunum yolu enfeksiyonlarında bir hekimin uygun göreceği antibiyotiği kullanmak faydalı olabilir. Dolayısıyla anne babalara bir hekime danışmadan çocuklarına antibiyotik vermemeleri önermekteyiz.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 9 Mart 2021

Yayınlanma Tarihi: 24 Eylül 2012

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

Bu Konuda Uzman Doktorlar

Sosyal Medya Hesaplarımız
Kolay Randevu Al