Yükleniyor

Saç Ekimi İle İlgili Merak Edilenler

Saç Ekimi İle İlgili Merak Edilenler

Memorial Ataşehir Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölümü’nden Op. Dr. Bülent Çığşar, saç ekimi konusunda en çok sorulan soruları yanıtladı.

İçindekiler

Saç ekiminde amaç ne olmalıdır?

Saç ekimi uygulamalarında amaç; saç ekimi için gelen kişilere, modern tıbbi uygulamalar ile konforlu bir şekilde istenilen doğal ve sağlıklı saçları kazandırmaktır.

Saç ekimi ne zamandır uygulanmaktadır?

Modern saç ekimi ilk olarak 1930’lu yıllarda Japonya’da gerçekleştirilmiştir. Batı dünyasında ise ilk olarak 1950’li yıllarda uygulanmaya başlamıştır. Saç ekim teknikleri, o tarihten günümüze saç ekim teknikleri teknolojinin ilerlemesi, saç ve saçlı deri yapısının daha iyi anlaşılmasıyla mükemmelleşmiştir.

Saç ekimi kimlere uygulanabilir?

Günümüzde 50 yaş üzeri erkeklerin neredeyse yüzde 50’si saç dökülme sorunuyla karşı karşıyadır. Bu sebeple saç ekimi erkekler tarafından en çok uygulanan kozmetik cerrahi olmaktadır. Tabi ki saç kaybı sadece erkeklere özgü bir konu değildir. Birçok kadın da saç kaybı ya da seyrekleşme sorunu yaşayabilmektedir. Saç kaybı genetik kalıtım, yaşlanma, travmatik yaralanmalar sonrası veya çeşitli tıbbi rahatsızlıkları sonucu görülebilmektedir. Saç ekimi nedeni ne olursa eğer vücutta yeterli saç kökü varsa tüm kişilere başarıyla uygulanabilir. Sadece kafa derisinde değil kaş, bıyık ya da sakal gibi vücutta kıl olan tüm bölgelerdeki kayıplarda da uygulanabilmektedir.

Saç ekimi için hangi yöntemler kullanılmaktadır?

Saç ekiminde iz bırakmayana FUE yöntemi,  ensede iz bırakabilen FUT yöntemi uygulanabilmektedir. FUE yönteminde saç kökleri tek tek alınarak eksik olan bölgelere ekilirken FUT yönteminde enseden saç içeren bir deri hattı çıkarılmaktadır.  Saç nakline aday olan kişilerin, verici alan olarak kullanılmak üzere kafalarının arka ve yan taraflarında sağlıklı saçları olmalıdır. Saç rengi, sertlik derecesi, dalgalı ve gür olması gibi diğer faktörler de yapılacak girişimin sonucunu etkilemektedir. Hangi yöntemin daha uygun olacağına hastamızın saç ve kafa derisi analizinden sonra hastamızın öncelikleri göze alınarak hastamızla ortak karar verilmektedir. Genellikle iz bırakmayan FUE yöntemi tercih edilse de bazı durumlarda FUT yönteminin de kullanılması gerekebilmektedir. Saç ekimi sadece kellik için değil seyrelmiş bölgelerde saç yoğunluğunu arttırmak için de uygulanabilmektedir.

Saç ekimi ne kadar zamanda yapılmaktadır?

Uygulama saç kaybının miktarına bağlı olarak bir kaç saatte gerçekleşmektedir. Saçsız alan çok büyük ise tedavinin tamamlanması için bir kaç seans gerekebilmektedir. Genellikle müdahale sedasyonla (sakinleştirme) lokal anestezi altında yapılmaktadır.

Operasyon sonrası sosyal hayata dönülmesi ne kadar zaman alır?

Saç ekiminden sonra başa özel bandaj uygulanır. Kişi 1-2 saat sonra taburcu edilebilmektedir. Nadir görülse de olabilecek ağrılar için ağrı kesiciler ile kontrolü sağlanabilmektedir. Genellikle 3 günlük ev istirahatı sonrası baş kapalı olacak şekilde iş hayatına dönülebilir. İlk pansuman ise 5. gün yapılmaktadır.

Saç ekimi için saçlar hangi bölgeden alınır?

Uygulamada genellikle enseden alınan saç kökleri hedeflenmiş saçsız bölgeye ekilmektedir. Alınan bu saç köklerine greft denilmektedir. Seyrek olarak bazı durumlarda kişinin ensesinde veya şakak bölgesinde yeterli yoğunlukta sağlıklı saç bulunmamaktadır. Bu gibi durumlarda da kişinin kolları ya da göğüs duvarı gibi kıl içeren başka bölgelerinden de saç kökü alınmaktadır.

Saç ekimi sonrası ekilen saçlar dökülüyor mu?

Ekilen saçlar ekimi takip eden bir kaç hafta içerisinde dökülecektir. Bu normal bir durumdur ve 3-4 ay sonra tekrar çıkacaklardır. Bu geçici dökülme düzeldikten sonra ekilen saç kökleri karakterlerini korurlar ve dökülmezler. Fakat aynı bölgedeki orijinal saçlar zaman içerisinde dökülmeye devam edebilirler ve saç yoğunluğunun azalmasında bağlı olarak gelecekte yeni bir saç ekimi planlanabilir. Cerrahi sonrası saç kaybı ilerleyici olarak devam eder, özellikle de yeni saç çizgisi bölgesinde doğal olmayan bir görünüm meydana gelirse, ileri dönemde yine ek cerrahi girişim gerekebilir.

Saç ekimi operasyonunda nelere dikkat edilmelidir?

Saç ekiminin hastane ortamında yapılması saç ekiminde yaşanabilecek risklerinin en aza indirecektir. Saç ekimi, konusunda iyi bir eğitim almış ve deneyimli plastik cerrahlar tarafınca gerçekleştirilmesi en iyi sonuçların alınması açısından çok önemlidir. Saç ekiminin birden fazla plastik cerrah içeren bir ekip tarafınca gerçekleştirilmesi tedavinin başarısını arttırmaktadır.

Saç ekiminin başarı oranı nedir?

Operasyonda ekimin başarılı olabilmesi için ekilen saç köklerinin yerleştirildikleri bölgede hızlı bir şekilde kanlanması; yani “tutması” gerekmektedir. Doğru uygulama saç ekiminin başarı şansını yükseltmektedir. Doğal bir görünüm için saçların kel olan bölgelere doğru mesafede, doğru açıyla ve doğru yoğunlukta ekilmesi çok önem taşımaktadır.

Saç ekiminin riskleri var mıdır?

Her tıbbi girişim gibi saç ekimi de çeşitli riskler taşımaktadır. Saç ekimi uzun süren bir uygulamadır ve kelliğin derecesine bağlı olarak 1-2 yıllık bir süreçte birkaç ekim gerekebilir. Olası komplikasyonlar istenilen sonucun alınamaması, enfeksiyon ve belirgin yara izi kalmasıdır. Tüm bu komplikasyonlar, uygulama deneyimli bir plastik cerrah tarafından hastane ortamında gerçekleştirilirse çok az görülmektedir. Operasyon sonrası ağrı kesicilerle kontrol edilebilen ağrı, rahatsızlık hissi, bir miktar morarma ve şişme izlenebilir. Saç alınan ve ekilen bölgelerde 2-3 ay içerisinde kendiliğinden düzelen bir hissizlik oluşabilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 17 Nisan 2023

Yayınlanma Tarihi: 1 Haziran 2017

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al