Vertigo Nasıl Geçer? Vertigosu Olanlar Nelere Dikkat Etmeli?

Vertigo nedenleri nedir?

Periferik vertigo iç kulagi etkileyen hastaliklarin ve durumlarin bir belirtisidir. Üst solunum yolu enfeksiyonlari, iç kulak enfeksiyonlari, boyun agrilari, metabolik hastaliklar ve alerjiler vertigo nedenleri arasinda yer alir. Stres, uykusuzluk, çok fazla sigara ve alkol kullanimi vertigoya sebep olabilmektedir. Ayrica asiri tuz, kafein içeren kola, çikolata ve kahve de periferik vertigonun nedenlerindendir. 

Vertigo nasil geçer, tedavi yöntemleri nelerdir?

Benign pozisyonel vertigoda kristal oynamasinin oldugu vertigo tipi düzeltme manevralariyla tedavi edilebilmektedir. Bening pozisyonel vertigoda uygulanan manevralar bulunmaktadir. Dix-Halpike testi ile tani konulup Epley manevrasiyla düzeltilebilmektedir. Manevralardan önce hastalara ilaç verilmemesi gerekmektedir. Düzeltme manevralari seanslar seklinde olmaktadir. Ilk seanslarda manevralar bas dönmesi iyice azalana kadar yapilmaktadir. Daha sonra seanslar 4-5 günde bir tekrarlanabiliyor. Tekrarlama süresi hastaya göre degismektedir. Bas dönmeleri çok siddetliyse ve kulakta birkaç kanalda birden kristal oynamasi olmussa ayni zamanda ilaç tedavisi de yapilmaktadir.

Vertigosu olanlar nelere dikkat etmeli?

Uyku düzeni vertigosu olanlarin dikkat etmesi gereken unsurlarin basinda gelmelidir. Düzensiz ve yetersiz uyku kisilerin dinlenememesine ve vertigo da dahil bir çok hastaliga davetiye çikarmaktadir. Düzenli ve yeterli uykuya herkesin özen göstermesi gerekmektedir.

Stresten uzak durulmasi, yani kisiyi strese sokan faktörlerin kisinin hayatindan çikarilmasi gerekmektedir. Asiri stresin bagisiklik sistemini de olumsuz etkiledigi için stresten uzak durmak önemlidir.

Güçlü bir bagisiklik sistemiyle vertigo dair birçok hastaliktan korunabilmek mümkündür. Bu sebeple saglikli ve taze gidalar tüketilmeli, asiri tuzlu, yagli ve islenmis gidalardan uzak durulmalidir. Vitamin ve mineral degerlerinin, özellikle D vitaminin normal seviyelerde olmasi da yine bagisikligin kuvvetli olmasini saglamaktadir.

Vertigo tedavisinden sonra hareketli sporlardan ve ani hareketler yapmaktan kaçinilmalidir. Bol sivi tüketilmeli, kahve, kola ve çikolata gibi kafein içeren yiyecek ve içeceklerden uzak durulmali ayrica sigara kullanimina son verilmelidir.

*Vertigo belirtileri nelerdir, görmek için tiklayin

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

Bu Konuda Uzman Doktorlar

Sosyal Medya Hesaplarımız
Kolay Randevu Al