Yaz Güneşi Çocuğunuzu Çarpmasın

Güneş, havuz, deniz derken, her günü çocuklar için oyunlar eşliğinde geçen yaz mevsimi, aşırı sıcaklar nedeniyle beklenmedik hastalıklara yol açabiliyor. İsilik ve pişiklerden, güneş ve sıcak çarpmalarına kadar, çocukları etkileyen birçok rahatsızlığın kaynağı olan aşırı sıcaklara karşı hazırlıklı olmak gerekiyor. Memorial Antalya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Denizay Yürürer, yaz sıcaklarının neden olduğu güneş/sıcak çarpmaları hakkında bilgi verdi.

Rüzgarsız günlerde güneş daha tehlikeli olabiliyor

Yazın sıklıkla deniz ve havuzda zaman geçiren ya da sokakta oynayarak tatilin keyfini çıkaran çocuklar için en büyük tehlikeyi güneş ışınları oluşturmaktadır. Özellikle öğle vakti, güneş ışınlarının dik geldiği zamanlarda güneş çarpmaları sıkça meydana gelmektedir. Aşırı sıcaklarda, beden ısısını ayarlayan mekanizmanın bozulmasına bağlı olarak gelişen çarpmalar, daha çok çocuklarda görülen tipik bir yaz hastalığı olarak bilinmektedir. Güneş çarpmaları riskinin rüzgarsız günlerde arttığını unutmamak gerekir.

Yüksek ateş güneş çarpması işareti olabilir

Güneş çarpmasının en yaygın belirtileri; baş ağrısı, bulantı, kusma, yüksek ateş, terleyememe, sinir sistemi bozuklukları (Sersemlik, yürümede bozukluk), ruhsal durum bozuklukları ve bilinç kaybıdır. Havale, solunumda düzensizlik ve 41 derece üzerinde ateşle birlikte deride kızarıklık da varsa “sıcak koması” görülme ihtimali yükselmektedir. İleri safhalarda oldukça tehlikeli olabilen güneş çarpmalarında, %20 ölüm riski olduğu da unutulmamalıdır. Öte yandan, güneş çarpması sonrası iyileşen çocukların dahi sinir sistemlerinde kalıcı hasarlar oluşabilmektedir. Bu nedenle ilk belirtide tanı konulması ve çocuk bilincini yitirmeden gerekli müdahaleye başlanması gerekmektedir.

İlk müdahale önemli!

Güneş/sıcak çarpmalarında ilk müdahale için hasta gölge ve serin bir yere götürülmeli, vücudunu sıkan giysiler çıkarılmalıdır. Bu sırada hızlı bir şekilde ateşi 38 dereceye düşürmek için girişimde bulunulmalıdır. Baş ve kasıklara uygulanacak kompresin yanı sıra; ateşin çok yüksek olduğu durumlarda çocuğun ıslak bir çarşafla sarılması, ateşini düşürmek için etkili yöntemlerdir.

Çocuğunuzun güneşte kalmamasına özen gösterin

Güneş çarpmalarına karşı alınabilecek ilk önlem, çocukların 10.00-15.00 saatleri arasında güneşin altında kalmalarına engel olmaktır. Yaz güneşi ve aşırı sıcaklara karşı çocukların korunması, şapka giydirilmesi ve uzun kollu tişörtlerin tercih edilmesi önerilmektedir. 6 aydan küçük çocuklarda gölgelikli bebek arabası kullanımı, güneşin zararlı etkilerini hafifletecektir. Ayrıca yüksek koruma faktörlü güneş koruyucu kremleri, güneşe çıkmadan yarım saat önce sürülmeli, çocuğun suda fazla kaldığı durumlarda, vücudu havluyla kuruladıktan sonra, belli aralıklarla tekrarlanmalıdır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 9 Mart 2021

Yayınlanma Tarihi: 16 Haziran 2011

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

Bu Konuda Uzman Doktorlar

Sosyal Medya Hesaplarımız
Kolay Randevu Al