20 Yıllık Hasret Umut Bebekle Son Buldu

Çocuk sahibi olmak için yıllarca tedavi gören ancak bir sonuç alamayan Şahsenem ve Çetin Bulut çiftinin 20 yıllık bebek özlemi, Memorial Diyarbakır Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Aydın Ilgın’ın gerçekleştirdiği tedavi yöntemiyle son buldu. Çift bebeklerine, yaşadıkları zor günlerde ayakta kalmalarını sağladığı için “Umut” adını verdi.

Rahim problemi 20 yıl boyunca anlaşılamadı

Diyarbakır’da yaşayan 36 yaşındaki Şahsenem ve 38 yaşındaki Çetin Bulut 20 yıl önce hayatlarını birleştirdi. Çocuk sahibi olmayı hayal ederken bekledikleri güzel haber bir türlü gelmedi. Çift; Diyarbakır, İstanbul ve Ankara’da pek çok doktora gitti ancak bir sonuç alamadı. Sonunda bir yakınlarının önerisiyle Memorial Diyarbakır Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Aydın Ilgın’a ulaştılar. Op. Dr. Ilgın, yaptığı muayene ve tetkiklerde Şahsenem Çetin’in rahminde etten bir duvar olduğunu gördü ve bu oluşumu histeroskopi ile alabileceklerini, bunun sonucunda da çocuk sahibi olabileceklerini söyledi. Bulut çifti için bu yeni bir umut ışığıydı ve hiç düşünmeden kabul ettiler. Yapılan 1,5 saatlik histeroskopi işlemi sonrası hamile kalan Şahsenem Bulut, umutlu bekleyişlerinden dolayı bebeğine “Umut” adını verdi.

Umudumuzu hiçbir zaman yitirmedik

20 yıldır bebek özlemi çeken ve Umut’un dünyaya gelmesi ile bu özlemi sona eren Şahsenem Bulut, tedavileri süresince hiçbir zaman ümitlerini kaybetmediklerini dile getirdi. Bebek sahibi olamayan ailelere de aynı şekilde umutsuzluğa kapılmamaları önerisinde bulunan Şahsenem Bulut, “20 yıl boyunca bu mutlu anı yaşamak için bekledik. Bazen üzüldük, bazen doktoraların söyledikleri ile umutlandık. Tüp bebek dahil birçok tedavi yöntemini denedik ancak gebeliklerim ne yazık ki mutlu bir doğum ile sonuçlanmıyordu. Düşük yaparak bebeklerimi kaybettim. Eşimle tarifi imkansız acılar yaşadık diyebilirim. 20 yıl sonra Memorial Diyarbakır Hastanesi’ne gelerek Op. Dr. Aydın Ilgın ile tanıştık, kendisinin bize söyledikleri umut ışığı oldu. Çünkü daha önce bize hiçbir doktor rahmimde sıkıntı olduğunu söylememişti. Uygun gördüğü tedavi yöntemini hemen kabul ettik ve neticesinde Umut bekleyişimiz, Umut bebeğimizle mutlu sona erdi” ifadelerini kullandı.

Bebek giysileri alarak teselli oluyorduk

Bebeklerini bekledikleri zamanın çok zor olduğunu ifade eden Çetin Bulut, “Bu süre zarfında eşimle birbirimize hep destek olduk. Çünkü o kadar zor günler geçirdik ki, bazen içinden çıkamadığımız zamanlar oldu. Kendimizi teselli ediyor, bebek kıyafetleri satan mağazalardan bebeğimiz doğacak diye giysiler alıyorduk. Umut’umuz gelmeden dolabı yığınla giysi dolmuştu. Şimdi o giysileri giyecek bir bebeğimiz var. Bebeğimize kavuşmamıza vesile olan Op. Dr. Aydın Ilgın’a ne kadar teşekkür etsek azdır. O’na minnettarız” dedi.

Rahim küçük olduğundan gebelik düşükle sonuçlanıyordu

Şahsenem Bulut’un 2 kez gebe kalmasına rağmen düşükle sonuçlandığını dile getiren Op. Dr. Aydın Ilgın, “Çünkü hastamızın rahminde etten duvar mevcuttu bu da bebeğin gelişimini etkiliyor ve düşükle sonuçlandırıyordu. Yaptığımız tetkikler sonucunda laparoskopi ve histeroskopi yapmaya karar verdik. Bunu ayrıntılı bir şekilde Bulut çiftine anlattık. Tedavi yöntemini kabul eden çift, operasyondan sonra sağlıklı bir şekilde çocuk sahibi oldu. Onlarla birlikte biz de çok mutlu olduk çünkü 20 yıldır çocuk sahibi olmak isteyen bir anne ve babanın hasreti dinmiş oldu” açıklamasında bulundu.

Güncellenme Tarihi: 31 Ağustos 2016Yayınlanma Tarihi: 31 Ağustos 2016

Benzer Sağlık Rehberleri