Akupunkturla Bel Ağrılarının ve Diz Kireçlenmelerinin Tedavisi

Akupunkturla Bel Ağrılarının Ve Diz Kireçlenmelerinin Tedavisi

Memorial Hastanesi Medikal Estetik ve Zayıflama Merkezi hekimleri Dr.İsmail Ağar ve se bel ağrılarının ve diz kireçlenmelerinin akupunkturla tedavisi ile ilgili şu bilgileri verdiler;

Bel ağrıları çok geniş bir spektrumda ele alınır.

1 - Keskin, bıçak tarzında ve yayılıcı tip ağrı:Sıklıkla ağır kaldırma veya bükülmeler sonucu oluşur. Bel ağrılarının % 1-2'si bu tiptir. En iyi tedavi cerrahi müdahaledir. Çok nadir görülür, bel disklerin ani fıtıklaşmasıdır.

2 - Durgun, sızlayıcı, yaygın tip ağrı: Kalça ve bacaklara da yayılabilir. En sık görülen tiptir.Bel incinmeleri başlıca sebeptir. Yetersiz egzersiz, kas iskelet sisteminin gevşemesi ve güçsüzleşmesi psikosomatik sebepler ve fazla kilolar bu tipin başlıca sebepleridir. Tedavi edilmezlerse tam fıtıklaşmaya gidebilirler. Akupunktur ve mikroenjeksiyon ( mezoterapi) yöntemleriyle kısa sürede tedavi edilebilir.

3 - Dejoneratif ve ilerleyici tip ağrı: Orta göğüsten bacak ve dizlere kadar yayılabilir. Her iki bacakta da uyuşukluk ve bitkinlik hissedilir.Akupunktur oldukça yararlı bir yöntemdir.

Diz kireçlenmeleri ise Akupunktur tedavisinden iki yönde fayda görürler.

1 - Kireçlenmeye bağlı oluşan eklem hareketlerinde kısıtlanma azalır. Eklemlerin hareket kabiliyeti artar.

2 - Uzun süreli tedavi ile vücudun tamir sistemi devreye girerek artrozlar (kireçlenmeler) yumuşar ve geriler. Ayrıca diz artrozlarında eklem içi enjeksiyonlar da tedavinin etkisini arttırır.

Güncellenme Tarihi: 30 Nisan 2009Yayınlanma Tarihi: 30 Nisan 2009