Anne Babalardaki Ateş Fobisi Çocuğa Zarar Veriyor

Sonbahar, hem mevsim dönüşü olması hem de okulların açılması nedeniyle hastalıkların artış gösterdiği bir dönemdir. Özellikle ilk kez okula ya da kreşe başlayan çocuklar, daha sık hasta olmakta ve daha önce geçirmedikleri farklı hastalık gruplarıyla karşı karşıya kalmaktadır. Memorial Şişli Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Özlem Okutan, çocuklarda sık görülen okul hastalıkları ve bunlardan korunma yolları hakkında bilgi verdi.

Sık hastalanıyor ve ilaç almak zorunda kalıyorsa bağışıklık sistemi sinyal veriyordur

Çocuklarda en sık görülen okul hastalıkları arasında; üst solunum yolu enfeksiyonları, kulak iltihapları, mide-bağırsak enfeksiyonları, döküntülü hastalıklar ve bitlenme yer almaktadır. Hastalıkların derecesi ve sıklığına göre çocuğun bağışıklık sistemi değerlendirilmelidir. Eğer bir çocuk 2 haftada bir yoğun antibiyotik ve ilaç tedavisi almak zorunda kalıyorsa bunun nedeni araştırılmalıdır.

Çocuğunuz ilk kez okula ya da kreşe başlıyorsa…

Çocuk okula başlamadan önce aşırları mutlaka tamamlanmış olmalıdır. Kreşe başlayan çocuklar özel bir durum yoksa yavaş bir tempoyla düzene alıştırılmalı, haftanın 3-4 günü kreşe gitmelidir. Bağışıklık sistemi güçlendikten sonra tam zamanlı gitmesi daha doğru olacaktır. Ayrıca kreş ortamının ne derece havalandırıldığı, temizliği, tuvalet ve mutfak düzeni de mutlaka aileler tarafından denetlenmelidir.

Yüksek ateş değil, bilinçsiz ilaç kullanımı hasta ediyor

Ateşi olan bir çocuğun hem koltuk altı hem de kulak ya da alnından ateşi ölçülmelidir. Ateş düşürücülerin miktar ve sıklıkları çocukların yaş grupları ve kilolarına göre değişebileceğinden bu konuda doktor önerisi ile hareket edilmelidir. Ancak bazen ebeveynlerde görülen ateş fobisi, bu ateş düşürücülerin çok yoğun kullanılmasına yol açıp, istenmeyen yan etkilerin ve organ hasarlarının görülmesine neden olabilir.

Adım adım yüksek ateşi düşürmenin yolları

Daha önce doktoru tarafından tanısı konulmuş bir bağışıklık yetmezliği sorunu olmayan, büyüme ve gelişmesi normal bir çocuk ateşlendiğinde önce ılık bir suyla yıkanmalı, 4 saatte bir ateş düşürücü verilip, sıvı tüketimi artırılmalı ve sakin bir şekilde izlenmelidir. Ateş düşmüyor, 39 derecenin üzerine çıkıyor, titreme, üşüme görülüyor, genel durum iyi seyretmiyor ve çocuk beslenmede zorlanıyorsa vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Suçiçeği varsa çocuğunuzu okula göndermeyin

Okul çağındaki çocuklarda aşılı olsalar dahi suçiçeği çok sık gözlemlenmektedir. Genellikle iyi seyirlidir ancak döküntüleri ortaya çıkan çocuğun bulaştırma riski yüksek olduğu için en az 1 hafta süreyle okula gitmemesi gerekir. Kaşıntısı varsa özel losyonlar kullanılabilir.

El-ayak-ağız hastalığı da yüksek ateş ve beslenme bozukluğuna neden oluyor

Ağız içi yaralara ve yine suçiçeğine benzer döküntülere neden olur. Çok ağrılıdır, yüksek ateş ve beslenme bozukluğuna yol açar. Yakın temasla bulaşır, mümkün olduğunca izolasyon gereklidir.

Beta- kızıl enfeksiyonu doktor kontrolünde antibiyotik tedavisi gerektiriyor

Beta, her sene salgın yapan bakteriyel bir boğaz enfeksiyonudur ve kızıla neden olur. Özellikle kreş çocuklarında kendini gösterir. Yüksek ateş, halsizlik, tavuk derisi gibi yaygın bir döküntü ve boğaz ağrısı yapar. Antibiyotikle tedavi edilmesi gereken ve hızlı davranılması gereken bir hastalıktır. Erken müdahale edilemezse sistemik hale geçer; bulantı, kusma, şuur değişikliği gibi yan etkiler ortaya çıkabilir.

Bitlenme sorunu okullarda giderek yaygınlaşıyor

Aşırı hijyen, şehir hayatı, hazır gıdaları yoğun tüketmek, aşırı deterjan kullanmak bitlenme vakalarının artışında etkilidir. Bitlenmeye karşı haftalık saçlara bakılmalı, banyodan sonra saçlar taranırken saç dipleri kontrol edilmeli, şüphe edilen bir durum varsa özel şampuanlar kullanılmalıdır.

Güncellenme Tarihi: 19 Ağustos 2015Yayınlanma Tarihi: 19 Ağustos 2015

Benzer Sağlık Rehberleri