Anne Sütü Bebeği Obezite ve Diyabetten Koruyor

Anne sütü bebek için en ideal besin kaynağıdır. Bebeğin ilk 6 ayında hemen hemen tüm beslenme ve vitamin ihtiyaçlarını tek başına karşılayan anne sütü, içerdiği pek çok yararlı maddeyle de bebeği hastalıklardan koruyucu özelliğe sahiptir. Memorial Diyarbakır Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölüm Uzmanlarımız, anne sütünün önemi ve yararları hakkında bilgi verdi.

Hastalıklara karşı koruma kalkanı

Yapılan pek çok bilimsel çalışma sonucunda anne sütü alan bebeklerde kulak ve akciğer enfeksiyonları, menenjit, viral sindirim sistemi hastalıkları daha az görülmüştür. Bu hastalıklara karşı bebeği koruyan başlıca madde, anne sütündeki Ig A adı verilen proteindir. Bu protein anne sütünde ve özellikle de kolostrum adı verilen ilk zamanlardaki sütte bol miktarda bulunur. Anne sütü, daha sonraki dönemlerde ortaya çıkabilecek diyabet, kolesterol ve hipertansiyon gibi hastalıkların gelişimini önlemede kısmen etkilidir.

Aşırı kilo almayı önleyici etki

Anne sütünün, bebeğin kilo dengesi üzerinde de önemli bir etkisi bulunmaktadır. Anne sütü ile beslenen bebeklerin ileri yaşlarda aşırı kilo ve obezite riskleri daha düşüktür. Çünkü anne sütü bebeklerin daha iyi beslenme alışkanlığı edinmesini sağlar. Daha az insülin (acıktıran, yağları depo eden hormon) ve daha fazla leptin (iştahı kapatan, yağları yakan hormon) içerdiği için de bebeğin aşırı kilo almasını önler.

Sindirim sisteminde alerjiye karşı koruyucu tabaka

Anne sütü yerine, çeşitli formül mamalarla ya da inek, koyun, keçi sütü ile beslenen bebeklerde alerjik rahatsızlıklar daha fazla görülür. Sadece anne sütünde bulunan Ig A bebeğin sindirim sisteminde koruyucu bir tabaka oluşturur ve bu tabaka olası alerjik besinlerin bebeğin sindirim sitemine ulaşmasını engeller.

Bebeğin zeka gelişimini artıran etki

Bebeklerin anne sütü ile beslenmesi, zeka gelişimleri üzerinde de önemli bir etkiye sahiptir. Yapılan birçok bilimsel çalışma da anne sütü alan çocukların daha zeki olduklarını doğrular niteliktedir. Bu araştırmaların birinde 17 binden fazla bebek doğumdan sonra 6,5 yıl süre ile takip edilmiş ve bebeklerden uzun sure anne sütü alanların daha yüksek bir zeka katsayısına sahip olduğu gözlenmiştir.

Annenin kanser riski de emzirme ile azalıyor

Anne sütünün bebek için yararlarının yanı sıra anne sağlığı için de etkileri göz ardı edilmemelidir. Anne bebeğini ne kadar süre emzirirse, meme ve yumurtalık kanserine yakalanma olasılığı o oranda azalmaktadır. Bu nedenlere kadınların meme kanserinden korunmak için bebeklerini en az bir yıl süre ile emzirmeleri önerilmektedir. Emzirmenin anne psikolojisi üzerinde de olumlu etkileri bulunmaktadır. Emzirme sırasında salgılanan oksitosin hormonu, annenin rahatlamasını sağlar.

Güncellenme Tarihi: 03 Haziran 2017Yayınlanma Tarihi: 01 Ekim 2016

Benzer Sağlık Rehberleri