Bahar Yorgunluğunu Guatr ile Karıştırmayın

Her 3 Kişiden Biri Guatr Hastası

Türkiye'de yapılan araştırmalar her 3 kişiden 1'inin guatr hastası olduğunu gösteriyor. Erişkinlerde %30.3 oranında görülen hastalığın, okul çağındaki çocuklarda görülme oranı ise %31.8. İyot yetersizliği, genetik özellikler ve vücudun savunma mekanizmasındaki bozuklukların yol açtığı hastalığın en yaygın görüldüğü bölge ise Karadeniz.

Kadınlarda gebelik ve ergenlik döneminde artıyor

İyot yetersizliğinin en sık rastlandığı bölgede bolca tüketilen kara lahana, şalgam ve darının içinde bulunan guatrojen maddelerin hastalığın oluşumuna zemin hazırladığı belirtiliyor. Memorial Hastanesi'nden Metabolizma ve Diyabet Uzmanı Dr. Fulya Akın, sonuçları kansere kadar uzanabilen guatr hastalığı ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi: "Tiroid bezi, boynun ön tarafında bulunan yaklaşık 20 gram ağırlığındaki kelebek şeklinde bir organ. Tiroid bezinin normalden büyük olması ya da sağlıklı bir şekilde çalışamaması sonucu ortaya çıkan bozukluklara guatr deniyor. Guatr, tiroid bezinin bütününde görülebileceği gibi yumrular şeklinde de oluşabiliyor. Buna 'Nodüler guatr' diyoruz. Bu guatr türünün kansere çevirme riski % 5 ile 10 arasında değişiyor. Ayrıca tiroid bezinden kıvamca farklı olan bu yumrular, kadınlarda ergenlik ve gebelik dönemlerinde salgılanan hormonlardan dolayı daha sık oluşuyor. Erkeklerde ve çocuklarda ise daha tehlikeli boyutlara ulaşabiliyor. Tiroid bezinin normalden büyük olması ise, organın çalışma düzenini bozmadığı sürece herhangi bir tedavi gerektirmiyor."

Zehirli Guatrın belirtilerini dikkate alın

Guatr hastalığının bir başka türü de hipertiroidi ya da halk arasındaki adıyla zehirli guatr. Tiroid bezinin gerektiğinden fazla çalışması anlamına gelen hastalık, tedavi edilmediğinden ölümcül boyutlara ulaşabiliyor. Hastalık; çarpıntı, sinirlilik, ellerde titreme, beyinde sıkıntı hissi, kilo kaybı, sıcağa tahammülsüzlük, terleme, gözlerde dışarı fırlama, bulanık görme gibi belirtiler gösteriyor. Tiroid bezinin az çalışması, yani hipotiroidi hastalığı ise halsizlik, uykuya meyilli olma hali, ciltte kuruluk ve kabalaşma, el ve yüzde şişlik, kas ve eklem ağrılarına yol açıyor.

Bahar yorgunluğu ile karıştırmayın!

Hangi çeşidi olursa olsun, belirtilerinin çoğu zaman basit bir bahar yorgunluğu ile benzerlik gösterdiğine dikkat çeken Uzm.Dr. Fulya Akın şöyle devam etti: "Guatr hastalığının teşhisi sanıldığı gibi kolay değil. çünkü her zaman boğazda ele gelen şişlikler olmayabiliyor. Şüphe üzerine tetkikler, gerektiğinde biyopsi ve kan tahlilleri hastalığın teşhisinde önem taşıyor. özellikle ailesinde tiroit kanseri bulunanların belirli aralıklarla doktora giderek kontrolden geçmesi gerekiyor. Kanser riski olan guatrların kesin teşhisi için biyopsi ve kan testi yapılabiliyor."

Tedavi

Guatr hastalığının çeşidine göre tedavi yöntemlerinin de değiştiğini belirten Uzm.Dr. Akın şunları söyledi: "Tiroid bezinin az çalışması durumunda ilaçla tedavi mümkün. Tiroid bezinin çok çalışması yüzünden oluşan zehirli guatrın tedavisinde ise; ilaçların yanı sıra , 'radyoaktif iyot' adı verilen atom tedavisine ya da cerrahi müdahaleye başvuruluyor. Nodüler guatrda ise, lokal büyümenin ilaçlarla küçültülmesinin ardından cerrahi operasyona gerek duyuluyor." Daha Ayrıntılı Bilgi İçin:

Ayrıntılı Bilgi İçin: 444 7 888

Güncellenme Tarihi: 30 Nisan 2009Yayınlanma Tarihi: 30 Nisan 2009

CANLI DESTEK