Bayram Tatlıları Kalbinizi Yormasın

Ramazan’da günlük öğün sayısının azalması ve beslenme düzeninde meydana gelen değişiklikler, bayramda psikolojik olarak daha fazla yemek yeme eğilimine dönüşmektedir.

Ramazan Bayramı’nın ilk günü ile birlikte özgür ve sınırsızca yemek yeme planları kuranların ise, özellikle aşırı tuzlu ve yağlı yiyeceklerden uzak durması, kalp ve damar sağlığı açısından çok önemlidir.

Memorial Kayseri Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü uzmanları, kalp sağlığı için bayramda dikkat etmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

Bayramda beslenme düzenine dikkat!

Ramazan’da uzun süren açlıkların ardından bayramın ilk günüyle birlikte vücut yeniden 3 öğünlük sisteme dönüş yapmaktadır. Vücut oruç döneminde aldığı beslenme düzenini bayramda değiştirmektedir. Bu değişimin genel vücut sağlığının yanında, kalp ve damar sistemini olumsuz etkilememesi için beslenme şekline özen gösterilmelidir.

Et ve kavurma yerine haşlama tavuk ve balık

Kalp, tansiyon, diyabet ve kolesterol hastalarının, bayramda aşırı miktarda yemek ve tatlı tüketiminden kaçınması gerekir. Kolesterol, kalp, tansiyon ve diyabet hastaları; aşırı yağlı, özellikle de doymuş yağda yapılan yiyecekler tüketmemelidir. Şeker hastaları kendi diyetlerine daha fazla özen göstermeli, ikramlara dayanamayıp diyetlerini bozmamalıdır. Kalp sağlığı açısından, bayram ziyaretlerinde tatlı, çikolata ve şeker gibi yüksek kalorili yiyeceklerin tüketiminde aşırıya kaçılmamalıdır. Bayramın ilk günü sabah kahvaltısından itibaren et ve kavurma gibi yiyeceklerin yerine; haşlama, tavuk ve balık ızgaranın yanı sıra meyve, sebze ağırlıklı besinler tercih edilmelidir.

Tatilde ani ısı değişikliklerine karşı kendinizi koruyun

Ramazan Bayramı’nda, tatil beldelerindeki “her şey dahil menüler” de aşırı ve gereğinden fazla beslenmeye yol açmaktadır. Bu beslenme şekilleri, kalp sağlığını önemli ölçüde olumsuz etkilemektedir. Tatilde beslenme alışkanlıklarının yanı sıra ani ısı değişimleri de kalp hastalarının dikkat etmesi gereken önemli bir noktadır. Uzun süre güneşin altında kaldıktan sonra ani havuza girişler yani aşırı sıcaktan soğuk ortamlara geçişler, kalp damarlarının kasılmasına ve kalp krizlerine zemin hazırlamaktadır. Yumuşak geçişlerle vücudu alıştırarak yapılan değişimler sağlıklı yöntemdir. Bayram tatillerinde aşırı beslenme, aşırı alkol ve asitli içecek tüketimi, sağlıksız uyku ve ani mevsim değişimlerinden kaçınılmalıdır.

Bayram sporu yürüyüş olmalı

Ramazan nedeniyle bir ay boyunca bazı egzersiz ve sportif etkinliklerden uzak durulmaktadır. Bayramla birlikte bu egzersizlere yeniden başlanacaksa, yumuşak bir geçiş yapılmalıdır. Önce kısa, daha sonrada orta mesafeli yürüyüşlerle egzersizlere kalındığı yerden devam edilmelidir. Bayramla birlikte yapılan aşırı egzersizler kalbin iş yükünü artırır. Dengede olan bir kalbin iş yükü arttığında önemli sorunlarla karşı karşıya kalabilir. Koroner kan akımı istirahat sırasında yeterliyken aşırı aktivitelerle kalbin yeterince beslenmesini karşılayamayabilir. Bu da bir takım kalp krizlerini tetiklemektedir.  Egzersiz yaparken dikkatli olunmalıdır. Ramazan Bayramı’nın sıcak yaz aylarına denk gelmesi nedeniyle, egzersiz ve yürüyüşler 10.00- 17.00 saatleri arasında yapılmamalıdır.

Güncellenme Tarihi: 06 Ağustos 2013Yayınlanma Tarihi: 06 Ağustos 2013

Benzer Sağlık Rehberleri