Bebeklerde Cilt Bakımı

Yenidoğan bebeğinizin hassas cildini korumak mümkün

Hastalıkların kolayca ilerleyebildiği, ter bezlerinin tam çalışmadığı yenidoğan dönemi bebeklerinin hassas ciltlerinde konak, isilik ya da daha ciddi olan egzama oluşumu anneleri tedirgin edebiliyor. Memorial Antalya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Aşkın Güra Nemlioğlu, yenidoğan bebeklerde görülebilecek cilt rahatsızlıklarıyla nasıl baş edilmesi gerektiğini anlattı.

Konak oluşumunda görülen kabukları parmaklarınızla kaldırmayın

Bebeklerde görülen konağın, kafa derisinde oluşan, kepek benzeri, kalın sarı kabuklar olduğunu söyleyen Uz. Dr. Nemlioğlu, konağın hijyen azlığıyla ilgisi olmadığını ve bu durumun büyük olasılıkla kafa derisi daha yağlı bebeklerde görüldüğünü belirtti. Göze hoş görülmese de,  vücudun herhangi bir bölgesinde kırmızı, kabuksu alanlar eşlik etmediği sürece konağın zararsız olduğunu söyleyen Uz. Dr. Nemlioğlu,  kabuklanmalarla birlikte görüldüğü takdirde konağın seboreik egzemaya işaret edebileceğini sözlerine ekledi ve dikkat edilmesi gereken noktaları; “Kabukları parmaklarınızla kaldırmaya çalışmayın. Kendiliğinden dökülmezse kabuklara bebe yağı ya da vazelin sürün ve gece boyunca yumuşamalarını bekleyin.” şeklinde özetledi.

Deterjan ve yumuşatıcı kullanımı isilik oluşumunu artırabilir

Yenidoğan dönemi bebeklerinde sıklıkla görülen isiliğin, ter bezlerinin bulunduğu bölgelerde (yüzde, boyunda, omuzlarda ve dirsek, kasık, diz arkası gibi derinin kat yerlerinde) oluşan sönük, kırmızı lekelerden oluştuğunu söyleyen Uz. Dr. Nemlioğlu, isilik oluşumunu ve alınması gereken önlemleri şu sözlerle anlattı: “İsilik, vücudun fazla ısınmasına ter bezlerinin fazla ter üreterek yanıt vermesiyle oluşur. İsiliği önlemek için bebeğinizin kıyafetlerini kontrol edin, hava sıcaklığına göre kalın giyinmemesine dikkat edin. Sıcak günlerde bebeğinizi her gün yıkayın; soğuk havalarda ise haftada 1-2 kez yıkayın. Deterjan ve yumuşatıcı isilik gelişimini arttırabilir, bu nedenle sabun toz kullanın ve çamaşırları ütü ile yumuşatın.”

Egzaması olan bebeğin tırnaklarını kısa tutun

Önemli bir deri hastalığı olan egzamanın ise; yüz, boyun, eller ve uzuvların kat bölgelerinde görüldüğünü ve son derece kaşıntılı, kuru, pullu kırmızı döküntüler oluşturduğunu söyleyen Uz. Dr. Nemlioğlu şu bilgileri verdi: “Genellikle 2-3 aylık bebeklerde ya da katı gıdalara başlayan 4-5 aylık bebeklerde görülen egzamanın nedenleri arasında çoğunlukla yumurta, buğday, inek sütü gibi bazı besinler ve hayvan tüyleri, yün, deterjan gibi cildi tahriş eden maddeler yer almaktadır.”

Uzman yardımı alın

Uz. Dr. Nemlioğlu annelere şu önerilerde bulundu:

  • Çocuğunuz kaşınıyorsa boynunu, yüzünü, kafa derisini, ellerini ve kasık, diz ve dirsekler gibi derinin kat yerlerini herhangi bir döküntü var mı diye kontrol edin.
  • Derisini tahriş etme ihtimaline karşı tırnaklarını kısa tutun. Deri tahriş olursa kaşınmasını engellemek için ellerine eldiven giydirin.
  • Eğer bebeğinizi sütten yeni kestiyseniz, doktora gidene kadar bebeğinizi emzirmeye geri dönün.
  • Sık banyo yaptırın ancak fazla sabun kullanmayın.
  • Cildi rahatlatmak için durulama suyuna badem yağı ekleyin.

Cinsel bölge temizliğini su ile ya da su içeren mendillerle yapın.

Güncellenme Tarihi: 30 Ocak 2012Yayınlanma Tarihi: 30 Ocak 2012

Benzer Sağlık Rehberleri

CANLI DESTEK