Bebeklerde Uyku Düzeni Sağlıklı Gelişimin Anahtarı

Bebeğinize ek gıda seçerken bunlara dikkat edin

Anne sütü ile beslenen bebeklerin en gıdaya geçiş döneminde yapılacak zamanlama ve içerik hataları, bebeklerde gelişim problemlerinden aşırı kilo artışına kadar olumsuz sonuçlara neden olabilir. Memorial Antalya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü uzmanları, bebeklerde ek gıdaya geçiş dönemi hakkında bilgi verdi.

“Ben ne yiyorsam bebeğim de az miktarda yiyebilir” demeyinl

Aylarca anne sütüyle beslenen bebeğin ek gıdalara geçiş döneminin, anneler için endişe verici bir süreç olduğunu belirten uzmanlar, “Bebeğiniz bu dönemde elinizdeki her besinin tadına bakmak ister. Ancak sinir ve kas sistemleri çalışmadığı için henüz yürüyemediği gibi; mide-bağırsak sistemi ve kanı temizleyen böbrekleri de gelişimine devam etmekte olduğu için bebeğinizin yetişkinlerle aynı yiyecekleri tüketebilmesi uygun değildir” dedi.

Doğru zamanda doğru besin seçimi çok önemli

Anne sütünden ek gıdalara geçişte, gıdaların ve zamanlamanın önemine değinen uzmanlar, ek gıdalara erken veya geç başlandığında ne tür sorunlar yaşanabileceğini şöyle anlattı: “Ek gıdalara erken başlandığında; sindirim sisteminin tam gelişmemiş olması nedeniyle ishal ve besin alerjilerinde artış gözlenir. Diğer yandan, doğru ve yeterli besinler verilmediği takdirde gelişim problemleri ortaya çıkabilir. Ek gıdalara geç başlandığında ise; ilerleyen aylarda anne sütü yetersiz kalabileceği için büyümede yavaşlama, bağışıklıkta zayıflama ve kilo alım problemlerine neden olabilir. Uygunsuz besin seçimi de; protein enerji malnütrisyonu olarak bilinen ciddi gelişim bozukluluğu ile sonuçlanabilir.”

Memorial Antalya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü uzmanları, “Ek gıdalara başlanabilecek en uygun dönem 4. ve 6. aylar arasıdır. Ek gıdalara başlamak gerektiği bazı belirtilerle anlaşılabilir” dedi ve ekledi: “Bebeğin başını dik tutması, oturabilmesi, el ve göz koordinasyonunun gelişmesi, oyuncaklarını ağzına götürmesi, dil çıkarma refleksinin kaybolması, kaşıktan yiyecekleri alabilmesi, ağzını açma, yutma ve çiğneme koordinasyonun gelişmesi; ek gıdalara geçiş için uygun dönemde olunduğunun işaretleri olarak kabul edilebilir.”

Ek besinlere başlandığınızda bunlara dikkat edin!

Bebeklerde ek besine geçişte her yeni gıdaya tek tek başlayıp az miktarlarda vermenin önemine dikkat çeken uzmanlar, “Besinlerin az miktarda, 2-3 günlük aralarla verilmesi, çocuğun bir besin maddesine olan alerjisi varsa, bunu tespit edebilir. Ek gıdaların; kalori, protein, demir, çinko, vitamin A ve vitamin D bakımında zengin içeriğe sahip besinler olmasına özen gösterilmelidir. Doğal ve taze hazırlanmış besinler tercih edilmeli, konserve veya dondurulmuş gıdalardan uzak durulmalıdır. Bu sırada, hijyen koşullarına dikkat edilerek, toplumun kültürel yapısına uygun çeşitli gıdalar verilebilir. Bebek, istemediği bir besini alması için zorlanmamalıdır. Bir süre ara verilip iki-üç hafta sonra bu gıdalar tekrar denenmelidir. Öte yandan ek gıdalara tek öğün olarak başlanır. Bebek altı aylık olduğunda anne sütüne ek olarak günde 2-4 öğün ek gıda alabilir. İlk zamanlarda, havuç, kabak, patates gibi tatlı sebzeler; yoğurt; elma, armut, muz ile hazırlanan meyve püreleri gibi tekli besin grupları tercih edilirken; daha sonra, sebze çorbası, kabak dolması gibi çoklu karışımlar ek gıda olarak verilebilir” şeklinde konuştu.

Güncellenme Tarihi: 18 Kasım 2011Yayınlanma Tarihi: 18 Kasım 2011

Benzer Sağlık Rehberleri