Bilinçsiz Yapılan Diyetler Kilo Aldırıyor

Yaz ayları yaklaşırken, fazla kilolarından kurtulmak isteyenler çözümü gazete, dergi ve internetten buldukları farklı diyet listelerinde veya ilaçlarda arıyor. Bilinçsiz yapılan diyetlerin olumsuz etkilerini anlatan Memorial Antalya Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Berna Ertuğ, hızlı kilo vermek uğruna bilinçsizce yapılan diyetlerin yorgunluk, baş ağrısı, konsantrasyon eksikliği, kalp ritminde bozukluk, tansiyon düşüklüğü, adet düzensizlikleri, konstipasyon(kabızlık), kansızlık, ciltte kuruluk, saç dökülmesi, kanser gibi pek çok sağlık sorununa neden olabileceğine dikkat çekti.

Zayıflama ilaçları çözüm değildir!

Kilo verebilmek için kişilerin bilinçsizce zayıflama ilaçları veya bitkisel karışımlar kullandıklarını dile getiren Dyt. Ertuğ “Bu tür ilaçların sağladıkları kilo kaybı sadece geçicidir ve sonrasında ölümle bile sonuçlanan ciddi sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Uzun vadede vücut ağırlığının korunmasında, bireylerin yeterli ve dengeli beslenmeye özen göstermeleri, hareketli bir yaşam tarzını benimseyip, yaşam kalitesini artırması daha önemlidir” dedi.

Bazal metabolizma ölçümüyle kişiye özel beslenme…

Kişi için sağlıklı ve doğru olan yöntemi hakkında bilgi veren Dyt. Ertuğ, “Kilo verme sürecinde öncelikle doktor muayenesi yapılmalı, diyetisyen tarafından da yapılan vücut analizi, bazal metabolizma ölçümü yapılarak, kişiye özel beslenme planınız oluşturularak takibe alınmalıdır. Beslenmenin tamamen kişiye özgü ve bireyin yaşı, vücut yapısı, boyu, cinsiyeti, mesleği, mevcut hastalıkları, beslenme alışkanlıkları göz önünde bulundurularak oluşturulması gerekir. Gazete, dergi ve internetten ulaşılan diyetler sizin için sağlıklı beslenme programları değildir. Öte yandan kısa sürede hızlı kilo kaybı vermek için uygulanan, çok düşük enerjili şok diyetler ve tek tip besine dayalı diyetler de yapılan diğer hatalardan biridir” dedi.

Haftada 0,5 ila 1 kg!

Dyt. Ertuğ, sağlıklı kilo vermede diyet mantığından kurtulmak gerektiğini belirterek, “Diyetisyenden alacağınız sağlıklı ve dengeli beslenme eğitimi ve değiştirilen yaşam tarzıyla hem kişiye uygun olan beslenme planı öğreniliyor, hem de bu süre içinde rahatlıkla kilolara veda ediliyor” diye konuştu.

Güncellenme Tarihi: 09 Şubat 2011Yayınlanma Tarihi: 09 Şubat 2011

Benzer Sağlık Rehberleri