Cep Telefonu Kadınları Erkeklerden Fazla Etkiliyor

Günümüzde hızla gelişen bilim ve teknoloji insan hayatını oldukça kolaylaştırıyor. Teknolojinin hatalı kullanımı ise sağlık açısından bazı riskler taşıyor. Yapılan bilimsel araştırmalara göre telefon, tablet ya da bilgisayar karşısında çok fazla zaman geçiren kişiler yayılan elektromanyetik dalgalar nedeniyle baş ağrısından şikayet ediyor. Peki, yaşam kalitesini etkileyen ağrıların nedenlerinden biri olan teknolojinin olumsuz etkilerini azaltmak mümkün mü? Yaş ortalaması gitgide düşen teknolojik cihazlarının kullanımı nasıl olmalı?

Memorial Diyarbakır Hastanesi Nöroloji Bölümü Uzmanları, cep telefonu ve bilgisayar kullanımının sağlık üzerindeki etkileri hakkında bilgi verdi.

Gebelikte ve çocuklarda telefon kullanımı baş ağrısı nedeni olabilir

Cep telefonunu yoğun kullanan ve baz istasyonlarına yakın bölgelerde yaşayanlarda baş ağrısı, hafıza değişiklikleri, sersemlik ve uyku problemleri gibi nöropsikiyatrik şikayetler sık görülmektedir. Telefonla uzun süre konuşanlarda baş ağrısı, kulakta ve başta yanma hissi oluşmaktadır. Gebelik döneminde ve çocuklarda kontrolsüz cep telefonu kullanımı migren ve farklı karakterlerdeki baş ağrılarına neden olabileceği yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Psikoloji de olumsuz etkilenebilir

İş yaşamının vazgeçilmez parçası bilgisayarlar da önemli sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Uzun süre cep telefonu ve bilgisayarın kontrolsüz kullanımı; baş ve eklem ağrısı, işitme kaybı, sersemlik hissi, baş dönmesi, sıkıntı, stres ve gerginlik hali ile ilişkili sorunları ortaya çıkarmaktadır. Cep telefonu ve bilgisayar kullanan kadınlar erkeklerden daha fazla olumsuz etkilendiği de unutulmamalıdır.

İyi huylu tümör oluşumuna zemin hazırlar

Cep telefonu, özellikle baş bölgesinde hafif şiddette baskı veya yanma tarzında ağrılara sebep olabilir. Bu şikayetler, kullanıma paralel olarak artmaktadır. Uzun süreli cep telefonu kullanımı, “akustik nörinom” yani sekizinci kafa sinirini çevreleyen dokuda iyi huylu tümörlerin oluşumunu da tetiklemektedir. 

Teknolojinin olumsuz etkilerini en aza indirmek için…

Cep telefonu ile kulaklık takılarak konuşulabilir.

Çekim alanının düşük olduğu yerlerde konuşma yapılması sakıncalıdır. Çünkü telefon karşı tarafla iletişim kurabilmek için daha fazla güç harcar ve bu durum kişinin daha fazla radyasyona maruz kalmasına yol açar.

Uyurken, telefon açık bir şekilde yastık altında veya başucunda bulundurulmamalıdır. Telefon yatağın mümkün olduğu kadar uzak bir noktasına konulmalıdır.

Bilgisayar başında günlük geçirilen süre 2,5 saati geçmemelidir. İş gereği gün boyunca bilgisayar başında bulunanlar ise yarım saatte bir mola vermeli, gözleri kırparak kurumayı engellemeli ve bilgisayar ekranına uzun süre odaklanmamalıdır.

Güncellenme Tarihi: 23 Şubat 2016Yayınlanma Tarihi: 23 Şubat 2016

Benzer Sağlık Rehberleri