Ciddi Hastalıkların Önüne Geçmek İçin Senede Bir Kez Check Up Yaptırın

Genel sağlık kontrolü ile farkında olunmayan hastalıkların erken dönemde önüne geçilmesi, hastalık gelişmeden alınacak önlemlerle hastalıkların önlenmesi ve ciddi belirti vermeyen sinsi hastalıkların tedavi edilmesi… Düzenli olarak senede 1 kez yaptıracağınız check up programları hayatınızı kurtarabilir.

Memorial Antalya Hastanesi Dahiliye Bölümü uzmanları tedavisi ve geri dönüşü en zor denilen hastalıklardan dahi erken tanı ile korunulabileceğini belirterek şunları kaydetti:

“Örneğin kolestrerol yüksekliği kişinin kendisi tarafından çok fazla fark edilecek bir durum değildir. Kişi beslenme düzenine dikkat ettiğini düşünebilir fakat genetik olarak yatkınlık varsa diyetinize dikkat etseniz, sporunuzu yapsanız dahi, kolesterolünüz yüksek çıkabilir ve kalpte buna bağlı rahatsızlıkların görülmemesi için bunun önleminin alınması gerekir. Türk insanında genellikle düzenli sağlık kontrolünden geçme gibi bir alışkanlığı yoktur, insanlar çoğunlukla “Bende bir hastalık çıkar ve başıma iş açar” diye düşünmektedir. Oysa hastalıkların erken tanı ile tamamen ortadan kaldırılabildiği unutulmaması gereken bir gerçektir. Örneğin yaşam boyu sürebilen şeker hastalığı ortaya çıkmadan insülin direncini kontrol ederek bu hastalık ile ilgili riskleri tamamen önlemek mümkün. Kolesterol ölçümü ile takibi ile kalp damar hastalıklarının önüne geçilmesi de bu duruma çok güzel bir örnek. Erken tedavi ile damar tıkanıklığını engelleyip kalp hastasını önleme şansınız varken; 10 sene sonra damarlar tıkandığında bunu fark ederseniz, sağlığınız artık ilaçla tedavi sonrası bile düzelemeyecek boyutlara ulaşabilir. “

Check up bir anlamda sağlık danışmanlığıdır

Uzmanlar, check up programlarında hastaların detaylı öykülerinin alındığını ve kişinin bundan sonraki yaşamı için gerekli tüm yönlendirmelerin yapıldığına işaret ederek; “Check up programları sadece kan testlerinden ibaret değildir,  aile öyküsü ve tıbbi öykü alınır, risk faktörleri sorgulanır, hastanın sağlık profili çıkartılıp onun üzerinden de değerlendirme yapılır. Ya da hastanın farkında olmadığı riskleri varsa, bu sağlık söyleşisi sonucunda yapılması gerekli, testler konusunda gerekli yönlendirme yapılır. Check up sadece kağıt üzerindeki bir takım tahlillerin sonuçları değil; risk faktörlerinin, yapılması gereken diyet ve egzersiz programlarının, kişinin sağlıklı kalması için gerekli tüm koşulların sorgulanıp değerlendirildiği bir programdır.” Dedi.

Kişiye özel check up programları

Uzmanlar, pek çok check up programı olduğuna dikkat çekerek;

“Check up programları yaş gruplarına ve cinsiyete özel olarak değişmektedir. Belli yaş grupları ve belli cinsiyetlerde belli hastalıklar daha fazla görüldüğü için ileri yaş döneminde sağlık yönünden araştırılacak konular da farklıdır. Örneğin 40 yaş altı aktif bir insanda bakılacak veriler ile yaşlı bir bireyde yapılacak testler aynı olmayacaktır. Hastalıkların ortaya çıkması kişiye göre farklılık göstereceğinden

kişinin kendisine en uygun programı seçmesi yerinde olacaktır. Check up genel sağlık kontrolüdür. Ancak kanser önleme programları da buna dahildir. Bayanlarda kadın doğum muayenesi, smear testlerinin her sene düzenlenmesi,.mamografi ve meme ultrasonlarının belli tarihlerde yapılması gerekir. Erkeklerde prostat muayeneleri, kalın bağırsak tetkikleri (yaşa bağlı olarak) kanser önleme programları kapsamında yapılan testler de, genel sağlık kontrolleri kapsamında değerlendirilebilir. Hem genel sağlık kontrolleri hem de bazı kanserler konusunda erken tanı için belli sağlık kontrollerini yapmak gereklidir. “ diye konuştu.

“Check up için donanımlı bir merkezi seçin”

“Özellikle insan sağlığı konusu çok hassastır; bu nedenle belli kalite standartlarının olduğu deneyimli ekipler ve donanımlı bir ortamda yapılmış testlerle değerlendirme yapmak gerekir. İnsan sağlığı hata kabul etmez. Çok  düşük fiyatlara yapılan testler konusunda soru işareti ile yaklaşmak gerektiğini düşünüyorum.

Güncellenme Tarihi: 28 Ocak 2019Yayınlanma Tarihi: 04 Şubat 2011

Benzer Sağlık Rehberleri