Çocuğunuz Tatilde Havuz Problemi İle Karşılaşmasın!

Yaz mevsiminin gelmesi ve okulların tatil olması ile çocukların da oyun süreleri arttı. Çocukların bir kısmı havuz ve denizlerde tatilin keyfin çıkarırken bazıları da sokakta arkadaşları ile oyunlar oynuyor. Ancak onlar için oldukça eğlenceli bir zaman dilimi olsa da yaz tatili başta göz rahatsızlıkları olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor.

Memorial Hastanesi Göz Merkezi’nden Op. Dr. Mustafa Temel, “Yaz mevsiminde çocukların göz sağlığı” hakkında bilgi verdi.

Havuz enfeksiyonları ve göz yaralanmalarına dikkat

Yaz mevsiminde çocuklarımızın göz sağlığı diğer zamanlara göre biraz daha önem kazanıyor. Çünkü bu dönemde göz alerjileri, havuz ve deniz faaliyetleri nedeniyle göz enfeksiyonları, okulların tatil olması ve dolayısıyla oyun sürelerindeki artış nedeniyle göz yaralanmaları daha fazla görülüyor.

Şapka ve güneş gözlüğü şart

Yazları toz ve polenlerin fazla olması nedeniyle hem alerji ile daha fazla karşılaşıyoruz hem de sorunlar daha şiddetli oluyor. Ayrıca, güneş ışınları şikâyetlerin daha da artmasına yol açabiliyor. Bu nedenle çocuklar toz ve polenlerden uzak tutulmalı, güneş ışığının fazla olduğu zamanlarda dışarıya çıkartılmamalı, illa da çıkartmak gerekiyorsa şapka veya güneş gözlüğü kullandırılmalıdır.

Çocuklar da kaliteli güneş gözlüğü takmalı

Yararlı olması için güneş gözlükleri mutlaka “Ultraviyole ışınları engelleyici” özellikte olmalıdır. Kaliteli, güvenilir gözlüklerin üzerinde bu kapsamda uyarılar bulunur, buna dikkat etmek gerekir. Bu özellikte olmayan, işporta tezgâhları gibi yerlerde satılan niteliksiz gözlükleri kullanmak oldukça tehlikelidir. Çünkü bu gözlükler zararlı ışınları süzmedikleri gibi –renkli cam arkasında gözbebekleri büyüdüğünden- zarar çıplak gözle bakmaktan, gözün kornea dediğimiz camsı tabakasında, göz merceğinde, sarı noktada zararlı etkileri olabilmektedir. Güneşten korunma özellikle açık renkli gözlerde, gözün normal kişilerden daha fazla etkilendiği bazı göz hastalıklarında daha da önem kazanmaktadır. Ayrıca, güneş gözlükleri sadece önden değil yanlardan gelen ışınlardan da koruyacak şekilde olmalıdır.

Kirli havuz suları çocuğunuzun tatil keyfini de bulandırmasın

Yazın deniz ve havuz faaliyetleri çok artmaktadır. Pek çok insan ortak kullandığından bu sular kolayca kirlenebilmekte ve enfeksiyon nedeni olabilmektedir. Ek olarak, havuzlarda kullanılan kireç fazla olduğunda gözde tahriş yapabilmekte ve enfeksiyon için zemin olabilmektedir. Bu nedenlerle, durgun, rengi bozulmuş, kirli olabilecek sulara girilmemeli, “temize benziyor” diye düşünülmemeli, suya her ne yerde girilirse girilsin deniz gözlükleri ya da maskeleri kullanmak tercih edilmelidir.

Havuza girerken lenslerin çıkarılması gerekiyor

Kontak lens kullanıcıları temiz sularda lensleri ile suya girebilirler. Ancak tatlı sularda lensler kolayca gözden çıkabilir ve suda kaybolabilir. Kirli sularda kontak lensle suya girmek ise tehlikenin katlanarak artmasına yol açar. Bu nedenle hangi su olursa olsun emniyeti ön plana alıp mümkün olduğunca lensi çıkararak suya girmek ya da deniz gözlüğü kullanmak daha doğru olacaktır.

Normalde gözler pek çok mikroba karşı dirençlidir. Bu direnci gözyaşının miktarı ve içindeki maddeler ile gözün diğer birçok özelliği sağlar. Bunlardan herhangi biri ya da birkaçı bozulduğunda enfeksiyon riski artar. Ayrıca, göz alerjileri de enfeksiyon için risk oluşturur.

Alerji veya enfeksiyon olduğunda gözlerde kızarıklık, kaşıntı, sulanma, çapaklanma, yanma, batma, ağrı, bazen görme bulanması gibi şikâyetler olabilir.

Yazın sıklığı artan bir durum da göz yaralanmalarıdır. Okulların tatil olması neticesinde çocuklar oyun alanlarında daha uzun zaman geçirmektedirler. Oyun gereği ya da şakalaşmak için birbirlerine attıkları çeşitli oyuncak ya da şeyler az-çok çeşitli boyutlarda göz yaralanmalarına sebep olabilir. Bu nedenle çocuklarımızı bu konularda çok iyi eğitmeliyiz.

Güncellenme Tarihi: 30 Nisan 2009Yayınlanma Tarihi: 30 Nisan 2009

Benzer Sağlık Rehberleri