Çocuğunuzdaki Deri Döküntüleri Hastalık Habercisi Mi?

Vücutta kırmızı beneklerle kendini gösteren deri döküntüleri, hemen herkesin çocukluk döneminde yaşadığı rahatsızlıklardan biridir. Ancak toplumda sıkça görülen bu şikayetlerin, ciddi hastalıkların belirtisi olabileceği de dikkate alınmalıdır. Memorial Antalya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü uzmanları, çocuklarda ortaya çıkan deri döküntülerinin hangi ciddi hastalıkların belirtisi olabileceğini anlattı.

Bu belirtilere dikkat!

Suçiçeği, kızıl ve kızamık gibi hastalıklara ait döküntülerde kolaylıkla tanı konulabildiğini, ancak döküntü şeklinin tanı koymada her zaman yeterli olmayacağını söyleyen uzmanlar, “Çocuğun genel durumu, döküntüden önce geçirdiği süre, aşılama kayıtları, başka hastalar ile temas öyküsü, daha önceden geçirilen hastalıklar tanıda yardımcı olan faktörlerdir. Yüksek ateşin döküntüye eşlik etmesi enfeksiyon ihtimalini artırmaktadır. Ancak romatolojik hastalıklarda da ateş görülebildiği için tanıda dikkatli davranmak gerekir. Alerjiye bağlı döküntülü hastalıklarda şikayetlere çoğu zaman yüksek ateş eşlik etmemektedir. Bu durum, hastalığın suçiçeğinden ayırt edilmesine yardımcıdır. Tedavi sırasında hastaya alerji önleyici ilaçlar verilir. Bununla birlikte alerjiye neden olabilecek gıda, ilaç veya temas eden madde uzaklaştırılır” dedi.

Bulaşması tehlikeli olabilir!

Memorial Antalya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü uzmanları döküntü ile birlikte ateş, öksürük veya gribal belirtilerin gözlenebildiğine dikkat çekerek; “Bu hastalıkların bulaşıcılığını önlemek amacıyla, hasta çocukların diğer çocuklarla temasının engellenmesi gerekir. Özellikle virüslere bağlı olarak gelişen enfeksiyonlar nedeni ile döküntülü hastalık geçiren bir çocuğun gebelerle teması durumunda, anne karnındaki bebek olumsuz etkilenebilir. Böyle bir enfeksiyon halinde bebeğin kalp odacıklarında deliklere, damar hastalıklarına, gözlerinde ve iç organlarında hasara neden olabilir” diye konuştu.

Erken tanı için vakit kaybetmeyin

Çocukta döküntü şikayetleri ortaya çıktığında, bunun basit bir rahatsızlık mı yoksa ciddi bir hastalık habercisi mi olduğunu anlamanın önemini dile getiren uzmanlar, “Viral enfeksiyon kökenli döküntülü hastalıkların tedavileri, çocuğun şikayetine yönelik olarak yapılmaktadır. Kanama bozukluğuna neden olarak, vücutta küçük kanamalar tarzında döküntülerle kendini gösteren hastalıklarda ise, tanının erken konulması ve hemen tedaviye başlanması gerekir. Bunun için çocukta döküntü şikayetleri yaşadığı takdirde; vakit kaybetmeden bir çocuk doktoruna başvurmak, erken tanı ve tedavi şansını kaçırmamak açısından önemlidir” dedi.

Güncellenme Tarihi: 17 Mart 2011Yayınlanma Tarihi: 17 Mart 2011

Benzer Sağlık Rehberleri