Çocuklarda İştahsızlık

Çocuğunuz İştahsızsa Bu Önerilere Kulak Verin!

Anneleri yoran ve üzen en yaygın problemlerden biri, çocuklarının yeterli miktarda beslenmemesi endişesidir. Çoğunlukla çocuğunun aç kalacağı kaygısı ile yaşayan anneler, işin içine iştah problemleri de girdiğinde ne yapacaklarını bilemez hale gelirler. Memorial Antalya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü uzmanları, çocuklarda iştahsızlıkla baş etmenin yolları hakkında bilgi verdi.

Zorla değil, severek yemesini sağlayın

Çocuklarda iştahsızlığı ortadan kaldırmak için ilk olarak onlara beslenmenin sevdirilmesi gerektirdiğini belirten uzmanlar, “Çocuk, beslenmeyi eğlenceli bir faaliyet olarak algılamalıdır. Oyun içerisinde yemek yemeyi öğrenen çocuğa, hayal gücünü kullanarak çekici yemekler hazırlanması, onun yemekten soğumasını engelleyecek ve zamanla iştahını arttıracaktır. Öte yandan sağlıklı beslenmenin önemi çocuklara anlayabilecekleri şekilde anlatılmalıdır. Çocuğa zorla yemek yedirmeye çalışmak, daima olumsuz sonuçlar doğurur. Başlarda tepkisel olarak yemekten uzaklaşan çocuk, zamanla yememeyi alışkanlık haline getirebilir” dedi.

Farklı tatlara alıştırmak kolay olmuyorsa…

Uzmanlar çocukları sevmedikleri veya yabancı olduklara tatlara alıştırmanın bazen aileler için zorlu bir süreç haline gelebileceğini ifade etti ve ekledi; “Çocuğun sevmediği lezzetleri, sevilen besinlerle ölçülü kombinasyonlar hazırlayarak vermek, fark ettirilmeden yeni lezzetlere alışılmasına yardımcı olabilmektedir. Bulamaç halindeki karışımların çocuğu rahatsız edebileceğini unutmamak gerekir. Bu nedenle bu tür karışımlar hazırlandığında dahi; miktarlar doğru belirlenmeli, ara ara gıdaların tek başına da tüketilmesi sağlanmalıdır. Yemek sırasında içecek tüketilmesini engellemek ve öncesinde sağlıksız atıştırmalıklar alınmasının önüne geçmek de çocuğun iştahı için olumlu sonuçlar elde edilmesine yardımcı olacaktır.”

Çocukların ihtiyacı olan miktarlar dikkate alınmalı!

Çocukların besin gereksinimlerinin yetişkinlerinkinden farklı olduğunu, porsiyonların sıklık ve büyüklüğünün çocuğun yaşı ile fiziksel durumuna göre dengelenmesi gerektiğini söyleyen Memorial Antalya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü uzmanları sözlerine şöyle devam etti; “Çocuğun gereksinimlerinin farklı olduğu hatırlanmalı ve porsiyonlar yetişkinlerinkine göre daha az olmalıdır. Çocuğun yiyebileceğinden fazla miktarda tabağa koyulan yemek, çocuğu korkutup yemekten uzaklaştırabilir. Çocukların ara öğünlerini düzenlerken de meyvelerden faydalanmak, küçük fakat sık porsiyonlarla, ihtiyacı olan gıdayı almasını sağlayacaktır.”

İştahsızlık hastalık habercisi olabilir

Uzmanlar çocuklarda psikolojik olarak veya ailelerin yanlış yönlendirilmesi sonucu ortaya çıkabilen iştahsızlık sorunun çeşitli hastalıkların da habercisi olabileceğinin altını çizerek, “Her türlü çabaya rağmen çocukta iştahsızlık devam ediyor ve hızla kilo kaybına da neden oluyorsa, uzman yardımı alınması gerekebilir. Bu durumda, çocukta iştahsızlığa neden olan rahatsızlık araştırılmalı ve doktor tarafından belirlenen tedavi uygulanmalıdır.” diye konuştu.

Güncellenme Tarihi: 27 Mayıs 2011Yayınlanma Tarihi: 27 Mayıs 2011

Benzer Sağlık Rehberleri