Çocuklarınızı Okul Hastalıklarından Koruyabilirsiniz

Yaz tatili bitiyor, yuvalar, okullar açılıyor. Çocuklar arkadaşlarıyla buluşacak, yepyeni bilgilerle tanışacaklar. Ancak kapalı ortamda bir arada olmanın getirdiği olumsuzlukları da yaşayacaklar, peki çocuklarının sağlığı için anneler nasıl bir önlem alıyor? Memorial Antalya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü uzmanları “Çocukları okulda bekleyen hastalıklar” hakkında bilgi verdi.

Ders zilinin çalmasına az zaman kaldı. Yine hastalıklar başlayacak. Akması hiç durmayan bir küçük burun, arka odadan dikkatleri hemen üzerine toplayan küçük öksürükler, iştahsızlık, halsizlik anne-babaların uykularını kaçıracak. Bu dönemde yapılacak check up çocukların başarılarını etkileyecek hastalıkların önceden bilinmesini sağlayarak önlem alınmasını kolaylaştırıyor.

Çocuklar okula hazır ya hastalıklara?

Okul ortamında aynı sınıfta sürekli bir arada olan çocuklar, sınıf havalandırmalarının yetersiz yapılması, havaların soğuması ile birlikte özellikle viral enfeksiyonların artışı, ellerin gerekenden az sıklıkta yıkanması, çocuklarda enfeksiyon değiş tokuşu için risk faktörleri oluşturmaktadır.

”Biz aşılarımızı yaptırdık” demeyin

Aşılama programlarına uyulması en azından bilinen hastalıklardan çocuklarımızı koruyabilmemiz için gerekli. Özellikle bulaşıcılığı çok yüksek olan hepatit A ve suçiçeği hastalıklarına karşı henüz bağışıklığı yapılmamış olan çocuklar, bu hastalıklar açısından risk altındalar. Henüz sağlık bakanlığı tarafından rutin aşı takvimine alınmamış olan bu hastalıklara karşı bağışıklık ancak hastalığın geçirilmesi ya da aşılarının yapılması ile mümkün. Kuşkusuz aşı ile bağışıklık tercih edileni. Fakat adı henüz bilinmeyen ya da aşısı henüz bulunmamış bir sürü mikroorganizma olduğu düşünüldüğünde, yalnızca aşılama programlarına güvenen aileler, sabaha karşı ateşi 39 dereceye çıkan çocuğunun karşısında büyük bir korku ve şaşkınlık yaşayabilir.

Çocukları Hastalıklardan Korumak İçin

  • Çocuklarımızda el yıkamanın alışkanlık haline gelmesi,
  • Çocuğa, kişisel hijyenin önemi ve bunu nasıl sağlayabileceği konusunda bilgi verilmesi,
  • Okulda kullanabileceği sıvı sabun, kağıt havlu gibi malzemelerin onun için ulaşılabilir kılınması,
  • Sağlıklı beslenme ve sağlıklı uyku alışkanlığının olması önemlidir.

ÇOCUĞUM HASTA, OKULA GİTSİN Mİ?

Çocuğunuz hastalandığında, imkanınız varsa okula gitmemesini sağlamak hem çocuğun hastalık sürecini hızlı geçirmesi hem de okuldaki diğer çocukların sağlıklarını korumak adına mantıklı bir hareket olacaktır. Ancak çocuğun eğitim sürecinde aksamaya neden olmamak adına bu açıdan bir risk taşıyıp taşımadığına en iyi çocuk doktorunuz karar verecektir.

Çocukları okul döneminde bekleyen tehlikeler ve alınacak önlemler!

  • Viral enfeksiyonlarda daha çok ‘semptomatik tedavi’ adı verilen, ateşi düşürme, tıkalı burnu açma gibi yöntemlere başvurulmaktadır. Ancak bunun ayrımını yapacak olan da çocuk doktorudur.
  • Bakteriyel enfeksiyonlarda çocuk daha halsiz, keyifsiz olur, ateş daha yüksek derecelere ulaşabilir ve tedavide antibiyotiklerin de kullanılması gerekebilir.
  • İshaller okul döneminde en sık ortaya çıkan bir diğer enfeksiyon çeşididir. Çocuklarda tetkik ile kanıtlanmış bir etken olmadıkça ishale yönelik ilaç kullanımından kaçınılmalıdır.
Güncellenme Tarihi: 06 Eylül 2010Yayınlanma Tarihi: 06 Eylül 2010

Benzer Sağlık Rehberleri