Çocukluk Çağı Astımı Kontrol Altına Alınmalı

Astım, nefes alma güçlüğü ile seyreden ve her geçen yıl sıklığı giderek artan önemli bir sağlık sorunudur. Bebeklik ve çocukluk dönemi ile erişkinlerde hemen her yaşta ortaya çıkabilen astımda, genetik faktörler en önemli etkendir. Çocukluk dönemindeki astım; öksürük atakları, nefes almada güçlük ve hışıltılı solunum şikayetleri ile kendini göstermektedir.

Memorial Diyarbakır Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölüm Uzmanlarımız, çocukluk döneminde astım hakkında bilgi verdi ve astımın erken dönemde tedavisinin önemi konusunda uyarılarda bulundu.

Astım atakları yaşamı tehdit edebilir

Astım ataklarının şiddeti ve süresi her çocuğa göre değişkenlik gösterir. Ataklar kontrol edilemediği durumlarda, çocuğun yaşamını tehdit edici boyuta gelebilir. Bu nedenle astıma ne kadar erken dönemde müdahale edilirse tabloyu kontrol etmek ve olası komplikasyonların önüne geçmek o derece kolay olur. Atakların öncüsü olabilecek bulgular hakkında bilgi sahibi olmak ve bunlardan bir ya da birkaçı ortaya çıktığında vakit geçirmeden bir çocuk doktoruna danışmakta yarar vardır.

Öksürük ve düzensiz solunum belirtileri önemsenmeli

Astım atakları ve şiddeti çocuktan çocuğa farklılık gösterir. Aşağıdaki belirtiler ise ataklar konusunda uyarıcı olabilir.

  • Özellikle gece artış gösteren öksürük atakları
  • Sürekli boğazı temizleme ihtiyacı
  • Hızlı nefes alma ihtiyacı ya da nefes alışlardaki düzensizlik
  • Aşırı yorgunluk
  • Normal günlük aktiviteleri yerine getirirken nefes almada zorluk
  • Göğüste sıkıntı hissi
  • Hışıltılı solunum

Kışın soğuk ve kirli havaya karşı önlem alınmalı

Genellikle çocukların havayollarında oluşan ödem sonucunda ortaya çıkan kaygan sıvı yani mukus, havayollarının daralmasına yol açan önemli bir etmendir. Astım tablosunun hafif olduğu durumlarda çocuk günlük hayatında herhangi bir sıkıntı yaşamadan normal bir şekilde devam eder. Ancak aşırı egzersiz, toz, yoğun kirli hava, sigara dumanı gibi durumlar astım ataklarını tetikler ve çocuğun yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Ayrıca kış aylarında soğuk havanın etkisiyle astım atakları artış göstermektedir. Bu nedenle özellikle astımı olan çocukların soğuktan korunması çok önemlidir. Atakların önüne geçmek için aşağıdaki noktaları göz önünde bulundurmakta yarar vardır.

  • Çocuğu hastalığını tetikleyebilecek çevresel etmenler konusunda bilinçlendirin ve bu etmenlerden uzak durmasını öğütleyin. Örneğin; sigara dumanından uzak durmak, soğuk havalarda egzersizden kaçınmak gibi…
  • Çocuğun hastalığı tümü ile kontrol altında olsa bile onun gerekli ilaçları doktorunuzun önerileri doğrultusunda düzenli olarak kullandığından emin olun.
  • Olası bir atak durumunda müdahalenin gecikmemesi amacı ile çocuğun kullanacağı gerekli ilaçları ve aparatların elinizin altında bulunduğundan emin olun.

Astım konusunda bilinçlenin

Astım tanısını konulmuş çocukların ailelerinin, bunun uzun süreli bir hastalık olduğunu, çocuğun günlük yaşamında hastalığın alevlenmesini engelleyecek bazı önlemler alınması gerektiğini ve ilaçlarını doktorun önerisi doğrultusunda düzenli olarak kullanmasının önemini bilmelidir. Aileler gerekli bilince sahip olduklarında “bazı özel durumlar ve vakalar hariç” çocuk, günlük hayatına herhangi ciddi bir sorun yaşamadan devam edecektir.

Güncellenme Tarihi: 03 Haziran 2017Yayınlanma Tarihi: 31 Aralık 2013

Benzer Sağlık Rehberleri