Dikkat, Grip Tatilden Döndü!

Yaz sıcaklarının bitmesiyle birlikte grip ve nezle rahatsızlıklarının görülme oranı da hızla artıyor. Memorial Hastanesi İç Hastalıklar Bölümü uzmanları, güneş ışınlarının azalması, kapalı alanların kullanımının artmasıyla birlikte grip nezle gibi solunum yoluyla bulaşan hastalıkların artığını söyledi. Grip hastalığının çoğu zaman nezle ile karıştırıldığını belirten uzmanlarımız gribin nezleden farklı olarak ateş, baş ağrısı ve kas ağrılarıyla birlikte ortaya çıktığını söyledi ve ekledi: "Grip; boğaz ağrısı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, öksürük, halsizlik, bitkinlik ve kas ağrıları ile seyreden akut bir virüs hastalığıdır. Grip ve nezle bulaşma şekilleri ve belirtileri yönünden benzerlik gösterirler. Ancak gripte ateş, baş ağrısı ve kas ağrıları daha ön plandadır."

Gripten korunmak için neler yapılmalı?

- Bu dönemde el temizliğinize özen gösterin, elinizi sık sık yıkayın - Hapşırma ve öksürme durumunda temastan kaçının - Odalarınızı sık sık havalandırın, klimalardan kaçının - Bağışıklık sistemini olumsuz etkilediği için stresten uzak durun - Grip aşısı yaptırmayı ihmal etmeyin. Grip aşısının nasıl uygulandığını uzmanlarımız anlattı: “ İnaktive veya ölü influenza virüslerinden üretilen grip aşısı senede bir kez uygulanır. Aşının, eylül-kasım gibi sonbahar aylarında uygulanması tavsiye edilmektedir. Üst kolun dış yüzünden kas içine uygulanan aşı uygulandıktan sonra yerinde hafif kızarıklıklar ve hafif bir ateş dışında önemli bir komplikasyon oluşturmaz. Her yıl dolaşan virüs türleri farklı olduğu için aşı olduktan sonra da grip hastalığına yakalama riski vardır ancak hastalığa yakalanılsa bile aşının etkisiyle o dönem daha hafif ve kolay geçirilecektir. İnfluenza türleri değiştiği için buna bağlı olarak aşıların içeriği de salgın yapma olasılığı en yüksek olan virüslere göre değiştirilmektedir. Sonuç olarak her yıl aşılanmak gerekir.”

Kimler grip aşısı yaptırmalı?

Herkes grip aşısı yaptırabilir, ancak 65 yaş üzerindeki kişiler ve çocuklar, askeri kışlalarda ve huzurevleri gibi toplu yerlerde kalan kişiler, kalp, astım, kronik bronşit, böbrek yetmezliği ve şeker hastalığı olanlar, dış ülkelere seyahat edecek olanlar, gebeler, doktor, hemşire, sağlık personeli gibi bulaşma riski yüksek olan kişiler özellikle aşı yaptırmalıdırlar.

Kimler grip aşısı yaptıramaz?

Yumurta alerjisi olan kişilere ve 6 aydan küçük bebeklere grip aşısı yapılamaz. Hamileliğin ilk üç ayı içinde olan kişilerde ancak doktor tarafından kesin gerekli görüldüğü takdirde aşı yaptırabilirler. 38 derece üstünde ateşi olan hastalarda da aşı uygulaması ateş geçirildikten sonra yapılabilir.

Güncellenme Tarihi: 05 Haziran 2018Yayınlanma Tarihi: 30 Nisan 2009

Benzer Sağlık Rehberleri