Gebelik Döneminde Tatil, Kabusunuz Olmasın!

Memorial Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Asena Ayar “Gebelik döneminde tatil” konusunda bilgi verdi.

Hamile olduğunuz için güzel tatil günlerinizden vazgeçmek zorunda değilsiniz.

Gebelikte sorun olmadığı sürece arzu ettiğiniz zaman, doktorunuzla görüşüp her şeyin yolunda gittiğini teyit ettikten sonra tatilinizi planlayabilirsiniz.

Ancak, gebeliğinin son ayında olanlar ve yüksek riskli gebelik kategorisinde olup yakın takip gerektiren düşük tehlikesi, erken doğum tehlikesi, gebeliğin hipertansif hastalığı gibi gebelik süreçlerini komplike eden durumları olan gebeler kontrollerinin yapıldığı tıbbi merkezden uzaklaşmamalı, doktorlarının izin verdiği kısıtlı aktiviteler dışında uzun yolculuklara, şehir dışı seyahatlere çıkmamalıdır.

Tatile çıkarken…

Son kontrolümüzden geçtikten sonra bavulumuzu toplamaya başlayabiliriz.Yüksek koruyucu faktörlü güneş kremleri,güneşten korunmak için geniş kenarlıklı şapkalar,ısı değişimini sağlıklı şekilde yapacak rahat,pamuklu kıyafetler bavulda mutlaka yer almalı,gebelik süreciniz hakkında bilgi sağlayacak dosyanız,tetkikleriniz yanınızda olmalıdır.Gideceğiniz tatil yöresinde kolaylıkla ulaşılabilen,24 saat hizmet bulabileceğiniz tam teşekküllü bir sağlık merkezinin olduğuna emin olmalısınız.Yolculuğa çıkarken uçak yolculuğunu tercih etmekte serbestsiniz.Basınç kontrollü kabinlerde yapılan hava yolculukları güvenli olmakla birlikte birçok hava yolu şirketinin gebenin sağlık durumunun uçmasına engel teşkil etmediğini gösteren bir sağlık raporunu istediği unutulmamalıdır.Ancak deniz aşırı ve çok uzun mesafe uçuşlarda rakım arttığından 02 seviyesi azalır,anne ve bebeği daha az 02 alır.Bu yüzden çok uzun mesafe uçak yolculukları tercih edilmemelidir..Hava yada kara olsun her türlü yolculukta gebenin 2 saatte bir en az 5 ila 10 dk dolaşması oluşabilecek bel,bacak ağrılarını azaltması açısından gereklidir..

Deniz ve Güneş

Tatilde güneş ışınlarının en zararlı olduğu öğle saatlerinde sahilde olmak yerine gölgede dinlenilmeli,bu saatlerde yorucu herhangi bir açık hava aktivitesinden kaçınılmalıdır.Gebe için denize girmek oldukça faydalı ve rahatlatıcı bir egzersiz şeklidir.Ancak yüzmek için havuz tercih ediliyorsa havuz suyundaki yüksek orandaki klorun vulvovajinal mantar enfeksiyonlarına sebep olabileceği unutulmamalıdır.Tatilde,düşme yada karın bölgesine travma olasılığı yüksek,ani basınç değişiklikleri yaşatabilecek sporlardan, aktivitelerden (su kayağı,rafting,yamaç paraşütü,scuba,ata binmek gibi..) uzak durulmalıdır.

Tatil ve Yemekler

Anne adayı için tatilde beslenmeye dikkat etmek, kullandığı vitamin ve mineral desteklerine önerildiği şekliyle devam etmek çok önemlidir. Yemeklerde çiğ sebze ve meyveleri tüketirken iyice yıkanmış, etlerin iyi pişmiş olduğuna dikkat edilmelidir. Yöresel yemekleri yerken temkinli olunmalı mümkünse iyice emin olmadığı besinleri tüketmemelidir. Beslenme programı tatil haricindeki gibi devam etmelidir. Tüm tedbire karşı ortaya çıkabilecek olan bulantı, kusma, ishalle kendini gösteren besin zehirlenmeleri, ateşli durumlar, dinlenmeyle geçmeyen kramplar,baş ağrıları dikkate alınmalı doktoruyla haberleşerek en yakın sağlık merkezinde tetkik edilmelidir.

Tatilimizi planlarken tüm bu noktalara dikkat etmeli, gerekli tedbirleri almayı unutmamalıyız.

Sorunsuz geçen, iyi planlanmış bir tatil hem kendi hem de bebeğimizin sağlığı için oldukça faydalı olacaktır.

Güncellenme Tarihi: 30 Nisan 2009Yayınlanma Tarihi: 30 Nisan 2009

Benzer Sağlık Rehberleri