Her Unutkanlık Alzheimer Değildir

Memorial Antalya Hastanesi Nöroloji Bölümü’nden Uz. Dr. Bilge Çetin, unutkanlık şikayetlerinin çoğunlukla alzheimer hastalığı ile karıştırıldığını belirterek, unutkanlıkla başa çıkmanın yolları hakkında bilgi verdi.

Unutkanlık kişinin günlük yaşamını etkiliyorsa mutlaka sorgulanmalıdır

İlerleyen yaşlar ile birlikte beyin hücrelerinin sayısında bir azalma olduğunu ifade eden Uz. Dr. Bilge Çetin, “Yeni bilgileri öğrenmek zorlaşırken, eski bilgiler silinerek yerine yenileri konmaya başlar. Dolayısıyla yaşa bağlı olarak giderek artan bir unutma sürecine girilmektedir. Unutkanlık kişinin günlük yaşamını etkiliyorsa mutlaka sorgulanmalıdır. Çoğunlukla 20-50 yaş arasındaki unutkanlık stres, yoğun iş veya okul temposu ya da yaşanan kötü bir olay durumunda ortaya çıkmaktadır. Dikkat dağınıklığı, konsantrasyon güçlüğü ve depresyon bu durumun başlıca sebepleridir. Öte yandan genç yaşta ortaya çıkan unutkanlık, sürekli alınan aşırı alkol ve keyif verici madde kullanımına da bağlı olabilmektedir. Yeterli miktarda hayvansal gıda tüketmeyenlerde, vejetaryenlerde ve midesinde gastrit sorunu olan kişilerde ortaya çıkan B12 vitamin eksikliği ve guatr bezinin az çalışması (hipotiroidi) durumu da erken yaşta unutkanlık sebeplerindendir. Bu tür hastalıkların olması durumunda, unutkanlığın yanı sıra; ellerde ve ayaklarda uyuşmalar, halsizlik ve kulak çınlamaları görülmektedir. Unutkanlığın görülebildiği bir başka grup ise; aynı anda birden fazla hastalığa sahip oldukları için birçok ilaç kullanmak zorunda olan yaşlılardır. Epilepsi (sara hastalığı) için kullanılan ilaçlar veya bazı ağır psikiyatrik rahatsızlığı olan hastalarda kullanılan bazı özel ilaçlarla da unutkanlık oluşabilmektedir” diye konuştu.

Kan değerlerine bakılarak gerekli tedavi önerilmeli

Uz. Dr. Çetin, şikayetlerin unutkanlık ya da “alzheimer”a işaret edip etmediğinin anlaşılması için mutlaka uzman yardı alınması gerektiğini vurgulayarak, “Basit bir kan testi ile kandaki B12 Vitamin değerine bakılıp, eksikliği görüldüğü takdirde vitamin takviyesi ile hastanın unutkanlık şikâyetlerine son verilebilmektedir. Öte yandan; hastaya yapılacak bir başka kan testi ile kandaki tiroid hormonları ve tiroid uyarıcı hormonu değerlerine bakılması gerekmektedir.” dedi.

Güncellenme Tarihi: 17 Mart 2011Yayınlanma Tarihi: 17 Mart 2011

Benzer Sağlık Rehberleri