İktidarsızlık Kabusunuz Olmasın!

Memorial Antalya Hastanesi Üroloji Bölümü uzmanları iktidarsızlığın nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Erkeklerde iktidarsızlık genellikle utanma duygusu nedeni ile tedavide geç kalınan bir rahatsızlıktır. Ancak bu durumun erkeğin tüm yaşantısına yansıması da kaçınılmazdır.

Sigara tiryakiliği de iktidarsızlık nedeni

İktidarsızlığın nedenleri, hormonal bozukluklar, geçirilmiş ameliyatlar, damar sertliği, damar tıkanıklıkları ve yetmezlikleri, enfeksiyonlar, ilaç kullanımı (tansiyon, depresyon ilaçları), düşme, trafik kazaları, bazı hastalıklar, uyuşturucu kullanımı, yoğun sigara içilmesi ve strestir. Yapılan araştırmalar günde 1 paket sigara içenlerde 30 yıl, 2 paket içenlerde ise 15 yıl içerisinde ereksiyon bozukluğu görülme riskinin, %70 olduğunu göstermektedir. İktidarsızlık yalnızca erkeğin kendisinden kaynaklanan bir durum değildir. Kadınlarda sıklıkla ortaya çıkan cinsel fonksiyon bozukluğu, partnerinde de ereksiyon problemlerine neden olabilmektedir. Öte yandan iktidarsızlık organik nedenlere bağlıysa kalıcı olabilmekte; ancak erken teşhis ile tedavi edilebilmektedir.

30 dakikada teşhis!

İktidarsızlığın gerçek nedenin ne olduğunu tespit etmek için kullanılan yöntemlerden biri, “NPTR” testidir. Uyku laboratuvarında, “gece sertleşmeleri” ölçümü ile yapılan bu testin yanı sıra; “Penil Doppler Ultrason” yöntemi 30 dakikada penisin damar haritasını çıkartmaya yardımcı olur. Özellikle sorunun psikolojik kaynaklı mı yoksa damar yetmezliğine mi bağlı olarak ortaya çıktığını saptamak için kullanılan bu yöntem, ereksiyon sağlayıcı ilaç enjeksiyonuyla damarların görüntülenmesini sağlar.

Tedaviden olmaktan çekinmeyin

Tedavi için ilk basamak çekinmeden uzman yardımı almaktır. Günümüzde cinsel danışmanlık, eğitim ve ağızdan kullanılan ilaçlarla başlayan tedaviler sonuç vermediğinde; hastanın durumuna göre vakum cihazı, penise iğne uygulamaları gibi bölgesel tedavilere başvurulmaktadır. Cerrahi girişimlerin de gerek görüldüğü hastalar mevcuttur. Tedavi seçenekleri başarısız sonuçlar verdiğinde veya hastalar bu tedavileri reddettiklerinde, geriye tek seçenek olarak protez kalmaktadır. Penil protezler doğru kişilere uygulandığında oldukça iyi sonuçlar elde edilir.


Güncellenme Tarihi: 31 Mart 2011Yayınlanma Tarihi: 31 Mart 2011

Benzer Sağlık Rehberleri