İmmünoterapi Kanserle Mücadelede Önemli Rol Oynuyor

Çağımızın en önemli sağlık sorunlarından biri olan kanser, her geçen gün hızla artıyor. Önlem alınmadığı takdirde 2030 yılında dünyada 20 milyondan fazla kanser vakasının ortaya çıkacağı öngörülüyor. Kanserin görülme sebepleri, tedavisi ve korunma yöntemleri üzerine yapılan araştırmalar yeni tedavi yöntemleri ortaya çıkardı. Kanserde en güncel tedavi yaklaşımlarından biri olan immünoterapi yani bağışıklık sistemi terapisinde hastaya verilen ilaçlar, kanserli hücrelere karşı savaşan normal vücut hücrelerini güçlendirerek en etkin tedavi yöntemi sağlıyor. Memorial Şişli Hastanesi Tıbbi Onkoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Serkan Keskin, yeni kanser tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

VÜDUTTA DOĞAL DENGENİN BOZULMASI KANSERE NEDEN OLUR

Günümüzde yapılan pek çok bilimsel çalışmaya rağmen bazı kanser türlerinin nedeni tam olarak belirlenememiş durumdadır. Bu dedenle herhangi bir gıda veya davranış şeklinin kesinlikle kansere neden olduğunu söylemek henüz mümkün değildir. Örneğin meme kanserinin tek bir nedeni yoktur. Ancak ailesinde meme kanseri olan kişilerin meme kanserine yakalanma riski çok daha yüksektir.

Kanserli hücre aslında kişinin kendi hücresidir. Bu hücre çeşitli genetik nedenler veya kanserojen maddelere maruz kalma sonrası, değişime uğramakta ve kanser ortaya çıkmaktadır. İnsan vücudunda her gün milyarlarca hücre değişime uğrar ve bu değişime uğrayan anormal hücreler vücutta temizlenir. Ancak bu dengenin bozulması kanser hastalıklarının ortaya çıkmasına neden olur.

KANSER AKILLI İLAÇLARLA DURDURULABİLİR

Kanser tedavisinde kullanılan yöntemler genel olarak üç gruba ayrılır. İlki kemoterapidir. Kemoterapi, kanser hücresinin çekirdeğinde yer alan yapıları hedef alarak hareket eder. Bu yapıyı tahrip eder ve kanser hücresini ortadan kaldırır. Kanser hücresinin yanında normal hücreleri de etkilemesi için yan etkileri de olabilen bir tedavi şeklidir. İkinci yöntem ise hedefe yönelik tedavilerdir. Bunlar “akıllı ilaçlar” olarak bilinen tedavi ajanlarıdır. Bu ilaçlar kanserin çekirdeğine giden bölünme sinyalini ortadan kaldırarak etkili olmaktadır. Bu sinyallerin ortadan kalkması, kanserin çoğalmasının önüne geçer.

İMMÜNOTERAPİ İLE CİLT VE AKCİĞER KANSERLERİNDE TAM İYİLEŞME SAĞLANABİLİYOR

Üçüncü tedavi şekli ise immünoterapidir. İnsan vücudunda kansere karşı savaşan çok sayıda hücre bulunmaktadır. Ancak kansere karşı savaşan bu hücrelerin aktivasyonu bir noktaya kadar olabilmekte ve o noktada durmaktadır. İmmün aracılı tedavi olarak da bilinen immünoterapi, bu noktada devreye girer.  İmmünoterapi insan vücudunda bulunan bu kanser savaşçısı hücreleri kanser dokusuna yönlendirmekte ve bu şekilde hastalığı tedavi etmektedir. Serum şeklinde verilen bu ajanlar 2-3 hafta aralıklarla uygulanabilmektedir. Yapılan araştırmalar immünoterapinin birçok kanser türünde etkili olduğunu ve kimi hastalarda tamamen iyileşme sağladığını ortaya koymaktadır. Bu kanser çeşitlerinin başında bir cilt kanseri türü olan Malign Melanom ve akciğer kanseri gelmektedir. Diğer kanser çeşitleri ile ilgili araştırmalar ise sürmektedir. ABD ve Avrupa ülkelerinin sağlık kurumları tarafından da onaylanan bu ilaçlar ülkemizde de son dönemlerde etkin bir şekilde kullanılmaktadır.

Güncellenme Tarihi: 12 Ekim 2019Yayınlanma Tarihi: 26 Ağustos 2015

Benzer Sağlık Rehberleri